Článek
Fialka pochází z Afriky
Domovinou afrických fialek je východní Afrika, kde roste ve volné přírodě jako trvalka. Má mnoho barevných kultivarů. I když je nenáročná, musíme jí vytvořit prostředí, aby tato vděčná květinová krasavice nejen v našich podmínkách přežila, ale i krásně kvetla.
Kam umístit africkou fialku
Teplo a světlo: Díky své genetické výbavě potřebuje tepelnou pohodu kolem dvaceti stupňů a dobré světelné podmínky.
Zamezení průvanu: Africké fialce se daří na parapetu, aby měla dostatek světla. Při větrání a otevřeném okně ji však musíte ochránit před průvanem, který by ji poškodil. Obzvláště v zimě studený vzduch může mít fatální následky.
Přímý sluneční úpal: Dalším nebezpečím pro tuto křehkou květinu je přímý sluneční úpal. Sice jí vyhovuje hodně světla, ale je vděčná spíše za světlo rozptýlené. Přímé slunce ji dokáže popálit i přes okenní sklo.
Vysoká vlhkost vzduchu: Sedmdesát až osmdesát procent relativní vlhkosti stěží doma dosáhneme, ale v kuchyňském prostředí, kde se často vaří se fialce povede lépe než v místnosti, kde je suchý vzduch z topení.
Přiměřená zálivka: Ač jonátka (lidový název africké fialky) potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, přemokření substrátu nesnáší a často díky této chybě zahyne.
Škůdci a choroby afrických fialek
· Hniloba stonku a kořenů: Při přemokření kořenového balu se rozvinou v substrátu patogeny způsobující nebezpečnou hnilobu. Choroba se nejprve projeví na listech, které začnou klesat, až odpadnou úplně. Při prvních náznacích se ještě dá rostlina zachránit rychlou přesadbou do jiného substrátu a omezením zálivky. Někdy se to však nevyplatí a je nutné se rostliny raději zbavit.
· Savý hmyz: Kdo africké fialky pěstuje, jistě se s touto nepříjemnou skutečností alespoň jednou setkal. Savý hmyz rostlinu oslabuje, která pak bývá náchylnější k patogenním nemocem. Přikročte k razantnímu hubení hmyzu, ať se nerozšíří i na okolní rostliny v bytě. Domácí prostředky proti mšicím mohou účinkovat až za delší dobu, pokud vůbec. Proto je výhodnější použití chemie, aby reakce byla okamžitá. Postřik ovšem dělejte mimo obytnou část domu nebo bytu (na balkoně, venku nebo alespoň na chodbě).
· Roztoči: Za deformací listu, jejich svinování a celkovou neduživost celé rostliny mohou roztoči. Poznáte je také podle velké chlupatosti stonku a listů. Africká fialka bývá častým nedobrovolným hostitelem roztočů, protože k životu potřebují teplo a vlhko. Je-li poškození velké, rostlinu zlikvidujte. Můžete se ještě pokusit napadené části vystříhat, postříkat prostředkem proti roztočům, a přesadit rostlinu do jiného substrátu. Ne vždy se ovšem její záchrana podaří.
Tip, jak použít postřik proti hmyzu a roztočům: Nemáte-li možnost ošetřit rostlinu venku, vložte ji do většího igelitového sáčku nebo tašky mimo obytnou místnost. Po rychlém postřiku sáček nebo tašku uzavřete. Rostlinu pak po deseti až patnácti minutách vyndejte. Kapičky postřiku se tak nebudete šířit po bytě.
Jak přesadit africkou fialku
Rostlinu přesaďte až po odkvětu. Dodržte ovšem důležité podmínky. Na dno nového květináče musíte nasypat drenáž, aby voda odtékala pryč. Zabrání se tak hnilobě kořenového balu. K přesazení vyberte substrát s pH hodnotou 6,0 – 7,0. Jen tak se africké fialce bude v novém prostředí dařit.
Hnojení je zdrojem důležitých živin
Fialku hnojte v období jara až podzimu běžným hnojivem na kvetoucí pokojovky, a to jednou za měsíc v zálivce. V zimě však hnojení úplně vynechte.
Vyhněte se zbytečným chybám při pěstování
Příčinou nezdaru v pěstování této něžné, a přitom vděčné květiny bývá špatně provedená zálivka. Jak jsem se již zmínila, fialka nesmí mít přemokřený kořenový systém. Zalévejte ji výhradně do podmisky, nechte substrát navzlínat vodu a zbytek vylijte. Důležitá je i voda, kterou používáte k zálivce. Studená z kohoutku je nevhodná. Vždy ji nechte nejdříve odstát a natemperovat v teplé místnosti, aby fialka nedostala teplotní šok. Ten může být důvodem, proč tuto nádhernou a často kvetoucí pokojovou rostlinu neudržíte při životě. A to je opravdu škoda.