Hlavní obsah
Věda a historie

Případ Blanche Monnier: 25 let uvězněná ve vlastním domě

Foto: Unknown - Self-scanned/Wikimedia Commons/Public domain

Mladá dívka se zamilovala do muže, kterého si rodina nepřála. Nikdo netušil, co její rozhodnutí spustí. Zmizela beze stopy. Až po 25 letech se za zavřenými dveřmi domu objevila pravda, která otřásla celou Francií.

Článek

Existují příběhy, které šokují svou brutalitou. A pak jsou tu příběhy, které děsí svým tichem. Právě ticho – dlouhé, nezpochybněné a společensky přijímané – obklopovalo případ Blanche Monnier, ženy, která byla více než 25 let vězněna v naprosté tmě vlastní matkou. Tento případ není jen tragickým příběhem jednotlivce. Je to zrcadlo společnosti, která se neptá. A varování, co se může stát, když poslušně přijímáme fasádu místo pravdy.

Blanche Monnier se narodila v roce 1849 do vážené buržoazní rodiny v Poitiers. Byla popisována jako krásná, inteligentní a vzdělaná – dívka s budoucností. Když se však zamilovala do muže, kterého její rodina považovala za nevhodného, začal její pád. Její matka, Louise Monnierová, s pomocí syna Marcela, Blanche potrestala způsobem, který překračuje hranice chápání: zavřela ji do malé temné místnosti na půdě jejich domu, kde zůstala následujících 25 let. Nevěznila ji žádná zákonitost, jen absolutní moc rodiče a mlčení společnosti.

A právě to mlčení je možná nejzlověstnější součástí tohoto případu. Rodina Monnierových byla vážená, váženější než otázky. Sousedi, úřady ani širší komunita nikdy nevznesli dostatečně důrazný dotaz ohledně Blancheina náhlého zmizení. A když se ptali, byli uspokojeni jednoduchou lží – že Blanche se zbláznila a odešla ze společnosti. Přijmout lež bylo pohodlnější než čelit realitě. Nevidět bylo jednodušší než vidět. Mlčení se stalo spolupachatelem.

Když byla Blanche v roce 1901 konečně nalezena – nahá, podvyživená, žijící v naprosto nelidských podmínkách – Francie byla otřesena. Objev, který přišel díky anonymnímu dopisu, přinesl nejen znechucení, ale i kolektivní stud. Jak se mohlo něco takového stát v civilizované společnosti? Jak mohla být svoboda jedince tak hrubě pošlapána, aniž by si toho někdo všiml – nebo spíš bez toho, aby to někdo chtěl vidět?

Foto: originally published in 1901 by L’Illustration and various other publications/Wikimedia Commons/Public domain

Blanche Monnier po 25letech

Případ Blanche Monnier odhaluje několik vrstev. V první řadě je to extrémní příklad patriarchální (a zároveň matriarchální) moci – rodina si nárokovala právo rozhodovat nejen o Blancheiných vztazích, ale i o jejím bytí. Ve druhé rovině jde o selhání společnosti – důvěra v autoritu, úcta k postavení, strach z konfliktu – to vše vedlo k tomu, že jedna žena byla po čtvrt století zcela vymazána z veřejného prostoru. Třetí rovina je psychologická – trauma Blanche Monnier není jen výsledkem fyzického uvěznění, ale i důkazem, jak dlouhodobá izolace deformuje lidskou psychiku a důstojnost.

Blanche přežila. Ale nikdy se už plně nevrátila do života. Zemřela v roce 1913, dvanáct let po svém „osvobození“, v psychiatrické léčebně. Otázka zní – byla vlastně někdy skutečně osvobozena? Je možné po takovém údělu žít dál? A co její matka? Je snadnější ji označit za monstrum – ale není skutečná hrůza právě v tom, že působila dojmem spořádané a obdivované ženy? Že zlo může být decentní, uhlazené, a přesto absolutní?

Případ Blanche Monnier není jen historií jedné rodiny. Je to symbol. Varování, že za zdmi, které neotvíráme – obrazně i doslova – se mohou dít věci, které odporují všemu, čemu chceme věřit. A připomínka, že největší nebezpečí často nečíhá v temných uličkách, ale v domovech, kde se nikdo neptá.

Zdroje:

Wikipedia – Blanche Monnier (anglicky):
https://en.wikipedia.org/wiki/Blanche_Monnier

Fabled Collective – Shrnutí příběhu:
https://www.fabledcollective.com/blanche-monnier

Propensity Pod – Případ Blanche Monnier:
https://www.propensitypod.com/episodes/blanche-monnier

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz