Hlavní obsah
Automobily a vozidla

Od nového roku nám opět zdraží dálnice. Tak se podíváme, za kolik se po nich jezdí jinde v Evropě

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Někde jezdíte po velice kvalitních dálnicích zdarma, jinde si musíte koupit předem dálniční známku a v některých zemích platíte poplatek za ujeté kilometry v mýtných bránách. Abychom zjistili podrobnosti, uděláme si takový malý výlet po Evropě.

Článek

Začneme u našich severních sousedů, v Polsku, neboť tam řada z nás nyní míří na vánoční nákupy. Většina tamějších dálnic je pro vozidla do 3,5 tuny zdarma, kromě těchto dvou úseků: Dálnice A2 Konin Modla – Swiecko a dálnice A4 mezi městy Katowice a Kraków. Nepotřebujete ale žádnou dálniční známku, poplatek, který vás nezruinuje, uhradíte na mýtnici. Můžete platit kartou nebo hotově, také v eurech i dolarech (pouze bankovky). Na polských dálnicích, které jsou ve velmi dobrém stavu, můžete frčet stočtyřicítkou. A jen pro zajímavost, první dálnici zprovoznili v Polsku již před druhou světovou válkou.

A stejně tak tomu bylo i v Německu, které se dnes může chlubit velice hustou dálniční sítí, která je pro vozidla do 3,5 tuny celá zdarma. Autobahnen jsou kvalitní, přehledné a rychlé. Pokud není nejvyšší povolená rychlost stanovena dopravní značkou, je neomezená. Ale pozor! Přizpůsobte ji svým schopnostem a povětrnostním podmínkám.

Německo není jedinou evropskou zemí, kde můžete cestovat po dálnici zdarma. Pojem dálniční poplatky neznají ani ve Švédsku, Finsku, Lichtenštejnsku, Monaku, Lucembursku, Dánsku či Belgii.

Jinak tomu je u našich bratrů Slováků. Tam budete potřebovat elektronickou dálniční známku. Koupíte ji stejným způsobem jako u nás a můžete si vybrat z několika variant od jednodenní až po roční. A kolik zaplatíte? Od 8,10 EUR za jednodenní až po 90 EUR za celoroční. Maximální povolená rychlost na tamějších dálnicích je 130 km/h.

Ze Slovenska to máme coby kamenem dohodil, do Maďarska. Tam se také bez peněz po některých dálnicích neprojedete. Jejich dálniční známka má rovněž elektronickou podobu, ale, jak jsem již naznačila, je povinná pouze pro určité dálniční úseky.

Doporučuji si před jízdou ověřit na webu, zda ji vůbec budete potřebovat. Pokud ano, můžete si vybrat desetidenní, měsíční nebo roční variantu. Zakoupíte ji na hraničních přechodech nebo benzínkách a desetidenní vás vyjde přibližně na 400 Kč. Rychlostní limity v této zemi jsou stejné jako u nás.

A my pokračujeme dál, do Rakouska. Ani tam se bez dálniční známky neobejdete. Zakoupíte ji přes internet v elektronické podobě nebo klasické papírové na rakouských hranicích a benzínkách. Volit můžete mezi jednodenní, desetidenní, dvouměsíční či roční variantou. Ceny se pohybují od 8,6 EUR za jednodenní až po 96,4 EUR za roční. A jak rychle na rakouských autostrádách jezdíme? 130 km/h.

A jak jsou na tom Švýcaři, co se týče dálnic a poplatků? Ano, i v jedné z nejbohatších zemí Evropy existují dálniční známky. Ale zdaleka nejsou nejdražší, jak byste si třeba mohli myslet. Roční vás vyjde přibližně na 1 040 Kč a můžete volit mezi elektronickou či tradiční nalepovací podobou. A pozor na maximální povolenou rychlost, je o 10 km nižší, než u nás! Tedy v případě osobních automobilů, motocykly mohou na dálnici 130 km/h. Zvláštní, že?

Řada z vás se jistě chystá na lyže nebo Vánoce do Itálie. I zde jsou dálnice zpoplatněné, ale místo dálniční známky uhradíte na mýtnicích částku podle počtu ujetých kilometrů. Pro představu: Za cestu z Milána do Říma, což je 560 km, zaplatíte 43 EUR. A jezdíme tu stejně rychle jako u nás.

Stejným způsobem jako v Itálii vybírají dálniční poplatky i ve Francii a jejich výše se odvíjí od druhu vozidla a délky trasy. U běžných osobních automobilů do 3,5 tuny se výše mýtného pohybuje v rozpětí 8 až 10 EUR na 100 km. A maximální povolená rychlost na dálnici? Obligátních 130 km/h. Ale pozor, za mokra pouze 100. A toto omezení je upraveno zákonem, nikoliv dopravní značkou.

Kdybyste se někdo vypravil autem do Španělska, také zaplatíte za jízdu po dálnici. Ale tato země se může pyšnit velice hustou sítí víceproudých rychlostních komunikací, které jsou zdarma a dostanete se po nich úplně všude. Takže výši dálničních poplatků řešit nebudeme.

Pokud si troufnete jezdit vlevo a toužíte autem procestovat Velkou Británii, taky vám peněženka nezhubne. Platí se tu formou mýtného pouze za jediný dálniční úsek, a sice z Birminghamu do Wolverhamptonu. Ale pozor, maximální povolená rychlost je jen 112 km/h, tak abyste to, co ušetříte za dálnici, neutratili na pokutách.

Chorvatsko a Řecko si necháme na léto, tam se v zimě moc nejezdí.

Na Ukrajinu se asi taky mnoho z vás nechystá, ale kdyby přeci jen, tak vězte, že tamější poměrně kvalitní dálnice jsou zcela zdarma jak pro osobní, tak nákladní automobily. A rychlostní limity jsou stejné jako u nás.

Na závěr opustíme Evropu a mrkneme se za velkou louži. To kdybyste si chtěli v Americe půjčit automobil. Spojené státy jsou doslova prošpikovány velice hustou sítí dálnic, které jsou zdarma a můžete tu za volantem potkat doslova všechny věkové kategorie, od šestnáctiletých teenagerů až po téměř stoleté babičky.

Ale dejte si pozor na rychlost. Každý stát USA si určuje svoji vlastní maximální rychlost, která se na dálnicích pohybuje většinou v rozmezí od 70 mil, což je 113 km/h, po 80 mil, to jest 129 km/h. Rychlejší úseky najdeme pouze v Texasu. Na nově zbudovaných dálnicích se tam smí jet až 137 km/h. Zkrátka, Američané jezdí autem úplně všude, i do obchodu přes ulici, ale nespěchají.

Tak jsme se porozhlédli po světě a kolik zaplatíme v příštím roce za dálnice u nás doma? Roční dálniční známka nás vyjde na 2 440 Kč, měsíční na 460 Kč, desetidenní pořídíme za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč. Podotýkám, že veškeré poplatky zde uvedené platí pro vozidla na standardní palivo, to jest na benzín či naftu.

Ať již budete cestovat na druhý konec světa nebo jen do vedlejší vesnice, nezapomeňte na pravidlo šťastného návratu!

Zpracováno na základě těchto materiálů:

https://wise.com/cz/blog/dalnicni-znamka-polsko

https://www.dalnicni-znamky.com/anglie

https://www.dalnicni-znamky.com/

https://www.cestujeme-usa.eu/info/silnice-dalnice-myto https://autotrip.cz/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz