Hlavní obsah

Není koníček jako koníček aneb hobby horsing na vzestupu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Veronika Jelínková
20. 11. 17:01

Sen mnoha dětí, je mít vlastního koně. Někdy to ale z mnoha důvodů není ve finančních možnostech rodičů a tak si děti hledají jiné způsoby, jak se té nádherné realitě přiblížit.

Článek

Sen mnoha dětí, je mít vlastního koně. Někdy to ale z mnoha důvodů není ve finančních možnostech rodičů a tak si děti hledají jiné způsoby, jak se té nádherné realitě přiblížit.

Hobby Horsing je dnes populární v mnoha zemích světa a je uznán jako oficiální sport. U nás tento sport zažívá největší rozmach až v posledních letech. Jeho počátek, který začal ve Finsku, se dále rozšířil do dalších zemí. V rodném Finsku se koná národní šampionát. V roce 2017 se ve Finsku tomuto sportu věnovalo až 10 000 lidí a většinou ve věku 10-18 let.

Je to sport, kde se děti učí kreativitě, budování přátelských vztahů, posilují svoji fyzickou kondici a zodpovědnost. Děti k tomuto sportu potřebují svého koňského parťáka, který je vždy na tyči, která slouží jako tělo koně. Své nohy jezdec využívá jako nohy koně. Hlava koně je vytvořená z látky, která je vycpaná. Hlava koně může být v mnoha barvách a snaží se odpovídat reálné hlavě koně. Některé velmi šikovné děti, si svého koně navrhnou a vyrobí dle své představy a fantazie.

S koníkem na tyči se pak účastní disciplín jako je parkurové skákání, které je vysoce fyzicky náročné nebo drezuře, kde jako v reálné drezuře předvádí jasně dané cviky. Nacvičit takovou choreografii není pro děti snadné. Někomu to může připadat jako naprosté šílenství. Když se ale ohlédneme do našeho dětství, také si spousta dívek hrála na to, že má koně. Někde se vzala větev, která sloužila jako bičík a pak hurááá běhat a „cválat“ po loukách.

Na své Hobby Horse si děti mohou koupit již i ohlávky nebo uzdečky. Pokud mají pěkně vytvořenou hřívu, mohou ji česat a nebo zaplétat, jako na opravdovém koni. Jsou i firmy, které již vyrábí vše pro tento relativně mladý sport. Jezdci se také na soutěže oblékají do skutečného jezdeckého oblečení. Mají tedy bílé rajtky, vysoké jezdecké boty i závodní sako. Znám i rodiče, kteří své děti nejdříve přivedli k tomuto sportu, než přišlo rozhodnutí pronajmout živého koníčka.

Dnešní doba umožňuje toto posunout o dost dále a umožnit tak dětem mít „svého koně“, jen neživého. Jako pozitivum vnímám určitě to, že děti nesedí celý den u počítače nebo mobilu. Schází se s kamarády, kteří mají stejný koníček. Udržují si tak sociální kontakt. Jsou velmi fyzicky aktivní. Rodiče by své děti měli vždy podporovat v koníčku, který si zvolí. Pořád lepší děti s tyčí skákající parkur, než děti bloumající ulicí s bůh ví kým.

Zdroje:

https://www.myhobbyhorse.cz/blog/co-je-hobbyhorsing/

https://www.resort.tryon.com/hobbyhorse

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz