Článek
Seděla jsem jednou na zahradě s hrnkem čaje, když se přede mnou zničehonic objevila sršeň. Lekla jsem se a málem se dala na ústup, ale něco mi na ní nesedělo. Vypadala sice jako sršeň – žluté pruhy, dlouhá křídla, typické chování – ale přesto působila zvláštně. Pak mi to došlo: ta sršeň nebyla sršeň… ale něco úplně jiného.
Ve skutečnosti šlo o nesytku sršňovou (Sesia apiformis), druh motýla z čeledi nesytkovitých (Sesiidae), který je výjimečný právě svou schopností napodobit vzhled sršně. Tento jev se nazývá mimikry – klamavé maskování, které má za cíl odradit predátory. Nesytka tak na první pohled působí nebezpečně, přestože ve skutečnosti nemá žihadlo a člověku nijak neškodí.
Tento motýl se vyskytuje v teplejších částech Evropy, včetně České republiky, především na okrajích lesů, ve starých sadech a zahradách. Obzvláště oblibuje jabloně, ale vyskytuje se také u topolů či vrb. Dospělci se objevují během léta – obvykle od června do srpna – a na rozdíl od většiny motýlů jsou aktivní přes den.

Sesia apiformis
Samičky kladou vajíčka ke kořenům stromů, kam se po vylíhnutí zavrtávají larvy. Housenky žijí několik let skryté uvnitř stromu, kde se živí dřevními pletivy. Tento způsob života může stromům mírně škodit, avšak vzhledem ke vzácnosti výskytu nesytky sršňové nepředstavuje vážné nebezpečí pro sad nebo zahradu.
Nesytka sršňová je fascinujícím příkladem toho, jak se příroda dokáže přizpůsobit a bránit prostřednictvím klamu. Ačkoliv může na první pohled vzbudit strach, je to ve skutečnosti krásný, nenápadný tvor, který dokazuje, že ne vše je takové, jak se zdá.