Článek
Na polích a zahradách je už sklizená úroda. Pro myši pomalu začíná lačné období. A protože hlodavci mají v sobě pud sebezáchovy podpořený drzostí, začnou vyhledávat, kde jste nechali „díru“, kterou by se k vám nastěhovali. Mají neuvěřitelný talent. Proklouznou totiž i malou štěrbinou nebo dírou ve zdi, dveřích nebo oknech, dokonce i ve střeše. Svými zuby si dokonce nějaký ten vchodový otvor dokáží vyhlodat. Jak jim v jejich úsilí zabránit?
Pár praktických tipů, aby se k vám nezvaní myší hosté nestěhovali
1. Neprojdou! Zkontrolujte dům a jeho těsnost
Kontrola těsnění - popř. jejich výměna - kolem dveří a oken je velice důležitá. Štěrbiny, praskliny, díry a netěsnosti poskytnou myším snadný vstup a toho se vyvarujte. Nic nepodceňte a počítejte s tím, že kontroly budete muset opakovat. Myši totiž mají nejen ostré hlodáky, ale i fantazii, jak se k vám dostat. Dávejte si pozor také na materiál, kterými otvory a praskliny opravujete. Myši dokáží zdolat téměř každý materiál, kromě plechu. Naši předci dokonce při opravách děr proti myším přidávali do zdící malty střepy. V dnešní době můžete koupit rychle tvrdnoucí materiály, které jsou pevné a odolné.
2. Venkovní opravy
Jednou z častých průnikových cest do vašeho domova jsou místa, kudy vede např. vodovodní potrubí, kanalizace, kabely nebo stoupačky. Nezapomeňte utěsnit místa, kudy potrubí a kabely vedou do domu. Nezbytností jsou také sítě do oken, nejen sklepních, ale i ve vyšších patrech. Nezapomeňte, že myši dokáží lézt i po kolmých stěnách. Fasáda vašeho domu pro ně tedy není překážkou.
3. Připravte na hlodavce léčky a monitorujte je
K možným myším vchodům ve sklepě, garáži, dílně ale i na půdě instalujte elektronické plašiče. Repelentní prostředky mohou hlodavce také odpudit. Výskyt myší monitorujte také kousky jídla, které necháte někde v koutku a které budete pravidelně kontrolovat. Když zmizí, víte, že máte problém. Nesmí se k nim ovšem dostat domácí mazlíčci, kteří si na nich smlsnou. To by monitoring hlodavců selhal.
4. Kudy chodíte vy, tudy se snaží přijít i myši
Pamatujte si, že myši se snaží do domu dostat cestami podobně jako vy, tedy dveřmi. Myši se dokáží protáhnout neuvěřitelně malou skulinou, mají k tomu uzpůsobené tělo. Pro jistotu si instalujte do spodní části těsnění alespoň v podobě kartáčových lišt. Čím těsnější dveře a vrata do budovy, tím menší šance pro myši.
5. Čistota je polovina úspěchu
Udržujte prostor, který obýváte, čistý. Zbytky jídla či nezabezpečené potraviny jsou velkými lákadly pro nejrůznější škůdce a hlodavce především. Nenechávejte nikde volně přístupné zbytky jídla a pravidelně vynášejte odpadky. Uskladněte potraviny v neprodyšných nádobách a nezapomeňte totéž udělat i s krmením pro domácí mazlíčky.
6. Upravte okolí domu
Květinové, zeleninové záhony, keře a stromy jsou na podzim rejdištěm hlodavců. Čím blíže domu máte zeleň, tím blíže máte hlodavce. Pravidelně shrabujte listí, ve kterém mají hlodavci bezpečný úkryt. Pokud máte u domu ořešák a ovocné stromy, tak o myši nebudete mít rozhodně nouzi. Jejich plody je lákají i z velké dálky. Ořezejte větve, které se dotýkají fasády nebo střechy vašeho domu. Neskládejte dřevo do bezprostřední blízkosti budov.
7. Odpady jsou největším lákadlem hlodavců
Kontejnery, popelnice umístěte co nejdál od obydlí. Kromě myší se k nim stahují také potkani a krysy. Nepořádek a zbytky potravin zvou k „hostině“ nezvané škůdce. Pravidelně nechte vyvážet bioodpady. Komposty na zahradě instalujte co nejdál od vašeho domu a budov všeobecně.
8. Jak poznat, že máte doma myši
Kromě klasického myšího trusu či nakousaných potravin lze jejich přítomnost poznat podle typického zápachu - myšiny.
9. Jak chytit myš doma
Možná se budete divit, ale nejlépe funguje klasická osvědčená sklapovací past. Lze ji pořídit v běžném obchodě se zemědělskými nebo zahrádkářskými potřebami. Jako návnadu můžete použít pečivo nebo třeba škvarek. Mnohdy se stane, že zjistíte, že krmení zmizelo a past je stále natažená. Záleží na její citlivosti a vaší šikovnosti. Abyste myš pouze nenakrmili, ale i zneškodnili, přivažte kousek pečiva obyčejnou nití k návnadovému plíšku.
10. Nelikvidujte doma myši jedem
Doma v interiéru (pokud se nejedná o sklady nebo garáže) nepoužívejte jedovaté návnady. Nejsou bezpečné pro lidi ani domácí mazlíčky. Jedovaté návnady účinkují po několika hodinách nebo dnech. Otrávená myš proto může chcípnout někde za nábytkem a než ji objevíte, bude váš domov velmi páchnut.