Článek
Odkud se moli v našich kuchyních berou
Potravinové moly si většinou domů přineseme s koupenými surovinami a potravinami. V obchodě nemáme šanci si kontaminace všimnout. Vodítkem k rychlému zjištění jejich přítomnosti jsou provrtané malé otvory v obalech, které by nás při nakupování měly varovat. Napadené potraviny většinou uskladníme doma do skříněk nebo spižírnách, kde se v klidu mohou moli rozmnožovat. Zamoří tak i ostatní suroviny. Kromě mouky a obilných potravin milují olejnatá semena, ořechy, nevyhýbají se např. koření, najdeme je také v sušených bylinách, sladkostech nebo houbách.
Jak najít zdroj molů
Hlavní zdroj molů najdete jednoduše. Prohlédněte zásoby a tam, kde se vyskytují zámotky kukel (včetně pavučinkových vláken) se nachází také červi. Počítejte s tím, že kromě potravin mohou být vajíčka a kukly přilepené na stěnách skříněk, v puklinách, štěrbinách nebo dokonce na zdech. Při jejich likvidaci dodržte několik důležitých zásad a použijte proti nim malou vychytávku.
1. zásada: Zlikvidujte bezpečně kontaminované potraviny
Nekompromisně se zbavte všech potravin, ve kterých jste moly našli, ale i všechny ostatní, které byly v jejich blízkosti. Pro větší bezpečnost použijte odpadkové pytle, do kterých vše vyhodíte. Neotevírejte zbytečně zabalené suroviny, abyste nedali šanci uletět dospělým molům, kteří by se ve vašem bytě dál mohli rozmnožovat. Do pytlů pak nastříkejte insekticid a ihned zavázané odneste do odpadků mimo svůj domov.
2. zásada: Důkladný úklid a desinfekce
Nyní na řadu přijde důkladný úklid. Nejdříve vše pečlivě vysajte. Nevynechejte ani okolí skříněk a regálů. Snažte se dostat do všech spojů a prasklin. Po vysátí ihned vyneste sáček z vysavače opět do odpadu mimo svoji domácnost. K desinfekci použijte teplou vodu s octem a umyjte vše co bylo v dosahu kontaminovaných potravin. Skleněné nebo porcelánové dózy umyjte na nejvyšší teplotní stupeň v myčce nádobí.
3. zásada: Tepelná desinfekce pomocí malé vychytávky
Pro jistotu všechny štěrbiny, díry, praskliny, spoje skříněk a regálu desinfikujte teplem. Pomůže v tom malá vychytávka - obyčejný vysoušeč vlasů, který zapnete na nejteplejší stupeň. Pochopitelně to nezkoušejte, pokud máte lakovaná dvířka, abyste si nábytek teplem nepoškodili. Nezapomeňte také na zdi, které sousedí s regály, i tam se mohou vajíčka molů nacházet.
4. zásada: Zalepte štěrbiny a praskliny ve skříňkách
Abyste předešli možnému návratu zamoření, všechny úkryty, které by moli použili pro kladení vajíček, zalepte tmelem.
5. zásada: Skladování potravin v nádobách
Po likvidaci molů a důkladném úklidu, nové potraviny skladujte v uzavřených dózách a nádobách. Nakupujte zásoby v rozumné míře. Takto budete mít potraviny a suroviny na vaření vždy čerstvé.
6. zásada: Údržba, kontrola a monitorování
Udržujte skladovací místa čistá. Pravidelně umývejte skříňky a často kontrolujte nakoupené potraviny. Do potravinových skříněk nebo spíží nalepte lapače molů, které budou monitorovat jejich výskyt. Zásah proti nim tak může být rychlejší a předejdete většímu zamoření.
7. zásada: Správné uskladnění potravy pro domácí mazlíčky
Jedním z ohnisek kontaminace může být krmivo pro psy a kočky. Určitě se vám vyplatí pořízení plastového kontejneru, ve kterém potravu domácích mazlíčků bezpečně uskladníte.
8. zásada: Přírodní repelenty
Jako prevenci můžete použít přírodní repelenty. Do potravinových skříněk můžete do mističek nasypat nastříhanou levanduli (větvičky i květy), rozložte pár bobkových listů, pomohou i vonné oleje s vůní rostliny pačule obecné. Moli nesnáší vůni cedrového dřeva, přidejte k uskladněným potravinám tedy pár třísek. Nejdostupnějším repelentem je také větvička thuje, kterou nejdříve pomačkejte nebo nalámejte, aby se z ní uvolnily vonné silice. Nezapomínejte, že přírodní repelenty časem ztrácí svoji sílu. Je tedy nutné je občas vyměnit, popř. doplnit.