Článek
V přírodě je pořád na co koukat. Na naší planetě existuje obrovské množství živočišných druhů. Každý druh má svoji jasnou úlohu. Někdo je kořistí pro jiné, jiní jsou v potravním žebříčku na nejvyšší pozici. V přírodě ale být malým neznamená menší nebezpečí. Jsou zvířata, která za svojí velikostí ukrývají odhodlání, odvahu a obrovskou sílu. Pojďme společně nahlédnout do života jednoho takového zvířete.
Medojed kapský (Mellivora capensis)
Jedná se o šelmu patřící do čeledi lasicovití, i když svým vzhledem může mnoha lidem připomínat spíše jezevce. Domovinou této úžasné a zajímavé šelmy je Afrika a jihozápadní oblast Asie. V současné době je možné ho vidět i v oblasti Malé Asie, kde se ale v minulosti vůbec nevyskytoval. Nemá vyhrazené stanoviště a pohybuje se jak ve skalnatých oblastech, tak na savanách či dokonce zalesněných oblastech.
Medojed dorůstá pouhých 28 cm na výšku a celková délka těla včetně ocasu může být až 107 cm. Samice jsou celkově o něco menší a jejich maximální váha činí něco málo okolo 10 kg. Samci jsou proti samicím větší a mohutnější s váhou něco okolo 16 kg. Mohou se však vyskytovat jak mnohem menší, tak mnohem větší jedinci. Jedná se o dlouhé zvíře, které je však velmi dobře osvalené, a to zejména v oblastech krku, ramen a zad. Na jeho celkem široké hlavě má medojed malé oči a stejně tak i malé uši. Charakteristické jsou pro medojeda jeho nohy. Přední jsou mnohem svalnatější a delší než nohy zadní. Na delších předních nohou má medojed dlouhé drápy. Tyto drápy mají okolo 4 cm a slouží hlavně k hrabání.
Zuby medojeda jsou celkem malé a nejsou umístěny pravidelně. Někdy mají jiný sklon nebo dokonce nemá žádné. Většina šelem má celkem výrazně dlouhé špičáky, což u medojeda neplatí. Jeho špičáky jsou celkem malé. Srst medojeda je hustá a hrubá, připomínající trochu štětiny. Od hlavy přes celá záda má světlejší bílo stříbrnou barvu. Na bocích vedou opět od hlavy až ke kořeni ocasu bílé pruhy, které dělí tmavou spodní část srsti. Možná právě toto zbarvení trochu připomíná zbarvení jezevce.
Medojedi jsou po většinu života samotáři, vyjma období rozmnožování. Někdy se však pohybují i v menší skupině. I když je nejaktivnější v nočních hodinách, není neobvyklé ho zahlédnout i za bílého dne. Díky svým úžasně silným drápům si vyhrabává i v té nejtvrdší půdě doupata. Tato doupata jsou dlouhá do 3 metrů. Své doupě mají holé a nenosí si do něj žádnou podestýlku, jako třeba jiná zvířata. Pokud však narazí na staré doupě, pouze si jej doupraví k obrazu svému a ušetří tak energii při tvoření nového.
Jedná se o všežravá zvířata, která jsou poměrně dost agresivní. Jak již jeho jméno naznačuje, velmi rád i pochutná na medu. Za pomoci ptáka jménem medozvěstka, který medojeda spolehlivě dovede k sladké pochoutce, si na medu může šelma pochutnat. Než se na úl vrhne, vystříkne na něj své výkaly, které obsahují látku, která včely uklidní. Díky této sofistikované zbrani se vyhne žihadlům včel. Medojed je vůči mnoha jedům imunní, tak by ho ani několik žihadel neohrozilo. V ochraně proti žihadlům mu také slouží volná kůže na krku která je silná až 6 mm.
Mezi jeho další kořist patří hlodavci, ještěrky, ptáci, želvy či hadi, a to i ti jedovatí. I v případě napadení a uštknutí velmi jedovatým hadem je schopen přežít. Jeho tělo se na nějaký čas dostane do stavu, kdy působí, že zemřel. Za nějakou dobu se však probere a je zcela v pořádku. Nemá však problém ulovit i kořist, která je mnohonásobně větší, než je on sám. Pokud má možnost, napadne i domácí zvířata či dobytek. Svoji kořist je schopen sežrat celou a to včetně kostí, peří nebo srsti. Tím, že nepohrdne ani mršinou je dokonalým čističem přírody.
I když se o medojedech a jejich rozmnožování ví zatím málo, je možné říct, že po úspěšném páření jsou březí zhruba něco okolo šesti měsíců. Rodí se jedno nebo dvě mláďata, která jsou slepá. Mláďatům medojedů se nazývají štěňata. Matka svá mláďata v případě potřeby přenáší v tlamě. Je to velmi nebojácná matka, která brání své mladé i za cenu vlastního života a nemá problém se postavit vrcholovým predátorům jakými jsou lvi nebo hyeny.
S lidmi přicházejí do styku pouze v případě, že se snaží napadnout jejich domácí zvířata. Nemají problém se prohrabat do kurníků se slepicemi, které jsou pro něj příjemným zpestřením jídelníčku. Velmi rádi si dají i nějaké to vajíčko. I když se lidé snažili některé jedince vystopovat za pomoci psů, většinou se psům nepodařilo medojeda usmrtit. Díky své volné kůži na krku se dokázal ze sevření doslova vykroutit. Sám pak mohl útočníka napadnout.
Medojedi jsou sice malá zvířata, ale jsou neuvěřitelně silná, zajímavá a velmi nebojácná.
Zdroje:
https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/honey-badger
https://animalia.bio/honey-badger
https://www.koktejl.cz/zajimavosti/medojed-kapsky-v-boji-s-medojedem-pravidla-neexistuji-hlidat-si-musite-i-rozkrok/
https://zoom.iprima.cz/priroda/medojed-kapsky-344752
https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/30710/medojed-a-medozvestka-jak-selma-spolupracuje-s-ptakem.html
https://www.stoplusjednicka.cz/medojed-kapsky-maly-vztekloun-ktery-se-nezalekne-ani-lva
https://en.wikipedia.org/wiki/Honey_badger