Článek
Jsou fascinující a zároveň nahání strach. Hadi jsou na naší planetě odnepaměti. Jsou vzpomínkou na doby minulé, kdy se na planetě proháněli dinosauři. Jsou to dokonalé vraždicí stroje. Je zcela jedno, zda se jedná o hada, který k usmrcení používá jed, nebo hada škrtiče. Útočí v tichosti a s dokonalou přesností a jejich styl zabíjení budí přímo hrůzu. Pojďme společně nahlédnout do života jednoho takového děsivého tvora.
Krajta mřížkovaná (Malayopython reticulatus)
Je jedním z největších a nejsilnějších hadů naší planety. Její domovina je poměrně rozsáhlá a je jí Asie, Indonésie a také Filipíny. Můžeme ji naleznout v deštných pralesích, klasických lesích, ale i na loukách a často také u vodních toků. Viděna byla také na moři, které využila jako cestu pro další kolonizaci ostrovů. Je skvělý plavec, tak jí překonání větší vzdálenosti nečiní žádné problémy. Existují tři poddruhy, ale nejsou vedeny v ITIS a rozeznávají se pouze dle výskytu.
I když je průměrná délka tohoto hada okolo 6,5 metru, jsou zaznamenáni i mnohem větší jedinci, kteří měřili 8,7 - 9,76 metrů. U nich se ale měřila pouze kůže, která když se natáhne, je mnohem delší než kosterní ostatky. Určitě jsou tam venku někde schováni i mnohem větší jedinci, o kterých nemáme ani ponětí. Krajty tělo má nažloutlou až nahnědlou barvu a jsou na něm skvrny, které tvoří mozaiku připomínající síť nebo mříž. Odtud také její pojmenování.
Jídelníček krajty je velmi bohatý. U menších jedinců jsou to převážně drobní savci a hlodavci. Ovšem jedinci větších rozměrů nemají problém pojmout za kořist jeleny, prasata, opice a také ptáky. Na svoji kořist tiše čeká, dokonale maskovaná. Když se přiblíží dostatečně blízko, krajta zaútočí. Někdy útočí i ze stromů a její kořist na zemi vůbec netuší, že je v nebezpečí. Svoji silnou tlamou se zuby chytí oběť a okamžitě začne své svalnaté tělo obtáčet kolem kořisti tak, aby mohla postupně smyčku stahovat. Svoji kořist doslova rozmačká, dokud naposledy nevydechne. Pak si najde hlavu a začne do sebe mrtvé tělo soukat. Je schopna spolknout kořist mnohem větší, než je ona sama. I když se většinou kořist snaží bojovat, nemá proti síle krajty šanci.
Po páření, které probíhá během měsíců říjen a listopad, je samice březí něco okolo 3-4 měsíců. Krajta si najde ideální místo pro svoji snůšku, která může mít okolo 50 vajec. Někdy jich je i mnohem více. Ne ze všech vajec se však mláďata hadů vyklubou. Po celou dobu hnízdo ochraňuje a zahřívá vlastním tělem. V zajetí jsou jim vejce často odebrána a dána do inkubátorů. Dle teploty je inkubační doba dost rozlišná. Háďata se mohou líhnout od 54. do 105. dne. Když se vyklubou, jsou už poměrně velká a měří zhruba 50 cm. Ihned po vylíhnutí jsou naprosto samostatná.
Krajta ve svém jídelníčku člověka nemá. Pokud má však možnost, zaútočí. Pokud se jí povede člověka obtočit, nemá téměř žádnou šanci na útěk. Je několik zaznamenaných útoků, kdy člověk svůj boj prohrál. Například v roce 2017 farmařil mladý muž v provincii Sulawesi a najednou zmizel. Celý den ho hledali, ale nebylo po něm ani stopy. Když pátrání druhý den pokračovalo, byla nalezena zhruba 7metrová krajta, která byla na první pohled po jídle. Když byla usmrcena a rozpárána, v jejím těle byl mladý muž nalezen mrtev. Děsivá smrt.
Někdy jsou krajty chovány jako domácí mazlíček. Je to velmi odvážné, když si představíme, jaké velikosti může dorůst. Lidé mají občas pocit, že je jejich had zbožňuje. Někdy nechápu, jak k takovému názoru dojdou. Pořád se jedná o opravdového predátora, který má za cíl žrát, aby přežil. Takový případ se stal ženě, která takovou krajtu chovala jako domácího mazlíčka. Jednoho dne byla však ve svém domě nalezena uškrcena. Nepochopitelný je chov takového mazlíčka v domácnosti, kde je malé dítě a had je nekontrolován či nemá bezpečně uzavřenou ubikaci. Štěstí měl malý chlapec, který byl v domácnosti, kde se takový had vyskytoval. Jeho matka i s dítětem hada hlídala u svého kamaráda v jeho domácnosti. Ten však malého chlapce našel a začal škrtit. Přišla, když už byl chlapec celý fialový, jak byl krajtou sevřen a dušen. Matka na nic nečekala a na krajtu zaútočila nožem. Dítě přežilo, ale bylo to o fous.
Někdy je velmi nezodpovědné, když si hada pořídí někdo, kdo o nich nemá nastudovaný alespoň základ. Když se pak jedná o tak velké a nebezpečné druhy, je to opravdu hazard. V dnešní době mizí i trend prodeje hadů v chovatelských potřebách a je to určitě dobrá cesta. Pokud si někdo takové zvíře pořizuje, měl by navštívit dobrého chovatele, který budoucího majitele dostatečně informuje a proškolí. U jedovatých hadů by měl chovat pouze opravdu zkušený člověk, který ví, jak s ním manipulovat.
Zdroje:
https://zoom.iprima.cz/priroda/kousnuti-krajty-426870
https://education.nationalgeographic.org/resource/animals-101-python/
https://zoom.iprima.cz/priroda/krajta-mrizkovana-video-192155
https://en.wikipedia.org/wiki/Reticulated_python