Hlavní obsah

Nejčastější mýty o ukrajinských uprchlících v Čechách versus fakta

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Ukrajinští váleční uprchlíci žijí v naší zemi již více než tři roky, a přesto jejich přítomnost stále leží některým našincům v žaludku.

Článek

Nenechají na nich suchou nit a rozšiřují o těchto těžce zkoušených a nesmírně pracovitých lidech, kteří často přišli o všechno, co celý život budovali, fámy, poplašné zprávy a pomluvy, zejména na sociálních sítích.

Vytvářejí tak napětí mezi občany a uprchlíkům nesmírně ztěžují už tak složitou adaptaci na nové prostředí a začlenění do společnosti. Pojďme si nyní tyto mýty a nepravdy vyvrátit. A jaké to jsou?

Mýtus číslo 1: Ukrajinci, kteří k nám přišli ze země těžce zkoušené válkou, nechtějí pracovat a jen zneužívají náš sociální systém.

Opak je pravdou. Příslušníci tohoto východoevropského národa jsou nesmírně pracovití. Jak jste si jistě všimli, pracují na pozicích, kam se Češi nehrnou a za mzdu, kvůli níž by domorodci ani nevstali z postele. Nebýt ukrajinských stavebních dělníků, nevyrostl by u nás jediný dům. Nebýt ukrajinských řidičů, jezdila by polovina autobusových spojů a zkrachovala by řada dopravních společností. A kdo by uklízel v nemocnicích, lázních, dělal pokojské v hotelech a makal u pásu v montovnách od nevidím do nevidím, nebýt ukrajinských vzdělaných žen, které tu nemohou najít uplatnění ve svém oboru?

Mimochodem, v průzkumu Hospodářské komory ČR nadpoloviční většina oslovených firem uvádí, že ukrajinští zaměstnanci jsou pracovitější a spolehlivější než Češi.

A že jen zneužívají náš sociální systém? Ano, spousta lidí ho u nás zneužívá, ale Ukrajinci to rozhodně nejsou. Ti za loňský rok odvedli na daních a odvodech do státního rozpočtu o 5,7 miliardy korun víc, než obdrželi na dávkách a státních podporách.

Mýtus číslo 2: Přistěhovalci z Ukrajiny se nechtějí učit našemu jazyku.

Tak to je také holý nesmysl. Mám mezi nimi spoustu přátel a přestože o mně vědí, že umím ukrajinsky i rusky, vždy se se mnou baví česky. Hledají každou příležitost, jak se zdokonalovat v jazyce, který do příjezdu k nám nikdy neslyšeli.

Zrovna tuhle si mně sousedka Natálie postěžovala, že se s ní v práci nikdo nebaví. A to jsou právě ti lidé, kteří o Ukrajincích tvrdí, že se nechtějí učit česky! Téměř všichni navštěvují kurzy češtiny, ale jak rychle byste si vy osvojili cizí jazyk, kdybyste makali na tři směny ve fabrice a padali únavou?

Na rozdíl od nás, umí drtivá většina, zejména mladších válečných uprchlíků velice dobře anglicky. A stěžují si snad, že jsou Češi s angličtinou na štíru? Rozhodně ne.

Mýtus číslo 3: Ukrajinští uprchlíci mají největší podíl na kriminalitě u nás ze všech národnostních menšin.

Tak to je také blud. Porovnáme-li procentuální zastoupení Ukrajinců a dalších cizinců s počtem kriminálních deliktů, vede úplně jiný národ. A asi byste ho ani netipovali, jsou to Slováci. Takže opět trefa úplně vedle a jen pomluvy, které mají za úkol rozdmýchávat nenávist vůči uprchlíkům z napadené země.

Mýtus číslo 4: Ukrajinci mají nízké vzdělání a chybí jim odbornost.

Tak tohle je také úplný nesmysl. Ukrajina je čtvrtou zemí na světě co do podílu vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva a její odborníci zejména z technických oblastí a IT, jsou ve světě velice ceněnými a vyhledávanými. A je dost dobře možné, že pokojská, která vám právě ustlala postel v hotelu nebo servírka, která vám donesla oběd v restauraci, se může pyšnit vysokoškolským diplomem.

Jen pro zajímavost, více jak 10% pracovníků v českém zdravotnictví pochází z Ukrajiny. Zde se už blýská na lepší časy, najdeme mezi nimi totiž i lékaře a vysokoškolsky vzdělané zdravotní sestry na odborných pozicích. Stále dost jich však pracuje jen na pozicích sanitářů, jelikož cesta k uznání lékařských diplomů z jejich domoviny, je dlouhá a složitá. Zkrátka, česká byrokracie vládne i ve zdravotnictví.

Mýtus číslo 5: Ukrajinci u nás bydlí zadarmo a mají další úlevy.

Šiřitelé tohoto mýtu evidentně zaspali dobu, neboť tento výrok již dávno neplatí. Bydlení zdarma může být poskytnuto pouze nově příchozím uprchlíkům, a to maximálně na 90 dnů. Zkrátka, než se tu rozkoukají a najdou si práci. Poté mohou žádat o příspěvek na bydlení podobně jako sociálně slabí našinci. Takže žádný rozdíl, vážení.

Nehledě na to, že se v naší zemi najdou hyeny, které se snaží z Ukrajinců sedřít kůži a pronajímají jim byty podstatně dráž, než Čechům. Když mi známá Ukrajinka prozradila, že platí za 1+k.k. o velikosti 27 m², v němž žije se svojí dvanáctiletou dcerou, dvacet tisíc měsíčně, protočily se mi panenky! A to prosím není v Praze, ale v malém městečku v Polabí.

A zrovna včera jsem našla na sociálních sítích nový hoax. A sice, že ukrajinští řidiči nemusí platit za dálnice. To je samozřejmě také nesmysl. Naše dálnice jsou zpoplatněny pro všechny účastníky silničního provozu, kteří je používají, bez rozdílu národností. Od poplatků jsou osvobozeni pouze majitelé elektromobilů a handicapovaní, tedy držitelé průkazů ZTP nebo ZTP/P.

Takže buďte v klidu, vážení rozsévači dezinformací, nic z toho, co hlásáte na internetu a prostřednictvím sociálních sítí, není pravda.

Věřme, že válka na Ukrajině brzy skončí a příslušníci tohoto nezlomného národa budou moci opět žít v míru ve své svobodné zemi tak, jak si přejí.

Zpracováno na základě zkušeností mých ukrajinských přátel a informací z těchto zdrojů:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-valka-na-ukrajine/734582/ekonom-vyvratil-myty-ukrajinsti-uprchlici-cechum-neberou-praci-byty-ani-mista-ve-skolach.html

https://www.clovekvtisni.cz/uprchlici-z-ukrajiny-uz-statu-odvadeji-vice-penez-nez-odcerpava-podpora-nejzranitelnejsich-z-nich-11325g

https://www.ceska-justice.cz/2023/08/kriminalita-ukrajincu-vzrostla-ale-nejvice-trestne-cinnost-pachaji-slovaci/

https://www.e15.cz/domaci/osmdesat-procent-ukrajincu-v-cesku-pracuje-jejich-integraci-brzdi-politika-1422969

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz