Hlavní obsah

Premenstruační syndrom (PMS) jako postrach všech žen

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Sora Shimazaki, www.pexels.com
13. 11. 8:51

Jsou etapy v životě ženy, které by nejraději každá z nás lusknutím prstu vymazala nebo alespoň přeskočila. Nejedna z nás si položila otázku „proč zrovna my“?

Článek

Jako mladé dívky, když přišel náš první den, kdy se z nás staly ženy, jsme měly velkou radost a řada z nás se na tento den těšila. Někdy si říkám, že jsem byla asi blázen. V každém měsíci máme několik dní, kdy se chceme někam zakopat, lehnout si a stočit se do klubíčka. Přichází bolesti. U některé ženy malé a snesitelné, u jiné opravdu nesnesitelné. Někdy nepomáhají ani léky na utišení bolesti. Musíme ale vstát a jít do práce. Musíme jít nakoupit a starat se o rodinu. Když má žena vedle sebe tolerantního muže, který jí v takových dnech pomáhá, je to k nezaplacení. Myslím, že je dost mužů, kteří se dokáží vcítit a i když si bolesti představit neumí, nechtěli by ji ani poznat a trpí se svojí ženou.

Mezi typické příznaky PMS jsou bolest podbřišku, bolest hlavy, pocit napětí v prsou, výkyvy nálad, plačtivost, únava a vyčerpání, migrény, velká žravost nebo naopak nechutenství, bolest zubů, bolest zad, zadržování vody, oteklá oční víčka, ruce i chodidla , mastná pleť až akné, poruchy spánku, poruchy koncentrace a mnoho dalších. Je známo až 150 různých příznaků. Některé ženy mají opravdu tak silné bolesti, že nejsou schopny vykonávat běžné denní činnosti. PMS se nevyskytuje u žen během těhotenství ani po menopauze.

Premenstruační syndrom se většina žen naučí zvládat, ale i tak existuje asi 3-8 % žen, které mají příznaky tak silné a závažné, že nemohou pracovat, chodit do školy nebo vykonávat běžnou denní práci. Takzvaná premenstruační dysforická porucha (PMDD) je velmi závažná. Ženy, které trpí touto poruchou, jsou několik dní před menstruací velmi podrážděné, trpí depresemi, plačtivostí a úzkostí.

Za vším stojí hormony, zejména progesteron a serotonin, které se v období menstruace mění a ve velké míře ovlivňují naše těla. Mnoho dívek má stejné problémy jako měla jejich matka. Tady platí, že roli hraje i rodinná predispozice.

Každá mladá dívka, která má svoji první menstruaci by měla vždy navštívit gynekologa. Bude tak docházet na pravidelné prohlídky a gynekolog pak může zahájit případnou medikaci při vážnějším průběhu PMS. Navíc určitě pohovoří o problémech spojených s děložním čípkem. To je nesmírně důležité téma. Gynekolog může také zjistit přítomnost cyst, které se mohou před menstruací objevit. Některé jsou v pořádku a samy prasknou. Některé mohou ale značit větší problém.

Každá žena by měla vědět, jak si může ulevit i jinak než léčbou prášky. Pomáhá nepít alkohol, méně kouřit, pomáhá i pravidelný pohyb, dostatek spánku, pestrá strava a teplé na břicho. Pokud máte horší průběh, může vám pomoct hormonální léčba antikoncepcí, odvodňující léky (diuretika), antidepresiva a analgetika.

Věk, kdy přichází první menstruace se hodně liší. Dnes už není výjimka ani dívka, která má svou první menstruaci ve velmi mladém věku. Dřív bylo toto téma tabu. Určitě si naše generace pamatují, kdy začali v televizi běžet první reklamy na ochranné pomůcky. Každá by se hanbou propadla a rychle kanál přepínala. Dnes je vše jinak. Je to nedílná součást života a není se zač stydět.

Jak jde pokrok dopředu, existuje mnoho pomůcek, které může žena využívat. Mezi ty nejběžnější patří vložky a tampóny. V rámci pokroku jsou k dostání na trhu kalíšky, které jsou velmi praktické. Velkou část tvoří i speciální menstruační kalhotky. Každá žena si najde to své, aby byla ve svých dnech chráněna a cítila se alespoň trochu příjemně.

Co nás asi všechny ženy ale hodně baví, jsou reklamy na pomůcky, kde žena je naprosto vysmátá a spokojená, že může nosit bílé, skoro průhledné kalhoty. Myslím, že takových žen, které si vezmou bílé kalhoty ve svých dnech je skutečně velmi málo.

V článku bylo čerpáno z vlastních zkušeností a z následujících zdrojů:

vlastní zkušenosti

https://www.nzip.cz/clanek/414-premenstruacni-syndrom

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz