Článek
Je 24. února 2015, 12 hodin 30 minut a do restaurace Družba v malém, do té doby poklidném moravském městečku, míří jakýsi Zdeněk K. Na schodech ho předběhne muž, který nutně potřebuje na toaletu. Ten v tuto chvíli netuší, že na ní bude muset strávit dvě hodiny, ale zachrání si tím život.
Zdeněk K. vchází do restaurace, sedá si k prázdnému stolu, vyndává z tašky samonabíjecí pistoli a revolver a okamžitě začíná střílet po hostech jako smyslů zbavený. Přesnými ranami do hlavy usmrtí sedm mužů a jednu ženu, servírku. Toto vše se odehraje během pár vteřin.
Jeden odvážný host se střelci postaví s holýma rukama. Přerazí o něj židli, ale s vrahem, který je v jakémsi transu, to ani nehne. Tento odvážlivec později řekl, že postavit se proti šílenému střelci s pouhou židlí nebyl žádný hrdinský čin, nýbrž prostý pud sebezáchovy.
Pár návštěvníkům, kteří seděli blízko dveří, se podařilo uniknout. Ti posléze vypověděli, že to byla jatka! Během tohoto řádění šílený střelec neřekl ani slovo a bylo vidět, že se zbraněmi umí zacházet. Jakmile padly první výstřely, nastala obrovská panika, těžce zranění a mrtví lidé začali padat ze židlí jak žoky.
Mezitím muž jménem Petr, který slyší střelbu a křik až na toaletě, volá policii. Po chvíli přijíždějí na místo první policisté, ale jedná se pouze o běžnou dvoučlennou místní hlídku, nikoliv zásahovou jednotku. Po zhodnocení situace rozhoduje operační důstojník, aby policisté nevstupovali dovnitř, ale počkali na zásahovku, která je lépe vybavena. Policisté tedy alespoň vyklidili a ohradili okolí, aby se kolem nikdo nepohyboval.
Než se dostavila na místo zásahová jednotka, stihnul vrah zavolat do redakce Krimi zpráv TV Prima a oznámit, aby urychleně přijeli do Uherského Brodu, že se chystá k činu a rozhodně tam budou mít, co natáčet. Přitom v této době bylo již po činu.
Než dorazí televizní reportéři, rozjíždí se policejní akce na plné obrátky. Na místo přijíždí po zuby ozbrojená zásahová jednotka a policejní vyjednavač. Ten se domnívá, že vevnitř jsou ještě živí lidé, kteří by mohli pachateli sloužit jako rukojmí a začne s ním po telefonu vyjednávat. Po chvíli se vrah odmlčí a velící důstojník dá povel k zásahu. Policejní jednotka vtrhne dovnitř a vidí pouze devět mrtvých: Osm obětí a vraha, který spáchal sebevraždu.
Kdo byl oním vrahem? Dvaašedesátiletý občan Uherského Brodu, který bydlel spolu s manželkou v nedalekém řadovém domku. Vyšetřovatelé se od sousedů dověděli, že to byla problémová rodina, až tak, že proti nim chtěli obyvatelé okolních domů sepsat petici. Manželé se často do noci hlasitě hádali a vyvolávali spory se sousedy. Zejména žena, která byla psychicky nemocná a zároveň velmi holdovala alkoholu. A v alkoholovém opojení byla agresivní. Z těchto důvodů neměli ve městě žádné přátele.
A osoba samotného pachatele? Bývalí kolegové ze zaměstnání potvrdili, že kdysi, ještě před revolucí, to byl velice šikovný elektrikář a milý pán. Vše se zvrtlo v roce 1993, kdy přišel o práci a už ji nikdy nenašel, respektive nehledal. Ani nemusel, protože po smrti otce zdědil slušný majetek. Mimochodem, otec pracoval v místní Zbrojovce, takže Zdeněk měl vztah ke zbraním již odmala a byl držitelem zbrojního průkazu. Také prý býval velice dobrým šachistou, což svědčí o jeho poměrně vysokém IQ.
Jakmile zůstal doma se svojí manželkou, z normálního člověka se postupně stával tyran, který nenáviděl všechny kolem a celý svět. Zpřetrhal i veškeré vazby se svojí rodinou a uzavřel se do sebe. A svůj vztek na všechny a všechno kolem si hodlal vybít na nevinných občanech, kteří šli na oběd do místní restaurace. A dál už to známe: Doslova popravil osm lidí, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě.
A jak už to v podobných případech bývá, média a svědci nenechali na policii suchou nit. Ne nadarmo se říká, že po bitvě je každý generál. Bezprostředně po zásahu a jeho medializaci, se rozproudila doslova celospolečenská diskuze, v níž lidé kritizovali policejní zásah, zejména jeho první fázi. Vše se točilo kolem jediné otázky: Proč první dvojice policistů, která dorazila na místo, nevtrhla dovnitř a nezpacifikovala střelce v předdůchodovém věku.
Nejvyšší státní zástupce později zkonstatoval, že postup policie byl správný, neboť běžné policejní hlídky, zvláště na malém městě, nemají zkušenosti se zásahy proti masovým vrahům, ani potřebné vybavení. Jejich výcvik je diametrálně odlišný od výcviku speciálních zásahových jednotek.
Tento otřesný případ hromadné vraždy dal vzniknout novým policejním jednotkám, takzvaným prvosledovým hlídkám v podobě zvláštních, řádně vyzbrojených a vycvičených policejních oddílů, které jsou připravené zasáhnout právě v takovýchto situacích.
Bohužel, šílence, kteří si vybíjejí zlost a frustraci na nevinných lidech, nezastaví nic, o tom jsme se přesvědčili před rokem.
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/uhersky-brod-strelba-vyroci-strelby-v-brode.A200224_143727_zlin-zpravy_ppr
https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/strelba-v-restauraci-v-uherskem-brode.K64238
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/pet-let-od-strelby-v-uherskem-brode-tragedie-spustila-zmenu-policejni-legislativy-52775
https://youtu.be/829VEMZIhJY?si=G_kpko4tvzmR1_PW