Hlavní obsah

Kastrace je důležitá a má smysl. Výmluvy, lhostejnost či pohodlnost zvířatům rozhodně nepomůžou.

Foto: Virestock, AI, www.freepik.com

Kastrace je klíčovým krokem k prevenci přemnožení a utrpení psů a koček. Přesto si mnoho lidí myslí, že to u jejich zvířete není důležité. Jenomže pohodlí a ignorování mohou zvířatům často způsobit problémy většího rozsahu.

Článek

Kastrace je téma, které mezi majiteli psů a koček vyvolává řadu emocí, názorů a často i otázek. Jako milovník, majitelka a chovatelka zvířat mám na tuto problematiku svůj vlastní názor. Kastraci vnímám jako důležitou, a to zejména u koček, které jsou v dnešní době opravdu znatelně přemnožené. U psů je stejně důležitá, a to hlavně u již křížených jedinců. Ono je moc pěkné mít doma pejska nebo kočičku a chtít po nich „miminka“ jen proto, že se nám líbí nebo jen proto, že chceme po tom svém úžasném jedinci následovníka.

Proč to ale dělat, když už je všude takových „milovaných“ zvířat dost? A nejde ani o rozdělení na zvířata s PP, nebo bez nich. I některá plemena s PP nedosáhnout na možnost se dál rozmnožovat, protože přesto, že byla chována na skvělých a zdravých zvířatech, mají nějakou vadu, která by mohla nepříznivě ovlivnit jejich další život. A to jsou zvířata kontrolována. Co se asi může dít u zvířat, která nejsou pod drobnohledem? Takovým nevinným křížením mohou nést predispozice k různým onemocněním. Proč tedy nekastrovat, když je to tak snadné?

Kastrace je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňují pohlavní orgány. U samců jsou to varlata, u samic vaječníky, případně děloha. Hlavním cílem je zabránit rozmnožování, ale kastrace má i další dopady na chování, zdraví a celkovou kvalitu života zvířete. V současnosti je kastrace v mnoha zemích považována za standardní úkon u zvířat, která nejsou určena do chovu. Je pravda, že se ve svém zaměstnání často setkávám s negativní reakcí na kastrace hlavně u mužské části populace. Pánové si to často převádí na sebe. Je to pro ně nějakým způsobem krajně nepředstavitelné. Bohužel ale sobecky nahlížejí na situaci jinak a neřeší prospěch pro své zvíře. Protože přece jejich milovaný pejsek bez „kulek“ už nebude jejich milovaný pejsek.

Je třeba si uvědomit, že přemnožených zvířat je nejen v naší republice, ale po celém světě opravdu mnoho. Často končí v útulku, v horším případě ta, která žijí na ulici, umírají na silnicích, kde je srazí projíždějící auto. Existují také lidé, kteří začnou například venkovní kočky krmit. Takové krmení s sebou ale nese problém, že se tato informace dostane i k dalším kočkám. A začnou se tak stahovat na toto jediné místo. V takovém množství už si většinou najde samec svoji družku. A ejhle, za nějaký čas jsou zde koťátka. Pokud už toto člověk praktikuje, měl by si uvědomit, že již takovým gestem přijímá za zvíře jistou odpovědnost. Takže ideální stav je kočky odchytit a nechat vykastrovat. V současnosti existují i kastrační programy, kdy pracovníci organizace zvířata odchytí, vykastrují a vrátí zpět do ulic.

Pozitivní dopady kastrace se nedají popřít. Kastrovaní psi i kočky bývají často klidnější, méně agresivní a období rozmnožování už pro ně není takovým stresem. Například kastrovaní samci psů nemají takové tendence utíkat za fenou. Navíc kastrace má pozitivní vliv jako prevence některých onemocnění. U samic se například snižuje riziko zánětu dělohy, nádorů vaječníků a mléčných žláz. U samců zase kastrace eliminuje možnost vzniku nádorového onemocnění varlat a snižuje riziko problémů s prostatou.

Pochopitelně i kastrace může mít své nevýhody. Nicméně pořád výhody převyšují. Lidé často řeší, že jim pejsek po kastraci začne přibírat na váze. Je pravda, že se po kastraci metabolismus zvířat zpomaluje. Proto je nezbytně důležité upravit režim krmení a přidat dostatek pohybu. Bohužel to je něco, co mnoho lidí nechce podstoupit a často z vlastní pohodlnosti. Někteří majitelé řeší, že kastrace negativně ovlivní chování jejich miláčka. Většinou však až takové změny nepřinese. Povaha jako taková se nijak zvlášť nezmění. Naopak u problémových zvířat může přinést pozitivní výsledky.

Sama mám doma kastrované kočky i některé pejsky. Jejich povahy to nijak nezměnilo. Ano, ani kastrace někdy nemusí fungovat na problém, který řešíme. Například kocour, který působil v chovu a je vykastrován, nemusí nutně se zažitým chováním skončit. Tedy může dál značkovat, jen jeho moč nebude tolik výrazná. Může se i nadále pokoušet na kočku naskakovat. Avšak páření nebude úspěšné a to je hlavním cílem. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit i to, že kastrovaní jedinci jsou často klidnější, méně problémoví a méně náchylní k některým onemocněním.

Jako majitel zvířat věřím, že nejlepší je vždy individuální přístup a nechat si poradit od odborníků. Je nutné zvážit všechny klady i zápory a rozhodnout se tak, aby kastrace co nejvíce prospěla jak zvířeti, tak jeho okolí. V konečném důsledku jde o zodpovědnost, kterou máme jako majitelé vůči tvorům, kteří nám svěřili svůj život. Je ale důležité, aby šlo lidské ego stranou a na prvním místě bylo především blaho zvířete.

Zdroje:

https://www.brown.edu/Research/Colwill_Lab/CBP/spaynueter.htm

https://www.aspca.org/pet-care/general-pet-care/spayneuter-your-pet

https://www.humaneworld.org/en/resources/why-and-when-you-should-spay-or-neuter-your-pet

https://www.ochranazvirat.cz/2022/02/24/kastrace-zvirat/

https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=7018609

Vlastní názor a zkušenosti autorky článku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz