Hlavní obsah
Lidé a společnost

Předválečné Německo jako drogová velmoc a nacistická armáda v rauši

Foto: Zdroj: Wikimedia.org./ volné dílo

Druhou světovou válku dopodrobna zmapovali historikové již v minulém století. Ale jednomu závažnému tématu se vyhýbali. Masivní užívání drog a podpůrných látek, zejména v německé armádě, bylo pro vojenské historiky tabu.

Článek

Ani v učebnicích dějepisu jsme o těchto praktikách nenašli žádnou zmínku. A přitom předválečné Německo, zejména Berlín, bylo doslova drogovým doupětem a německá armáda věčně na pervitinu. Ano, tato droga byla v Německu ve 30. letech minulého století volně prodejným lékem, který měl odstraňovat únavu, povzbuzovat organizmus a prodával se nejen v lékárnách, ale doslova na každém rohu.

Legálně dostupné bylo i morfium a heroin. Již v roce 1928 se těchto drog prodalo jen v lékárnách 73 kilogramů, na nelegálním trhu ještě mnohem víc. Pervitin se objevil v roce 1936 a okamžitě se z něj stal v německé říši masově propagovaný hit.

Záhy po vypuknutí II. světové války ho začala oficiálně odebírat i německá armáda. Byl uveden na seznamu léčiv jako prostředek k potlačení únavy, strachu a prodloužení stavu bdělosti. Užívali ho obyčejní vojáci, ale i důstojníci a dokonce letci, nehledě na nepříznivé vedlejší účinky jako například vysoký krevní tlak či srdeční problémy a hlavně závislost. A připisují se mu úspěchy německé armády na počátku války. Nadopovaní vojáci vydrželi bez spánku a známek únavy i tři dny v kuse a mohli tak rychle postupovat.

Oficiálně bylo wehrmachtu distribuováno 35 milionů balení této drogy. A nejen pervitin, čím vyšší postavení v armádě, tím silnější droga. Na drogách byl závislý i samotný vůdce Adolf Hitler, přestože byl prezentován jako příklad celému árijskému národu, jako vůdce, který nepije alkohol ani kávu, nekouří a je vegetarián. Ale že užíval čím dál větší dávky opiátu eukodal, který má podobné účinky jako heroin a kombinoval ho s kokainem, na veřejnost nikdo nevytruboval.

Připadá mi, že téma užívání drog v armádě, a nejen německé, je tak trochu tabuizováno dodnes. Výjimku představuje kniha německého novináře a spisovatele Normana Ohlera Der totale Rausch – Drogen im Dritten Reich. Autor na ni sbíral materiál v německých archivech po dobu pěti let. Vyšla v roce 2015 a záhy se stala světovým bestsellerem. O rok později byla vydána i u nás pod názvem Totální rauš – Drogy ve třetí říši.

Mimochodem, omamné látky užívali válečníci již ve starověkém Řecku a Římě. A nedávno učinili historikové objev, že stimulanty konzumovaly během svých vojenských tažení i germánské kmeny severní Evropy. Jednalo se většinou o výtažky z rostlin jako je mák, konopí, rulík či různé druhy hub.

Bohaté zkušenosti s užíváním drog měli i Vikingové, zejména bersekové. To byli velice úspěšní, prakticky neporazitelní válečníci. A co stálo za jejich úspěchem? Opět drogy z jedovatých bylin, které je přiváděly do jakéhosi transu, v němž necítili bolest ani strach a měli obrovskou sílu. Tou magickou rostlinou byl pravděpodobně blín černý, který se pro tyto účely ve Skandinávii i pěstoval.

Zdá se, že drogy jsou stejně staré jako lidstvo samo, ale dnes už je samozřejmě žádná civilizovaná armáda nepoužívá.

Zpracováno na základě těchto materiálů: https://zoom.iprima.cz/historie/adolf-hitler-drogy-448548 https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/byl-hitler-v-totalnim-rausi-nejen-on-tvrdi-kniha-o-drogach-v-treti-risi-103859 https://www.lovecpokladu.cz/home/germani-na-drogach-prvni-dukazy-uzivani-narkotik-barbarskymi-valecniky-9979 https://www.stoplusjednicka.cz/treti-rise-na-drogach-kdyz-pervitin-pohanel-nemecky-wehrmacht

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz