Článek
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) – exoticky vyhlížející hmyz, jehož silueta připomíná asijskou divočinu, dnes stále častěji nachází nový domov i v české krajině. Tento pozoruhodný predátor, který byl dlouho považován za vzácnost jižní Moravy, dnes expanduje i do Čech. Vznikají tak otázky: Jde o invazivní druh? Nebo je to návrat dávného obyvatele českých stepí, polí a luk, s nímž naši předkové sdíleli krajinu a o němž kolovaly legendy a pověry?
Historie výskytu kudlanky v českých zemích
Historicky byla kudlanka nábožná přirozeným, byť vzácným obyvatelem českých zemí. V minulosti byla soustředěna především do teplých stepních oblastí jižní Moravy – na Pálavu, Bílé Karpaty nebo do Dolnomoravského úvalu. Zde se vyskytovala na slunných stráních, vinicích, pastvinách a loukách. Ve zbytku Čech byla dlouhou dobu velmi vzácná, nálezy byly spíše kuriozitou.
Vlivem industrializace, intenzifikace zemědělství, zániku tradičních pastvin a ochlazení klimatu během 20. století kudlanka ustoupila do izolovaných enkláv.
Dnes zažíváme její návrat i do míst, kde již po desítky let nebyla pozorována – například do středních, severních a západních Čech.
Invaze, nebo návrat domů?
Kudlanka nábožná není invazivní druh v pravém slova smyslu. Na území ČR je historicky původním druhem. Její současná expanze je přirozeným důsledkem několika faktorů:
- Oteplování klimatu, které prodlužuje vegetační období a umožňuje kudlance přežívat i v oblastech, kde dříve nebyla schopna dokončit svůj životní cyklus.
- Změny v krajině, vznik ruderálních a neudržovaných ploch, kamenolomů, slunných mezí a úhorů, které kudlance vyhovují.
- Přirozená migrace, kudlanky jsou schopny aktivně šířit svá vajíčka i pomocí lidských aktivit (přenos ooték na seně, v zemině).
Neexistují důkazy, že by kudlanka nábožná narušovala ekosystémy nebo negativně ovlivňovala jiné druhy. Naopak, její návrat obohacuje biodiverzitu a přirozené potravní vztahy.
Mýty, pověry a symbolika kudlanky v české krajině
I přesto, že kudlanka nebyla v Čechách hojně rozšířená, její zvláštní vzhled, pohyby a dravost pronikly do lidové představivosti:
Kudlanka jako prorokyně neštěstí
Na jižní Moravě byla kudlanka považována za předzvěst hádek, nemocí či špatného počasí. Pokud kudlanka „ukazovala“ předními končetinami směrem na dům, prý přivolávala smůlu.
Průvodkyně a ochranitelka polí
Jinde, zejména na vinicích, se kudlanka chápala jako ochránkyně úrody, která hubí škůdce. V některých vesnicích dokonce lidé přenášeli kudlanky na vinice jako symbol ochrany.
Symbol rozjímání a ženské mystiky
Díky svému postavení „v modlitbě“ byla kudlanka vnímána jako tajemná bytost s duchovními přesahy, což ovlivnilo i její české jméno „nábožná“. Tento symbolismus později inspiroval i řadu uměleckých děl, básní či keramických motivů.
Frazeologie a přísloví
Do českých přísloví a rčení kudlanka pronikla například ve spojení:
- „Modlí se jako kudlanka, a v srdci dravec.“
Používalo se k označení falešného zbožňování či pokrytectví. - „Kde kudlanka stojí, tam cesta není rovná.“
Naznačovalo, že člověk stojí před těžkým rozhodnutím.
Kudlanka dnes: Odkaz minulosti a zrcadlo budoucnosti
Dnes je kudlanka nábožná považována za chráněný druh a její expanze je vnímána jako návrat přirozeného obyvatele naší krajiny. Zároveň se stala jakýmsi živým symbolem změn klimatu a krajiny, který odráží proměny naší přírody.
Její návrat nám připomíná, že naše krajina byla kdysi pestřejší, rozmanitější a že i tak zdánlivě exotický druh, jakým je kudlanka, je součástí našeho přírodního i kulturního dědictví.
Zdroje:
https://www.danieljablonski.com/a/soubory/Hadrava_et_al_2012_Mantis_religiosa_ZD.pdf
https://ziva.avcr.cz/2016-2/biogeografie-a-sireni-kudlanky-nabozne-v-evrope.html
https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/41498
https://www.biolib.cz/cz/taxonmap/id144/
https://www.chovzvirat.cz/clanek/858-vyskyt-kudlanky-nabozne-na-uzemi-ceske-republiky/
https://www.denik.cz/zvireci-denik/kudlanka-nabozna-20250228.html
https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kudlanka-nabozna-v-cesku.A150916_155536_hobby-mazlicci_mce
https://www.prirodadokapsy.cz/blog/je-kudlanka-nebezpecna/