Článek
Česká republika je kupříkladu světovou velmocí ve výrobě a vývozu tramvají. Jejich produkcí se zabývá vícero českých firem, největší z nich je Škoda Transportation Plzeň. Každá třetí tramvaj, která jezdí na planetě Zemi, pochází od nás. Nejvíce jich exportujeme do Německa a USA. A když už jsme u těch kolejí, málokdo asi ví, že patříme k předním světovým výrobcům železničních kol a náprav. Firma GHH Bonatrans je vyváží do 80 zemí světa.
Plzeňská Škodovka je rovněž významným světovým výrobcem zařízení pro jaderné elektrárny.
Naše země, konkrétně Liberec a jeho Technická univerzita je Mekkou nanotechnologií. Zdejší profesor Oldřich Jirsák se svým týmem objevil v roce 2003 způsob, jak vyrábět nanovlákna ve velkém průmyslovou cestou. A od té doby jsme jejich největšími světovými výrobci a exportéry.
Nanovlákna jsou bezesporu technologií budoucnosti, ale že lze prorazit do světa i s takovým obyčejným sortimentem jako jsou mucholapky, dokázala jedna malá papírna v Židlochovicích u Brna. Vyrobí jich až 70 milionů kusů ročně, což představuje dvě třetiny celkové světové produkce a exportuje je do 40 zemí. Mimochodem, lepidlo míchají podle tajné receptury.
Ještě jedna exportní komodita nás proslavila a tu bych teda rozhodně nehádala. Jsou to akvarijní rybičky. Jen v loňském roce jsme jich vylezli do ciziny za 340 milionů korun. Největšími odběrateli jsou Německo, Rakousko a Francie.
Netuším, kolik z vás si pamatuje klasické vinylové gramodesky. Ale víte, že se stále vyrábějí? A firma GZ média Loděnice je jejich největším světovým producentem. Vyrobí jich přes 6 milionů kusů ročně, převážně na export.
A možná také nevíte, že patříme ke světové špičce ve výrobě a exportu zdravotních lůžek, konkrétně firma Linet Slaný. Dodává je do 120 zemí světa, kde má 70 tisíc zákazníků. Třeba jen v USA je odebírá více jak 2700 nemocnic.
Ve zdravotnictví ještě zůstaneme a připomeneme si další prvenství z této oblasti. Držíme například světový primát v úspěšnosti léčby akutního infarktu myokardu. Také se můžeme chlubit špičkovou péčí o předčasně narozené děti, v níž patříme rovněž k nejlepším na světě.
Všichni jistě znáte jméno Otto Wichterle. Ano, tento pán vynalezl kontakní čočky, ale jestlipak víte, že v Česku máme i vynálezce umělých hlasivek. Je jím profesor Tomáš Vampula z ČVUT Praha.
Naše malá republika také patří mezi světovou špičku ve výcviku záchranářských psů. A nesmíme zapomenout ani na náš propracovaný Integrovaný záchranný systém, který patří rovněž k nejlepším na světě.
Můžeme se chlubit i nejhustší sítí veřejných knihoven na světě. Navštíví je ročně více jak 24 milionů čtenářů.
Pivem jsme začali, u piva skončíme. Jsme opravdu stále jeho největšími konzumenty na světě, i když spotřeba mírně klesá. Rekordním byl rok 2020, kdy jsme vypili 181 litrů piva na jednoho obyvatele, včetně kojenců. V loňském roce to bylo pouze 128 litrů, ale světové prvenství nadále s přehledem držíme. Druhé je Rakousko a třetí Německo.
Na tak malou zemičku docela slušná úroda předních světových příček, že? A to zdaleka není všechno, příště budeme pokračovat.
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/vedecke/postup-prumyslove-vyroby-nanovlaken-elektrickym-zv
https://www.fs.cvut.cz/verejnost/pr-media/pribehy-z-ustavu/pribeh-umele-hlasivky/
https://www.linet.com/cs/o-nas http://www.gzmedia.com/cs-CZ/O-nas.aspx
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cesko-je-lidrem-evropy-ve-vyvozu-akvarijnich-ryb-konkuruje-mu-asie_201503300045_sbartosova
https://storymaps.arcgis.com/stories/4bf4cec3e3c848af99f62559bb09f992
https://www.moudry-cz.com/moudry_novinky/test/ https://www.ghh-bonatrans.com/cs/
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_spot%C5%99eby_piva_na_osobu