Hlavní obsah
Zdraví

Schizofrenik slyší hlasy v hlavě. Kam až ho můžou dohnat?

Foto: Evelyn Chong, www.pexels.com

Hlasy v hlavě má svým způsobem každý z nás. Pokud hlasy ale člověk nemá pod kontrolou, ukazuje tento stav spíše na onemocnění, známé jako schizofrenie.

Článek

Jedná se o duševní poruchu, která je charakteristická sníženou schopností vnímat emoce a reagovat na ně. Nejčastěji se projevuje sluchovými halucinacemi, paranoidními bludy a zmatenou řečí. První symptomy se začínají projevovat již v rané dospělosti. Nicméně typů schizofrenie je mnoho, a ne u každého se nejznámější symptom „hlasů v hlavě“ projeví.

Nemocný, který slyší hlasy, opravdu kouká kolem sebe, kdo na něj mluví. Je to pro něj jasná realita. Zdravý člověk si to asi nedokáže představit. Schizofrenik ovšem hlasům naslouchá. Nebezpečný může být ten, který je navíc konzumentem drog. Drogy takové stavy navíc ještě prohlubují.

Psychotickým příznakům většinou předchází několikaleté potíže. Většinou se jedná o uzavírání se do sebe, únava a bolesti hlavy, deprese, poruchy spánku. Nadmíru velké zaujetí náboženstvím nebo filozofií. Většinou na příznaky upozorní příbuzní. Všímají si především nelogického chování nebo absolutně nesrozumitelným poznámkám.

Každý pacient, který vykazuje příznaky psychóz, by měl být vyšetřen psychiatrem. V případě akutního stavu, kdy začne být pacient nebezpečný sobě nebo okolí, měl by být ihned převezen na psychiatrické oddělení. Bohužel se dost často stává, že pacient odmítá vyšetření či hospitalizaci. Toto lze řešit pouze v případě, že je pacient opravdu nebezpečný sobě či okolí.

Tato nemoc postihuje stejně muže jako ženy. Nemocný nedokáže vnímat velké množství podnětů, kterým je jeho mozek neustále vystavován. Protože podměty nedokáže zpracovat, vytvoří si svoji realitu, svůj svět. Pro mnohé lidi je jejich chování mnohdy nepochopitelné.

Schizofrenie se rozděluje na šest typů.

  • nediferencovaná
  • hebefrenní
  • katatonní
  • simplexní
  • reziduální
  • paranoidní schizofrenie

Při její léčbě záleží na typu. Klíčovou roli v léčbě hrají antipsychotika, která potlačují dopaminové receptory. Léky ovlivňují i další neurotransmitery. Tyto léky pomáhají velmi účinně tlumit bludy a halucinace.

V případě neléčení této nemoci, může být nemocný nebezpečný pro své okolí. Jeho nevypočitatelné chování může způsobit bolest svému okolí. Někdy hlasy napovídají dotyčnému, co má udělat. Je zcela hlasy ovládán. Pokud takového člověka potkáte, je lepší zavolat pomoc a snažit se s ním nedebatovat. Takového člověka je pak snadné vyprovokovat.

Nejčastějším typem je paranoidní schizofrenie. Při tomto typu nemocný trpí pocitem, že ho někdo pronásleduje nebo že se stal obětí spiknutí. Spouštěč se nedá jednoznačně určit. Spouštěčem může být dlouhodobý velký stres, nějaká traumatická událost nebo třeba i autonehoda. Není to ovšem příčina! Svůj podíl má určitě i genetika.

Je nutné říct, že lékaři jsou schopni díky léčbě, velké procento nemocných vrátit do běžného života. Když mají dostatek podmětů a zaměstnání, které je baví, dokáže jim to v mnoha ohledech pomoci. Vždy je dobré, když má pacient při ruce někoho, s kým má vztah a zná ho. Většinou se stává, že tito pacienti jsou v hodně případech sami oběťmi. V případě nulové nebo špatné léčby, mohou páchat sebevraždy.

Anketa

Máte ve svém okolí někoho, kdo trpí tímto onemocněním? Zdá se vám nebezpečný sobě nebo okolí?
Ano, znám takového člověka, ale nepřijde mi nebezpečný.
57,1 %
Ano, známe a svým chováním by mohl být nebezpečný sobě či okolí.
14,3 %
Ne, takového člověka neznám.
28,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7 čtenářů.

Zdroje:

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2006/02/09.pdf

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/schizofrenie-pricina-priznaky-a-lecba/

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-schizofrenici-se-boji-pronasledovani-ci-spiknuti-rika-odbornik-40255911

https://budejovice.rozhlas.cz/hlasy-v-hlave-mame-vsichni-kdyz-nas-ale-prekvapi-a-nedokazeme-je-kontrolovat-je-8845404

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/schizofrenici-slysi-hlasy-aneb-nejvetsi-myty-o-dusevnich-chorobach.A100618_094648_zdravi_pet

https://cs.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz