Článek
Přestože vyvolávají u mnoha lidí strach či odpor, jsou pavouci pro člověka převážně neškodní a velmi užiteční. Většina pavouků je masožravá a živí se především hmyzem, čímž hrají klíčovou roli v udržování rovnováhy v ekosystémech.Pavouci patří mezi nejrozšířenější zvířata na naší planetě. Jsou součástí třídy pavoukovců, kterých dnes známe více než 50 000 druhů, přičemž vědci každoročně objevují další. Pojďme se nyní společně podívat na jednoho velmi zajímavého a jedovatého pavouka, který našel domov i v našich končinách.
Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium)
Tento druh pavouka patří do čeledi zápřednicovití. Tato čeleď zahrnuje především predátory, kteří kořist neloví do pavučin, ale loví ji aktivně. Zápřednice jedovatá pochází původně z jižních oblastí Evropy a střední Asie. V posledních desetiletích se tento pavouk začal kvůli oteplování šířit i více na sever. V současnosti ho lze nalézt i ve střední Evropě, včetně České republiky. Upřednostňuje slunné, suché louky, stepní oblasti, okraje lesů a především místa s vyšší travní vegetací. Zde si staví svůj typický zámotek, který slouží jako úkryt i místo pro rozmnožování.
Tento pavouk je poměrně nápadný a mezi našimi druhy patří k těm větším. Dospělci dosahují délky těla kolem 10–15 mm, přičemž samice bývají větší než samci. Tělo má výrazně žlutavé až žlutozelené zbarvení s typickým červenooranžovým zabarvením chelicer neboli klepítek. Právě toto nápadné zbarvení často vzbuzuje u lidí obavy. A to oprávněně, neboť tento pavouk patří mezi málo druhů v Evropě, jehož kousnutí může být bolestivé a způsobit zdravotní komplikace. Tělo zápřednice jedovaté je štíhlé, s delšími končetinami, které jí umožňují rychlý pohyb. Samci mají kromě menšího těla také delší zadeček a nápadné pedipalpy, které využívají při páření.
Zápřednice patří mezi aktivní pavouky, kteří svoji kořist aktivně vyhledávají a loví. Nespoléhá se na pavučiny jako většina pavouků. Loví především v noci, kdy se vydává na průzkum v okolí svého zámotku a pátrá po drobném hmyzu. Jeho oblíbenou kořistí jsou kobylky, sarančata, pavoukovci a jiný hmyz, který se běžně vyskytuje v travním porostu. Jakmile spatří vhodnou kořist, rychle se k ní přiblíží a pomocí rychlého útoku jí ochromí svým jedem. Jed na drobné bezobratlé působí rychle a způsobuje jejich okamžité znehybnění. Poté pavouk kořist odtáhne do svého úkrytu, kde ji vysaje. I když loví především v noci, není výjimkou, že ho lze spatřit i během dne, zejména když venku panují vysoké teploty.
Rozmnožování tohoto druhu probíhá obvykle v letních měsících. Samci aktivně vyhledávají samice, které si staví typické bílé zámotky z hedvábí, často v travinách nebo mezi listy nepříliš vysokých rostlin. Po nalezení samice se samec snaží samici ohromit. Po úspěšném páření se samice stáhne do úkrytu, kde vytvoří kokony s vajíčky. Na rozdíl od mnoha jiných pavouků samice zápřednice vajíčka hlídá a chrání až do jejich vylíhnutí. Tím zajistí vyšší šanci na přežití svých potomků. Po vylíhnutí se malí pavoučci postupně osamostatňují a vydávají se vstříc vlastnímu životu.
Jed zápřednice jedovaté má zajímavé vlastnosti. Pro hmyz je sice smrtící, ale pro člověka obvykle nepředstavuje vážné riziko. Přesto může být kousnutí velmi bolestivé. Jed působí lokálně a kousnutí je často přirovnáváno k bodnutí vosou. Bolest může trvat několik hodin až dnů. K nejčastějším příznakům patří otok, zarudnutí, pálení, bolest, někdy i svědění nebo necitlivost v místě kousnutí. V ojedinělých případech může dojít i k dalším reakcím, jako je například nevolnost, zvýšená teplota či malátnost. Obzvlášť citliví jedinci nebo alergici by měli po kousnutí vyhledat lékaře. Naštěstí jsou vážné komplikace vzácné a pavouk sám aktivně lidi nenapadá. Kousne jen pokud se cítí ohrožen nebo na něj někdo nechtěně sáhne či jej nějak zmáčkne.
Zápřednice jedovatá je rozhodně fascinující pavouk, který si zaslouží náš respekt. Přestože vzbuzuje obavy kvůli svému jedu, ve skutečnosti není pro člověka velkým nebezpečím, pokud je mu ponechán prostor. Jeho výskyt v České republice ukazuje, jak se fauna mění v důsledku klimatických změn, a připomíná nám, jak důležitá je ochrana přírodních stanovišť. Je skvělým predátorem pavoučí říše, který reguluje populace hmyzu a plní svou důležitou roli v ekosystému.
Zdroje:
https://plantiary.com/insect/cheiracanthium-punctorium_3898.html
https://www.denik.cz/regiony/pavouk-zaprednice-jedovata-vyskyt-jak-poznat-20240730.html
https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/krkonose-klima-zmena-zaprednice-pavouk-krnap-druhy.A240809_105944_hradec-zpravy_tuu
https://www.stoplusjednicka.cz/kdo-ciha-v-trave-s-jakymi-druhy-jedovatych-pavouku-se-muzeme-v-cesku-setkat
https://teplicky.denik.cz/zpravy_region/pavouk-zaprednice-jedovata-vyskyt-u-20230719.html
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/zaprednice-jedovata-mostecko-chomutovsko-narust-vyskytu.A170828_348214_usti-zpravy_vac2
https://en.wikipedia.org/wiki/Cheiracanthium_punctorium