Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Co ukrývá velbloud ve svých hrbech? Voda to není. Je to něco pro něj mnohem důležitějšího. Je to tuk

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Mariakray, www.pixabay.com

O zvířatech se někdy tradují nepravdivé informace, které se přenáší z generace na generaci. Když se zeptáme lidí dnes, často odpoví tak, jak si odpověď pamatují a netuší, že vše může být zcela jinak.

Článek

Na světě existuje tolik krásných živočichů, a přece o nich lidé neví zcela vše. Každý živočišný druh má svá specifika a je něčím zajímavý. Některá zvířata lidem pomáhají celá staletí. Nosí těžký náklad nebo nosí samotného člověka a pomáhají mu překonat nekonečně náročnou a dlouhou cestu. Na jedno takové zajímavé zvíře, o kterém se tradují nepravdivé informace, se nyní společně podíváme.

Velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus)

Patří do řádu sudokopytníků a čeledi velbloudovití. Pochází ze stepní oblasti střední Asie. V současné době žijí divocí velbloudi převážně v oblasti jižního Mongolska, a to konkrétně v poušti Gobi, v oblasti Číny na poušti Taklamakan. V zimním období se pak někdy stahují až do oblasti jižní Sibiře. Tomuto druhu se také říká drabař. Velbloudi jsou neustále na cestách. Nejčastější lokací jsou vyprahlé pouště, písečné duny, ale stejně tak stepi a kamenité pláně. Žije v naprosto nehostinném prostředí, kde není dostatek vody a panují tam extrémní teploty. Je schopen zvládnout enormní rozdíly teplot, kdy v létě stoupají i na 50 °C a v zimním období klesají i k - 30 °C.

Velbloud dvouhrbý je jedním z největších žijících savců v takto drsných podmínkách. Jejich výška sahá až do 2,5 metru a vážit mohou od 300 kg do jedné tuny. Samice jsou celkově menší s nižší váhou než samci. Barva srsti je písková, béžová až tmavě hnědá. Srst je delší a hustá, přičemž na krku a hrdle tvoří delší hřívu, která může měřit i 25 cm. Když po zimě začnou línat, vypadávají jim celé trsy a mohou působit silně zanedbaným dojmem. Velbloud je sudokopytník a nohu tvoří chodidlo, na kterém jsou dva prsty. Chodidlo je dokonale přizpůsobené na chůzi v horkém písku a perfektně tlumí nárazy při běhu. Dokáží vyvinout rychlost až 47 km/hod. Jejich nozdry mají schopnost se uzavírat a tím se chránit před vniknutím písečného prachu. Jejich krásné velké oči před pískem a prachem chrání velmi dlouhé řasy.

V hrbech se velbloudům ukládá tuk. Často si lidé myslí, že si do nich velbloud ukládá vodu. Není tomu tak. Hrby jsou v období hojnosti postavené směrem nahoru a drží tvar. Velbloudům s jedním hrbem se říká dromedáři.

Jsou to zvířata, která jsou aktivní přes den a v noci odpočívají. Jsou to býložravci a jejich jídelníček se skládá primárně z rostlinné stravy. Jejich velmi tvrdá tlama je schopna se vypořádat i s rostlinami, které by jiné zvíře nemělo šanci sežrat. Jsou jimi třeba pichlavé rostliny nebo ty, které nemají příliš příjemnou chuť a jsou nahořklé nebo mají velmi silnou slanou chuť. Pokud narazí na díru s vodou, jsou schopni najednou vypít až 200 l vody a nevadí jim ani voda slaná. V zimním období dokonce pojídají sníh, který jim zajistí příjem tekutin.

Zajímavostí je, že tento druh velblouda v případě nedostatku hlavního rostlinného druhu potravy konzumuje i zdechlá těla zvířat a okusuje jejich kosti. Nevýhodou však je, že jsou schopni sežrat i materiál, který není jedlý. Mohou to být různé látky nebo třeba boty či plastové lahve a obaly. Bohužel pojídání odpadků tato nádherná zvířata zabíjí. Potrava, kterou polykají, není zcela dobře rozžvýkána, a tak se jim ze žaludku vrací zpátky k dalšímu rozmělnění. Proto je možné vidět velblouda, který odpočívá a pouze přežvykuje.

U tohoto druhu živočicha je ovulace vyvolána až při páření. To znamená, že samec se se samicí páří a až po vypuštění semene dojde k ovulaci. Ta většinou přichází od 36 do 48 hodin. V této době jsou samci velmi nebezpeční. Jejich agresivita je velmi vysoká a mohou kousat, kopat nebo plivat. Někdy je možné narazit i na samce frustrovaného, že nenašel samici, se kterou by se mohl pářit a svůj vztek může obrátit proti komukoliv. Pokud samice zabřezne, délka březosti trvá 13 měsíců. Na svět samice přivádí jedno nebo výjimečně dvě mláďata, která jsou po porodu schopna rychle vstát a dokonce běhat. Matky mladé kojí až do 1,5 roku věku mláděte a zůstávají pospolu klidně i tři až pět let. V té době mohou jejich děti mít svá vlastní mláďata. Starší samice pak mohou pomáhat svým dcerám s výchovou.

Lidé velbloudy využívají hlavně jako nosiče těžkých nákladů, a to hlavně kvůli tomu, že velbloud je schopen unést klidně 170 - 250 kg těžký náklad. Je také používán jako „dopravní prostředek“, kdy na něm jezdec překonává různě dlouhé a náročné trasy. V některých dovolenkových destinacích je možné se na takovém velbloudu svézt. Pokud se jedná o slušné lidi, kteří se o svá zvířata starají a zvířata to nestresuje, není na tom nic špatného. Každý by se měl dívat na to, v jakém stavu tato zvířata jsou a zda je vhodné na ně sedat. Někdy chtějí jejich majitelé pouze vydělat a zvířata jsou v žalostném stavu a velmi vystresovaná.

Anketa

Víte, že velbloud ve svých hrbech nemá vodu, ale tuk?
Ano, teď už to vím, ale dlouho jsem si myslel/a, že tam vodu má.
0 %
Ne, to jsem vůbec nevěděl/a.
8,3 %
Ano, to vím už dlouho.
83,3 %
Do této doby jsem to vůbec nevěděl/a.
8,4 %
Celkem hlasovalo 12 čtenářů.

Zdroje:

https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/bactrian-camel

https://animaldiversity.org/accounts/Camelus_bactrianus/

https://zoom.iprima.cz/priroda/velbloudi-smrt-plasty

https://animalcorner.org/animals/bactrian-camel/

https://en.wikipedia.org/wiki/Bactrian_camel

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz