Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Sova: Elegantní, tichý útočník a jeden z nejkrásnějších ptáků světa, který otočí svoji hlavu o 270°

Foto: freepik, AI, www.freepik.com

Na planetě existují živočichové, které sice známe, víme o nich, ale za běžných situací se s nimi prostě nesetkáme. Jedná se většinou o noční živočichy, kteří ožívají, když my chodíme spát.

Článek

I když některá zvířata nevidíme, neznamená to, že jsou tím méně okouzlující. Nočních krásných tvorů existuje celá řada. Ať už jsou to šelmy, kopytníci, gekoni či ptáci. Některá jsou vskutku zajímavá a rozhodně stojí za zmínku. Společně se nyní pokusíme nahlédnout do života nočního tvora, kterého všichni známe, občas ho můžeme zahlédnout či zaslechnout, ale prohlédnout si je ve volné přírodě je spíše otázkou štěstí.

Sovy (Strigiformes)

Tyto jedinečné živočichy nalezneme na všech kontinentech krom Antarktidy. Tato skupina čítá více jak 200 známých druhů, které rozlišujeme na dvě čeledi. Je to čeleď puštíkovití, která je mnohem početnější než druhá čeleď sovovití. I když se jedná primárně o noční lovce, existují i tací, kteří loví i za bílého dne. O nich ale trochu později. Často se o sovách hovoří jako o symbolu inteligence. A skutečně se řadí mezi ptáky s nejvyvinutější mozkovou činností. Pokud by si ale někdo představil inteligenci jako takovou, nebylo by to zcela správně. Jedná se spíše o dokonalost smyslů, které tito ptáci mají prvotřídní.

Jejich dokonalé zbarvení, které slouží jako maskování, je činí téměř neviditelnými. Jsou to duchové noci. Sedí tiše ve větvích stromů a svým dokonalým zrakem čekají na nepatrný pohyb své potenciální kořisti. Jejich oči jsou nejdokonalejší v říši ptáků a jsou schopny vidět i při tom nejmenším světle. I když jsou jejich oči opravdu velké a na dálku vidí dokonale, nejsou schopny zaostřit na předměty přímo před očima. Sovy nemohou hýbat očima jako člověk, proto je příroda obdařila možností umět otočit hlavou, a to až o neuvěřitelných 270°. Sovy mohou mrkat, ale nepoužívají k tomu spodní víčko jako všichni ptáci, ale víčko horní.

Protože se jedná především o lovce noční, musejí se spoléhat na všechny své smysly. Dalším takovým, který používají, je sluch. Sovy mají uši umístěny každé v jiné výšce. Je to z toho důvodu, aby byla sova schopna zaznamenat nejen, kde se kořist přesně nachází, ale také v jakém je přesně úhlu. Slyší zvuky v rozsahu od zhruba 50 do 21 000 Hz, což je neuvěřitelný rozsah. Je to sice jen o chlup víc než u člověka, ale přesto je to na takového tvora jedinečné. Jsou také vybaveny ostrým a zahnutým zobákem a ostrými vražednými drápy.

Další, co ze sovy dělá jednoznačně nebezpečného lovce je její umění letět v naprosté tichosti. To jí umožňuje hebké peří, které má hřebínkovité okraje. Díky nim nevydává žádné šustivé zvuky. Když bude člověk venku stát, nebude schopen ani zaznamenat, že nad ním proletěla sova. Pokud by bylo nepatrné světlo, je možné, že by ji prozradil stín. Pokud je máme u domu a zvyknou si na naši přítomnost, je možné je vidět v pohybu s příchodem setmění. Nicméně je to pouze tichý a dokonalý plachtící stín. I když po sobě zanechávají spoustu vývržků, jsou to určitě ptáci, které chcete mít poblíž. Pomohou vám přes noc likvidovat přemnožené hlodavce.

Sovy jsou chráněná zvířata a některých druhů je stále méně a méně.

Hlavní složkou jídelníčku těchto unikátních lovců jsou malí savci, jiní ptáci, hmyz a u některých druhů dokonce ryby či kraby. Neopovrhnou i případnou mršinou. Na svoji kořist se snesou a uchopí ji do svých ostrých drápů. Většina sov svoji kořist polyká vcelku. To, co nedokáží strávit, což je například peří, kosti či srst, sova vyvrhne ve tvaru válečku. Může se zdát, že se jedná o trus, ale tento nestrávený váleček je vyvržen dutinou ústní. A poměrně dost zapáchá. Tak i většina majitelů na svém pozemku zjistí, že má v okolí sovy.

I u sov najdeme druhy, které jsou největší a nejmenší. Největším druhem není jeden, ale jsou rovnou dva. Je to výr blakistonův a výr velký. Mohou dorůstat úctyhodných 60- 71 cm, s rozpětím křídel 2 metrů. Váha takových zvířat se pak pohybuje okolo 4,5 kg. Zatímco nejmenším druhem je drobeček s váhou okolo 31 g a výškou do 13,5 cm. Je jím kulíšek trpasličí. Jeden je však zajímavý ještě tím, že létá i ve dne. V krátkosti se seznamte se sovicí sněžnou.

Sovice sněžní (Bubo scandiacus)

Je jedna, troufám si říct, z nejkrásnějších druhů sov. Jedná se o velkou sovu, patřící do čeledi puštíkovití. Dorůstá 53 až 65 cm s rozpětím křídel od 125 do 150 cm. Její domovinou jsou arktické oblasti. Na arktických tundrách jsou nejznámějšími obyvateli. Je unikátní svým zbarvením. Její bílá barva je opravdu sněžně bílá. Samice na sobě má tmavé pruhování a tmavé skvrny. Dospělého samce poznáte snadno. Je téměř celý bílý s výjimkou pár tmavších skvrn. To jim dává snadno splynout s okolní zasněženou krajinou. Zajímavostí u tohoto druhu je to, že během letních měsíců jsou často aktivní i během dne.

Jejich hlavní složkou potravy jsou lumíci, což jsou menší hlodavci, dále pak různé ptactvo, menší savci a stejně jako u ostatních sov také nepohrdnou mršinou. Dle hojnosti potravy se také odvíjí rozmnožování. Pokud není dostatek potravy, nerozmnožuje se sovice sněžní vůbec. Pokud je potravy dostatek, jsou jejich snůšky velmi bohaté. Mohou naklást až 11 vajec. Vejce samice klade postupně. A jak postupně klade vejce, tak se následně postupně klubou mláďata. Na vejcích sedí primárně samice. Samec se stará a zajišťuje potravu. Tento druh netvoří životní páry a samice samce často střídá, stejně tak jako místa, kde vyvede mladé. Vyklubaná mláďata jsou sice opeřená, ale jsou zcela hluchá a slepá. Jsou odkázána na péči a krmení rodičů, a to až do období, kdy plně zapeří a jsou schopná létat. Učí se správné taktice lovu, a to do doby, než jsou schopná si potravu obstarat sama.

Rozhodně jsou tato zvířata zajímavá a dalo by se napsat o mnoha konkrétních druzích. Tak se někdy příště společně vydáme za nějakým konkrétním a zajímavým druhem.

Zdroje:

https://www.nationalgeographic.com/animals/birds/facts/owls

https://zoom.iprima.cz/priroda/dokonale-tichy-predator-444317

https://www.abicko.cz/clanek/casopis-abc/2749/dokonali-nocni-lovci.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Owl

https://en.wikipedia.org/wiki/Snowy_owl

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz