Článek
A začneme 26. srpna 1278 na Moravském poli. Pokud se domníváte, že pojedeme na Moravu, tak se sakra mýlíte. Moravské pole, na němž padl v boji s Rudolfem I. Habsburským Přemysl Otakar II., český král, přezdívaný železný a zlatý, najdeme totiž v Dolním Rakousku na pravém břehu řeky Moravy v těsné blízkosti slovenských hranic, asi 30 kilometrů od Břeclavi.
Nejbližší rakouské město se jmenuje Hohenau an der March a leží poblíž soutoku Dyje s Moravou, kousíček od takzvaného trojzemí Česko-Rakousko-Slovensko. Vydáme-li se z tohoto města na jih, dorazíme do obce Dürnkrut, česky Suché Krůty a právě v její těsné blízkosti se nacházelo ono bitevní Moravské pole, německy Marchfeld.
Těsně před vesnicí po pravé straně u silnice (míněno směrem z Hohenau) naleznete nenápadný památník bitvy v podobě obelisku. Místo je velice pečlivě udržované a jeho součástí je i parkoviště. V Dürnkrutu připomínají bitvu dvě poněkud kýčovité sochy rytířů, které mají představovat Přemysla a Rudolfa. Dominantou obce je nádherně zrekonstruovaný zámek.
V okolí si přijdou na své i milovníci přírody. Tato oblast lužních lesů a mokřadů kolem řeky Moravy a Dyje, je protkána hustou sítí cyklostezek. Z několika ptačích pozorovatelen a vyhlídkových věží můžete pozorovat vzácné ptactvo, například čejky, rákosníky nebo volavky.
Určitě tenhle dříve poněkud opomíjený kousek Rakouska doslova za humny stojí za návštěvu a klidně i v zimě. Vyhnete se tak komárům, kterých je tu v letních měsících požehnaně. Dáváte-li přednost cestování v teple, nezapomeňte na repelent.
A jak tedy přišlo Moravské pole ke svému jménu, když neleží na Moravě? Ano, Morava jako území se řekne německy Mähren. Kdežto řeka Morava je March. Odtud Marchfeld = Moravské pole jako území u řeky Moravy.
Z Rakouska se přesuneme do Francie a roku 1346. Asi už tušíte, kam máme namířeno. Ano, do Kresčaku, kde rovněž 26. srpna přišel v bitvě mezi Angličany vedenými králem Eduardem III. a francouzským vojskem krále Filipa VI. o život další český král, Jan Lucemburský, bojující na straně poražených Francouzů. Jistě si vzpomenete na jeho slavný výrok: „Toho Boh dá nebude, aby český král z boje utíkal!“
Kresčak nebo-li Crécy-en-Ponthieu, malou obec s přibližně 1300 obyvateli, najdeme na severu Francie v regionu Hauts-de-France a departementu Somme, na území historického hrabství Ponthieu pouhých 15 km od Lamanšského průlivu. Na náměstí krásně upravené typické francouzské vsi stojí pomník Janu Lucemburskému z roku 1905, jehož výstavba byla financována z veřejné sbírky, pořádané ve Francii, u nás a v Lucembursku. A na pravděpodobném místě bitvy, asi 500 metrů od vesnice najdeme takzvaný Český kříž, pocházející pravděpodobně ze 16. století. Jedná se o nejstarší památník bitvy u Kresčaku. Vedle dnes již chátrajícího kříže stojí malá rozhledna, z níž se vám naskytne nádherný výhled do okolí. Jiné památky připomínající tuto historickou bitvu zde nenajdete, ale okolní pobřeží Atlantiku s klidnými rybářskými vesničkami a malými letovisky, má určitě turistům co nabídnout.
Ale my frčíme domů do Čech, konkrétně do Lipan a přesuneme se v čase do 30. května 1434, kdy se tu střetla vojska koalice umírněných kališníků a katolíků s radikálními husity. Že bitva skončila porážkou radikálů asi víme, ne všichni však známe, kde přesně Lipany hledat.
Najdeme je 45 km východně od Prahy, směr Kolín. Přesně 9 km od Českého Brodu. A husitská bitva se odehrála na Lipenské hoře, asi kilometr jižně od Lipan, teré jsou dnes součástí obce Vitice. Na místě stojí hezky udržovaný památník a od něho se vám naskytne nádherný výhled do okolí. Ve vsi ještě naleznete zámek z konce 18. století, který však nikdy nesloužil šlechtě. Byli zde ubytováni správci a úředníci ze zdejšího statku a podle pověsti byly na jeho dvoře pohřbeny ostatky husitského vojevůdce Prokopa Holého, který v této bitvě padl. Zda se tato legenda zakládá na pravdě, nikdo neví.
Z Lipan to máme coby kamenem dohodil, do Prahy. I tady se odehrála významná bitva českých dějin, a sice na Bílé hoře. 8. listopadu 1620 se zde střetly tři armády: česká stavovská a dvě katolické: Armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy. Katolické armády po jedné až dvou hodinách zdolaly méně početnou stavovskou armádu a to byl konec českého stavovského povstání.
A kde přesně budeme hledat onu Bílou horu? Tenkrát byla tato vyvýšenina (381 m.n.m.) za Prahou, dnes ji nalezneme v Praze Ruzyni. A na jejím vrcholu připomíná bitvu památník. Pravda, okolí mě příliš nenadchlo, chtělo by to alespoň posekat trávu kolem. Údržba památníku asi nebude pro tuto část Prahy prioritou. Nebo jsem se pouze trefila do špatného času.
A aby to Moravákům nebylo líto, když ani to Moravské pole není na Moravě, mrkneme se do Slavkova na jedno z nejdůležitějších vojenských střetnutí napoleonských válek, bitvu tří císařů. 2. prosince 1805 se na Prackém kopci nedaleko Slavkova u Brna utkala vojska Francie pod vedením Napoleona s rakouskou armádou císaře Františka I. a ruskými vojsky cara Alexandra I. Bitva skončila jednoznačným vítězstvím napoleonských vojsk a na její počest se zde každoročně konají vzpomínkové akce spojené s rekonstrukcí bitvy.
Místo střetu tři armád se nachází asi 9 kilometrů od Slavkova, stojí zde mohyla z roku 1912, která byla v roce 2023 nádherně zrekonstruována. Můžete tu navštívit i muzeum věnované bitvě a dokonce cukrárnu s výbornými zákusky. A co víc, přímo k památníku se dostanete autem a staví tu i linkový autobus. Muzeum je otevřeno po celý rok denně mimo pondělí, takže ideální tip na zimní výlet.
Světové války necháme na jindy a doufejme, že už se žádné bitvy na našem území nikdy odehrávat nebudou.
Zpracováno na základě osobních návštěv a těchto materiálů: https://www.vitice.cz/obec-vitice/informace-o-obci/historie/lipany/ https://www.kudyznudy.cz/aktivity/pamatnik-bitvy-u-lipan https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/archiv/bitva-na-moravskem-poli-a-premysl-otakar-ii-161797 https://www.lideazeme.cz/clanek/lideazeme-cz-zeme-evropa/124798/rakousko-majova-jizda-pres-moravske-pole.html https://bellum.cz/https://mapy.cz/turisticka?source=osm&id=25345&x=1.8401892&y=50.2397570&z=12 https://www.zamek-slavkov.cz/o-zamku/napoleon-a-bitva-u-slavkova/