Hlavní obsah
Zdraví

Odkládat návštěvu očního lékaře se nevyplácí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wojtek Pacześ, www.pexels.com
10. 11. 9:28

Návštěvu očního lékaře neodkládejte. Oči máme jenom jedny a ke komfortnímu životu je potřebujeme.

Článek

Návštěvu očního lékaře neodkládejte. Oči máme jenom jedny a ke komfortnímu životu je potřebujeme.

Očního lékaře pravidelně nenavštěvuje každý. Lidé mnohdy vážné příznaky podceňují nebo se snaží řešit jiným, zcela nevhodným způsobem. Co třeba takhle obyčejné škrábání v oku? Máte pocit, že vám do něj něco spadlo. Mnete si ho, oko začne slzet a pocit škrábání zmizí. V ten okamžik přijde pocit úlevy a již není třeba nic řešit.

Škrábání v oku je většinou způsobeno cizím tělesem. Ve většině případů se jedná o řasu, která se dostane do oka. To zažil snad každý. Ten nepříjemný pocit řezání. Když se dostane řasa ven, je po problému. Někdy se může ale jednat o vážnější problém. Sama jsem zažila náhlé škrábání v oku. Klasická reakce člověka je, že si oko mne a očekává, že pokud v něm něco je, dostanete to ven. Když to nepomůže, použijete blahodárnou vodu, která může pomoci „tu věc“ z oka dostat pryč.

Co když ale škrábání pokračuje a úleva se nedostavuje. Tady přichází na řadu oční lékař. Vyšetření očí není nic dramatického. V dnešní době moderní medicíny dokáží lékaři problém objevit velmi rychle. Někdy přijdou na to, že máte poškozenou rohovku. Jak se snažíte usilovně oko mnout a je v něm cizí předmět, může vám rohovku opravdu velmi rychle poškodit. V horším případě se jedná o vysoký nitrooční tlak.

Nitrooční tlak neboli oční hypertenze může poškodit oční cévy a v neposlední řadě oční nervy. Pokud je nitrooční tlak naměřen vyšší než 21 mm Hg, znamená to, že máte nitrooční tlak vyšší. To může způsobit mnoho problémů. Vyšší nitrooční tlak je způsoben větším množstvím tekutiny, než oko dokáže odvádět. Ohroženou skupinou jsou lidi s cukrovkou, s genetickou predispozicí nebo lidé krátkozrací. Protože vyšší nitrooční tlak nemá až tak specifikované příznaky, je opravdu těžké bez vyšetření určit, že se jedná právě o něj.

Neléčený vysoký nitrooční tlak vede ke vzniku zeleného zákalu. Na snížení očního tlaku existují léky. Kapky si snadno nakapete do očí a držíte tlak pod kontrolou. Glaukom neboli zelený zákal může vést k trvalému poškození zraku. Když se glaukom rozvine, dochází k ne zcela postřehnutelným výpadkům zorného pole a později k poruchám periferního vidění. Bohužel mnoho pacientů přichází k očnímu lékaři pozdě, když už dojde k poškození nervů. Léčba již nepomáhá a poškození je zcela nevratné.

Nepodceňujte tedy i pro vás banální problém s očima. Nemusí se jednat o drobnou záležitost, ale lékař vám může pomoct, pokud přijdete včas.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz