Hlavní obsah
Cestování

Za největší ručně psanou knihou na světě do Chrasti u Chrudimi

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Kopie Ďáblovy bible v Městském muzeu v Chrasti

Codex gigas, známější pod názvem Ďáblova bible, je největší kniha, jakou kdy sepsala lidská ruka. Jedná se patrně o dílo jediného člověka, vytvořené na počátku 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi.

Článek

A proč vás zvu do Chrasti? Jednak víska Podlažice pod toto městečko spadá a hlavně, ve zdejším Městském muzeu můžete obdivovat přesnou kopii tohoto gigantického rukopisu. Pro představu, kniha měří na výšku 920 cm a široká je 505 cm. V dřevěných deskách potažených kůží se skrývá 640 pergamenových hustě popsaných a bohatě ilustrovaných stran. A celé toto skvostné dílo váží 75 kilogramů.

A co největší rukopis na světě obsahuje? Stručně řečeno všechno možné, není to monotématická kniha. Najdete v ní latinsky psaný Starý a Nový zákon, tudíž Bibli, starověké římské spisy, opis Kosmovy kroniky české, ale také různá pojednání s lékařskou tématikou, kalendárium a dokonce zaklínadla, sloužící k uzdravování těla i ducha.

A další otázka, která vás asi napadne: Kde je originál, když v Chrasti mají pouze kopii? V Královské knihovně ve švédském Stockholmu. Ale hezky popořádku. Po svém vzniku putoval kodex po různých místech. Z Podlažic do cisterciáckého kláštera v Sedlci, poté do Břevnova a Broumova. Odtud se dostal do rukou velkého sběratele umění, samotného císaře Rudolfa II. Bohužel, když švédská vojska v třicetileté válce dobyla Prahu, vzala si vzácnou knihu spolu s dalšími cennostmi jako válečnou kořist a odvezla ji do své domoviny.

A proč se tomuto monumentálnímu dílu říká Ďáblova bible? Podle pověsti žil v podlažickém klášteře hříšný mnich, který se zabýval černou magií, což bylo s náboženstvím a životem v klášteře neslučitelné. Za své hříšné jednání měl podstoupit nejtvrdší trest, zazdění za živa. Nakonec se mnichu podařilo soud obměkčit tvrzením, že za jedinou noc sepíše největší knihu na světě. Dostal milost a pustil se do díla. Záhy si však uvědomil, že je to nad jeho síly. Povolal si tedy na pomoc samotného ďábla, kterému upsal svoji duši. A ten, světě div se, do rána opravdu knihu dokončil. Tak praví legenda. Pravda bude patrně prostší. Ďáblova bible proto, že je v ní téměř půlmetrový obraz tohoto pekelného vládce.

A co na to vědci? Rozbor písma potvrdil, že knihu, včetně ilustrací vytvořil opravdu jeden člověk. Odborníci spočítali, že onen krasopisec a ilustrátor strávil nad knihou přibližně 30 let. A podivuhodné je, že za tuto dlouhou dobu ani trochu nezměnil písmo. Není v něm absolutně žádná známka choroby, stáří, třesu rukou. Od začátku do konce je naprosto stejné, což je dle názoru grafologů nemyslitelné, písmo člověka se postupem let mění a odrážejí se v něm nálady, nemoci, špatný zrak či stařecký třes.

Zdá se, že Ďablova bible je stále zahalena tajemstvím, které hned tak nevydá.

Chcete-li se o tom přesvědčit, zavítejte do Městského muzea v Chrasti u Chrudimi, které najdete ve zdejším barokním zámku. Ďáblovu bibli i další expozice si můžete prohlédnout od začátku dubna do konce října denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin za vskutku lidové vstupné. Dospělí zaplatí 60 Kč, děti, studenti a senioři 40 Kč.

A co zajímavého je k vidění v okolí? Doporučuji procházku nádhernou zámeckou zahradou se vzácnými dřevinami nebo návštěvu barokního trojlodního kostela Nejsvětější trojice, který najdete na náměstí. Za pozornost stojí i ukázka venkovské architektury, barokní sýpka z II. poloviny 18. století.

Rozhodně si nenechte ujít návštěvu nedalekých Slatiňan s proslulým hřebčínem, kde se zabývají chovem starokladrubských vraníků. Ten je v turistické sezóně přístupný veřejnosti a můžete tak obdivovat krásu ušlechtilých koní na vlastní oči. Jelikož historie tohoto městečka je s chovem koní spojená po dlouhá staletí, najdete na zdejším zámku i hippologické muzeum.

A ještě se na skok mrkneme do Podlažic. Benediktinský klášter tu již nenajdete, ale na jeho místě stojí barokní kostel svaté Markéty Antiochijské, který také stojí za vidění.

Mimochodem, v Chrasti se narodil Martin Dejdar a ve Slatiňanech najdete rodný dům Helenky Vondráčkové.

Ať už se vypravíte za tajemstvím Ďáblovy bible nebo někam úplně jinam, přeji vám šťastnou cestu a příjemné zážitky!

Zpracováno na základě osobní návštěvy a těchto materiálů:

https://www.mestochrast.cz/vyznamne%2Dpamatky/ds-1024/p1=14936

https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/dablova-bible-je-mozna-tajemnejsi-nez-se-zda-20200810.html

https://www.zamek-slatinany.cz/cs

https://www.nhkladruby.cz/pro-navstevniky-2023#okruh

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz