Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Predátor, který jedním skokem překoná i 15 metrů a loví ve velmi nebezpečném terénu. To je irbis

Foto: Pixel-mixer, www.pixabay.com

Elegance, hbitost, mrštnost, neuvěřitelná rychlost a dokonalé skoky. To vše dohromady je irbis neboli sněžný levhart.

Článek

Kočkovitých šelem na naší planetě žije celá řada. Spojuje je ale mnoho. Jsou to elegantní, majestátní, rychlé, inteligentní a dokonalé šelmy. V našich končinách toto všechno můžeme pozorovat u našich domácích mazlíčků - koček. Každé zvíře na planetě má své místo a důvod, proč existuje. Vrcholoví predátoři jsou nepostradatelnou součástí přírody, protože pomáhají udržovat rovnováhu. Pokud by predátoři vymřeli, vše na planetě by se zhroutilo, protože všechno souvisí se vším. Pojďme společně nahlédnout do života jedné velmi zajímavé kočkovité šelmy.

Irbis neboli levhart sněžný (Panthera uncia)

Tato šelma patří do stejné podčeledi velkých koček jako třeba lev, tygr či levhart. Jeho domovinou jsou subalpínské a alpské oblasti střední a jižní Asie. K nejznámějším lokalitám výskytu patří například Sibiř, Himaláje, Afghánistán, Mongolsko, Tibetská náhorní plošina a západní oblast Číny. Ve východních a jižních oblastech se vyskytuje v nadmořské výšce neuvěřitelných 3000-4500 metrů. Levharti sněžní žijící na severu však žijí i v mnohem nižší poloze.

Irbis je nádherná kočkovitá šelma, která, jak již napovídá její název, je světlejší barvy, která jí pomáhá v maskování. Barva srsti může být od bělavé po šedou a po těle má rozmístěné černé skvrny. Levhart sněžný má velmi hustou srst s chlupy dlouhými klidně až 12 cm. Hlava kvůli klenutému čelu a kratší tlamě působí trochu zploštěle. Proti jiným levhartům má kratší nohy a podsaditější tělo. Jsou poměrně dlouzí. Jejich tělo může dorůst až do 150 cm. Ocas je dlouhý od 80 do 105 cm a slouží šelmě k udržení rovnováhy. Samci jsou většinou větší a těžší než samice. Průměrná váha samců se pohybuje mezi 45-55 kg a samic od 35-40 kg. Pochopitelně i u tohoto druhu se najdou výjimky.

Protože se často tento druh vyskytuje v horských oblastech, kde jsou velmi nízké teploty, má tělo k tomuto životu velmi dobře uzpůsobeno. Ať už je to hustota a barva srsti, tak i jeho malé, kulatější uši, které pomáhají snižovat únik tepla. Tlapy jsou široké a pomáhají šelmě pohybovat se v hlubokém sněhu a v pohybu po strmých skalách. Sněžného levharta neuslyšíte hlasitě řvát, a to kvůli jeho velmi krátkým hlasivkám, které mu toto neumožňují. Nicméně i přesto je jeho hlasový repertoár bohatý. Může mňoukat a vydávat různé zvuky podobné předení. Velké nosní dírky pomáhají vdechovat větší množství vzduchu, který se při nádechu ohřívá.

Levharti sněžní jsou nejhůře sledovatelná zvířata.

Levhart sněžný je solitérní lovec a netvoří smečky. Občas, a to většinou v období páření, mohou lovit v páru. Jeho aktivita je nejčastější brzy po ránu a pak v odpoledních a podvečerních hodinách. Odpočívá nejčastěji na nějaké skalnaté plošině či hřebenu, aby mohl dobře pozorovat své okolí a vyhlížet kořist. I tyto šelmy jako mnohé jiné mají své teritorium, které si označují. K tomu slouží většinou pachové stopy, které vznikají rozstřikováním moči u samců, močením a výkaly. Toto je možné pozorovat u většiny kočkovitých šelem. Dávají tak jasně najevo případným vetřelcům, že je nutno s nimi počítat. Značkování také napomáhá k nalezení partnera vhodného k páření.

Tato kočkovitá šelma je perfektním lovcem. Má velmi bohatý jídelníček, který se může lišit dle místa jeho výskytu. Jeho jídelníček zahrnuje většinou kopytníky jako je například divoká koza, himalájská modrá ovce, horská ovce, pižmoň bělobřichý, kozorožec, srnec, jelen. Dále mu nečiní problém ulovit divoké prase, cibetky, domácí zvířata a z menších pak zajíce, myši nebo veverky. Když si svoji kořist vyhlídne, velkou rychlostí a dlouhými skoky, které mohou měřit klidně i 15 m, svoji kořist pronásleduje. Často před ním jeho oběť prchá strmě ze skal směrem dolů. A levhart, který je mrštný a dobře stojí na nohou, svoji kořist snadno pronásleduje. Pronásledování většinou není delší víc jak 300 metrů. Čas od času se stane, že irbis i se svojí kořistí padá ze skály a překvapivě se mu po pádu nic nestane. Pokud by přišel k úrazu, je odsouzen k jisté smrti. Nebude schopen lovit, bude hladovět, a nakonec zemře.

Krom člověka nemají žádného predátora, který by je lovil. Tak se mohou ve volné přírodě dožít krásných 15-18 let. Zajímavé je, že pohlavní dospělost u nich nastává až někdy kolem druhého či třetího roku života. Čas na páření nastává v době celkem krátké říje, která trvá od pěti do osmi dní. Páření probíhá stejně jako u všech kočkovitých šelem. Musí se pářit velmi intenzivně, a to klidně až 36× za den. Březost samic se pohybuje okolo 90-100 dní. Po páření, které probíhá na konci zimy, se pak mláďata rodí na jaře. I když se běžně rodí do tří mláďat, někdy se stane, že se samici narodí klidně až sedm koťat.

Před porodem si samice najde vhodné místo, kterým je třeba dutina ve skále. Toto doupě si vystele srstí a porod může přijít. Koťata jsou po porodu obdařena hustou srstí, ale jsou slepá. Oči se otevírají většinou kolem prvního týdne života. Poté se pomalu začnou pohybovat a prozkoumávají své doupě, i když to má ještě do normálního pohybu daleko. Sají od matky mateřské mléko, které je bohaté na živiny a hodně spí. Matka mladé začne postupně odstavovat od pátého týdne. Od této doby jim dává pomalu ochutnávat maso. Ve věku deseti týdnů je nekompromisně odstaví. Poté již přijímají matkou ulovenou kořist. Svět mimo doupě většina mláďat poznává od dvou měsíců věku. Po několik měsíců je matka učí taktice lovu a jak přežít. Naučí se také jak obratně skákat a šplhat po skalách. Když jsou připravena, opouští mladí panteři matku a hledají si každý svoje nové teritorium.

Jak už bylo v článku zmíněno, největším problémem pro tyto nádherné šelmy je jednoznačně člověk sám a jeho vliv na životní prostředí. Lidmi je loven za účelem trofejí, na maso a také v případě, že se panter dostane do těsné blízkosti lidských obydlí. Útoků na lidi je od těchto šelem velmi málo. Od roku 1985 je tento druh veden jako ohrožený vyhynutím. V některých zemích je jeho lov zakázán a pokutován. Sněžného levharta můžete vidět v některých zoologických zahradách. Někdy je u něj napsáno sněžný

levhart, ale pokud uvidíte irbis, alespoň budete vědět, že se jedná právě o sněžného levharta.

Anketa

Víte že za názvem irbis se ukrývá právě sněžný levhart?
Ano, vím že irbis je sněžný levhart.
82 %
Ne, to se vůbec netušil/a.
12,4 %
Toto zvíře vůbec neznám.
2,1 %
Myslel/a jsem si, že irbis je pták, a ne kočkovitá šelma.
3,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1236 čtenářů.

Zdroje:

https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/snow-leopard

https://www.worldwildlife.org/species/snow-leopard

https://www.stoplusjednicka.cz/levhart-snezny-po-stopach-nepolapitelneho-prizraku-vysokych-hor

https://www.abicko.cz/clanek/system-nezarazeno/3510/kockovite-selmy-irbis.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Snow_leopard

https://www.stoplusjednicka.cz/snezny-levhart-dobre-utajeny-skokansky-sampion

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz