Článek
Je to zvláštní pocit, když se jednoho dne dozvíte, že jste zemřeli. Z nekrologu v médiích zjistíte, jak jste byli úžasní a všichni vás milovali a konečně za vás někdo spočítal v kolika filmech jste hráli nebo kolik cen získali. Pierra Richarda takhle pohřbili za živa… A nejen jeho.
Slavného francouzského herce Pierra Richarda pohřbili už několikrát a při nejrůznějších příležitostech. V roce 2015 se dočetl, že zemřel během svého turné po Francii a o dva roky později ho na sociálních sítích prohlásili za mrtvého znovu. Naposled musel Velký blondýn s černou botou odvolat svou smrt docela nedávno na svém facebookovém účtu: „Internet je skvělý, ale jen když je v dobrých rukách,“ napsal herec. „Nejsem mrtvý! Mám se dobře, dokonce se mám výtečně!“ komentoval falešné zprávy na sociálních sítích podle stanice France Info devadesátiletý slavný komik a vinař Pierre Richard.

Herec Pierre Richard
Jenomže v tom není sám. Zprávy o smrti známých osobností se staly na sociálních sítích, ale čas od času i v klasických médiích, už jakýmsi folklórem. A nekrology, které jsou dlouho dopředu připravené v redakcích pro případ, že by umělec, politik, sportovec zesnul, se občas dostanou na světlo světa v úplně nevhodnou dobu, prostě předčasně.
Jak je to nepříjemné slyšet o své vlastní smrti, o tom se přesvědčil na vlastní kůži herec Stanislav Fišer, známý dabér Vinnetoua, kterého hrál francouzský herec Pierre Brice. Situace jak vystřižená z filmové komedie. Když se Fišer díval na přenos galavečera MFF v Karlových Varech a ve vzpomínkové rubrice „vloni opustili naše řady“ uslyšel své jméno a viděl i svůj sestříhaný krátký medailónek, nevycházel z údivu, že ho festival tak v klidu pohřbil, aniž by se ho zeptal… Psal se rok 2015 a byl to pěkný trapas. Prezident festivalu Jiří Bartoška se nestačil omlouvat a pozval herce jako VIP hosta na další ročník.
Nepříjemnou zkušenost mají i herečka Jiřina Bohdalová nebo Miroslav Donutil. O smrti Bohdalové měla informovat rakouská a britská média v roce 2011. Herečka měla natáčet v Rakousku, jenomže přesně ve stylu Rádia Jerevan, ani jedna informace nebyla pravdivá: herečka v Rakousku vůbec nepobývala, v té době netočila žádný film a rozhodně už vůbec nebyla mrtvá.
Podobně se o své údajné smrti dozvěděl v roce 2013 z internetu její herecký kolega Miroslav Donutil. V jeho případě nešlo o klasický novinářský omyl, ale o záměrně šířenou dezinformaci na facebookovém účtu „RIP Miroslav Donutil“. Údajně měl do jeho auta nabourat rakouský řidič a herec měl zemřít při autonehodě… Donutil to vzal s nadhledem a doporučil vtipálkům, aby si na jeho zdraví dali panáka…
Terčem podobných dezinformací se na internetu stala i slovenská modelka, bývalá Miss Wonderbra, Adriana Sklenaříková-Karembeu, dvakrát rozvedená kráska, která v žije v současné době v Paříži a prožívá vášnivý milostný románek s populárním francouzským zpěvákem Marcem Lavoinem. Jak tahle zpráva přišla, tak také rychle zmizela, protože modelka plní v současné době se svým soukromím nabitým vášněmi francouzská média a je živá až moc.
Jenomže podobné faux pas se netýká jen známých celebrit, zpěváků, modelek nebo herců, ale i významných světových osobností a mohou mít závažný politický i společenský dopad.
Obětí dezinformace se stal vloni v březnu i britský panovník Karel III., který se již nějakou dobu léčí s rakovinou prostaty. Ruská média převzala falešnou informaci o tom, že „panovník nečekaně zemřel“ z ruského zpravodajského kanálu. Jako důkaz posloužilo úmrtní oznámení z Buckinghamského paláce, které bylo, jak se později zjistilo, zfalšované. Pak už bylo jen otázkou hodin, kdy se rozšíří zpráva o smrti britského panovníka na sociálních sítích. Později ruský kanál Mash informaci dementoval a přiznal, že šlo o fake news.
Klasická novinářská kachna se nevyhnula ani bývalému prezidentu Václavu Havlovi. Když v roce 1996 podstoupil operaci plic a odstranění zhoubného nádoru v pražské VFN, ČTK omylem vydala předem připravený Havlův nekrolog. Co to způsobilo za melu, předčasně pohřbít prezidenta, to snad ani není třeba zdůrazňovat. Operace byla úspěšná, Havel se uzdravil. Ale ani jeho úmrtí 18. ledna 2011 se neobešlo bez trapného omylu. Zpráva o prezidentově skonu vyšla na jednom z českých zpravodajských serverů sice ve správný čas, ale datovaná o několik dní dřív. Jednoduše někdo v redakci jen neudělal korekturu.
O své smrti se v červnu 2020 dozvěděl z médií i spisovatel Milan Kundera. Falešnou zprávu z Twitteru přebralo několik světových zpravodajských webů včetně polské Gazety Wyborczej, aniž by si informaci ověřily. Nakonec zprávu dementovalo české velvyslanectví ve Francii poté, co se spojilo se spisovatelovou manželkou Věrou.
Falešné zprávy o úmrtí celebrit mají nejrůznější původ: Mohou být klasickou novinářskou kachnou, omylem, který se v redakčním zmatku prostě může stát…, nebo jde o zacílené fake news, které mají poškodit dotčenou osobu a vyvolat zmatek, anebo jde jednoduše o hloupost bez jakéhokoli záměru: Jako v případě zpěvačky Madonny. I tu na sociálních sítích její vyděšení a šokovaní fanoušci předčasně pohřbili. A jak tomu došlo? Někdo si jen špatně přečetl oficiální zprávu o úmrtí fotbalové hvězdy Maradony. Maradona-Madonna, a zpráva o zpěvaččině smrti byla na světě. Podobně dopadla i americká popová zpěvačka Britney Spears, kterou na stránkách společnosti Sony Music pohřbili v prosinci 2016 hackeři, kteří stránky napadli.
https://www.novinky.cz/clanek/kultura-na-internetu-se-objevila-falesna-zprava-o-umrti-milana-kundery
https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/120143/vrazi-mezi-nami-novinari-zabili-jiz-radu-slavnych-osobnosti.html