Hlavní obsah
Psychologie

Fobie - co ji způsobuje a jak nás ovlivňuje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: PublicDomainPictures, www.pixabay.cz
20. 11. 16:08

Fobií je popsáno neuvěřitelné množství. Od těch nejznámějších až po ty, o kterých nemáme ani zdání. Tak jako tak, každá z nich nás může velmi ovlivnit a způsobit celoživotní problémy.

Článek

Fobií je popsáno neuvěřitelné množství. Od těch nejznámějších až po ty, o kterých nemáme ani zdání. Tak jako tak, každá z nich nás může velmi ovlivnit a způsobit celoživotní problémy.

Fobie (z řeckého slova „fobos“-hrůza, děs), je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z lidí, situací a objektů. Strach je v takových případech tak ochromující, že výrazně narušuje běžné fungování a narušuje tak někdy i běžný každodenní život. Jenom pomyšlení na nějakou takovou situaci může způsobit a vyvolat úzkost. Pokud člověk pociťuje tento ochromující strach, plně si ho uvědomuje, ale není schopen ho potlačit.

Úzkost většinou člověk prožívá při vystavení se situaci, u které je těžké svůj strach překonat. Někdy přichází ještě před samotným vystavením se této situaci, tedy při očekávání (to se pak jedná o anticipační úzkost).

Příčin fobie je celá řada. Postižená osoba mohla prodělat psychické trauma nebo se u ní projevuje posttraumatická porucha. Některé fobie vznikají už v dětství, jiné se mohou vyskytnout v průběhu života. Může je způsobit sexuální zneužívání, sexuální napadení nebo jiné napadení. Úzkost může být i vrozená.

Fobie se projevuje stavem, kdy většinou platí „uteč, nebo bojuj“. Tělesných příznaků je celá řada. Krevní oběh se zrychluje, zrychluje se puls, zvedá se hladina adrenalinu a tělo se připravuje na řešení situace. Dotyčný pak může pociťovat silné bušení srdce, může se výrazně potit, má sucho v ústech. Zhoršuje se mu dýchání, které je pak velmi obtížné. Může mít závratě, návaly horka či naopak chladu, bolí ho hlava. Jako dalším příznakem je bolest hlavy nebo nevolnost. Může jich být ještě celá řada. Každý pociťuje jiné příznaky.

Nejznámější fobie

  • sociální fobie - strach z kontaktu s lidmi, mluvení na veřejnosti, telefonování, návštěvy, konzumace jídla na veřejnosti a další
  • klaustrofobie - intenzivní strach z uzavřených prostor nebo situací, kde má postižený pocit omezení svobody (výtah, dopravní prostředky, malé místnosti i nošení těsného oblečení)
  • akrofobie - strach z výšky, vysokých budov, věží, rozhleden (když už člověk vyleze na rozhlednu, rozhodně se nekochá okolím)
  • xenofobie - strach nebo odpor ke všemu cizímu a neznámému (barva pleti, jiná kultura, sexuální orientace, jiný jazyk)
  • zoofobie - chorobný strach ze zvířat (většinou se jedná o konkrétní zvířata jako jsou třeba pavouci - arachnofobie)

V dnešní době trpí fobií hodně lidí, kteří na jejím základě trpí strachem, úzkostí, obavami nebo depresemi. Nepřisuzují takovým problémům velkou váhu a neodváží se navštívit odborníka, kterého by ale navštívit měli. Není to žádná ostuda a vypořádat se se strachy může přinést jistou úlevu. V Americe například jako pomoc při léčbě využívají psychologové hry jako je „virtuální realita“. V takových případech mají pacienti pocit, že vše, co se děje, je skutečné. Tento způsob je prý účinnější než metoda postupného navykání na situaci.

Pokud se dostanete do situace, kdy zažíváte fobii, zkuste jako první pomoc, naučit se zklidnit. Začněte zhluboka dýchat a postupně se díky tomu uklidnit. Vytvořte si svůj terapeutický plán. Třeba když se bojíte chodit na poštu. Domluvte se se známým, kterému opravdu věříte a vydejte se tam společně. Zkuste se opět hlubokým dýcháním uklidnit. Pochopitelně to může fungovat pouze v případech lehké fobie.

Já například trpím sfexofobií - fobií z vos a sršní. Je to velmi omezující fobie, která mě omezuje převážně v teplých dnech. V minulosti byla panika nesmírná. Postupem času jsem se naučila se s ní srovnat. Už neutíkám, když vidím včely. Kolem nich jsem schopna i projít. Nicméně sršni a vosy jsou pořád noční můrou. Toto asi nikdy nepřekonám, a to ani za použití virtuální reality.

Nebojte se o své fobie podělit s rodinou či kamarády. Předejdete tak nechtěným situacím, kdy dostanete jako dárek let balónem, únikovou hru či den ve včelíně.

Jako zdroje:

vlastní zkušenosti

https://www.cpzp.cz/clanek/1408-0-strach-uzkost-nebo-fobie.html

https://www.pilulka.cz/klaustrofobie-co-byste-meli-vedet

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2009/cislo-5/akrofobie-je-spojena-chybnym-vnimanim-svislych-rozmeru.html

https://radiozurnal.rozhlas.cz/rasismus-a-xenofobie-kdyz-se-strach-prevlekne-za-nenavist-6230547

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fobie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz