Článek
Každý má své potřeby a sex je jednou z nich. Někdo tu potřebu má vyšší, někdo nižší. Pokud najdete partnera, se kterým jste v této potřebě sladěni, máte vyhráno. Někdy se stává, že jeden z partnerů by se postelovým hrátkám více věnoval, ale jeho protějšek to odmítá. To může vézt k narůstající nespokojenosti ve vztahu, někdy až k frustraci. Netýká se to jen mužů. Na webu psychologie.cz editorka Jitka Cholastová v roce 2016 vybrala pár dotazů z poradny, aby ukázala, co v člověku vyvolává nesoulad v intimní stránce vzájemného soužití. Ženy mají obavy, že své partnery už nepřitahují. Například Magdalena napsala: „Vlastně se sama sebe neustále ptám, co dělám špatně, čím jsem ho tak odradila a napadá mě spousta věcí, ale která to je, nevím!“ Muži zase někdy řeší, zda je mají partnerky ještě rády. „Cítím se dost frustrovaně, poníženě a pořád odmítán, přijde mi, že se ponižuju, což začíná mávat i s mým sebevědomím,“ popsal své pocity Jakub.
Význam sexuálního života je nesporný. Nejde jen o reprodukci. Je prokázáno, že sex zlepšuje fyzickou kondici, zlepšuje imunitní systém a celkově zlepšuje psychické zdraví. Díky endorfinu (hormonu štěstí) uvolněnému při sexu se dostavuje pocit relaxace, a dále má i dopad na kvalitu spánku. Vzájemným těsným kontaktem se uvolňuje i hormon oxytocin, který snižuje stres, úzkost a zároveň podporuje pocit blízkosti. Zkrátka bohatý sexuální život je prospěšný. Přesto, jak ukázal nedávný průzkum, se lidé v Česku sexuálním aktivitám s druhou osobou věnují méně, konkrétně v průměru jednou za měsíc.
„Úplný populační průměr – tedy to, že máme pohlavní styk jen jednou za měsíc – nezní zrovna optimisticky, ale to číslo v uvozovkách kazí fakt, že populace stárne a osoby staršího věku už tak sexuálně aktivní nebývají. U lidí, kteří žijí v partnerském vztahu, to vypadá daleko lépe, sex mají jednou až dvakrát za týden,“ popisuje úbytek sexuální aktivity Čechů psychosexuoložka Kateřina Klapilová z Národního ústavu duševního zdraví, která se podílela na výzkumu CZECHSEX.
Ano, když tento průměr vztáhneme také na seniory a nezadané jedince, pak je ono číslo vyjadřující frekvenci pohlavního styku nižší. Je známo, že frekvence sexuálních aktivit s věkem klesá. Logicky by se dalo čekat, že onen průměr „zachraňují“ zejména mladí lidé. Nicméně ani u mladších ročníků není sexuální aktivita nijak výrazně častější, protože „ve věkové kategorii 18 až 25 let to bylo u žen průměrně 1,7krát za poslední měsíc a u mužů 1,3krát.“ Do toho je mezi Čechy i poměrně velká skupina lidí, která sexuálně vůbec nežije. Data z šetření ukazují, že 5,93 procenta žen a 8,43 procenta mužů nikdy nemělo sex.
Zdá se, že lidé více než náhodnému sexu dávají přednost spíše partnerskému sexu, což je jistě dobrá zpráva. Minimálně kvůli riziku přenosu pohlavních nemocí. A když už mají stálého partnera, mívají techtle mechtle průměrně jednou týdně. Asi tak jako to měli Trojanovi ve filmu Jedna ruka netleská (čtvrtek to jistí). Samozřejmě bude asi jiná četnost u čerstvě zamilovaných a u letitých manželů.
Bez sexu se samozřejmě žít dá. Jen to může způsobit sexuální frustraci. Tedy stav, kdy nejsou naplněny sexuální potřeby jedince. Takoví lidé jsou pak více podráždění, mohou podlehnout sebelítosti a mít tendence k závislostem. Frustrace může zhoršovat pracovní výkon a u některých zvyšuje agresivní chování. Pokud se ve společnosti vyskytuje vyšší množství frustrovaných jedinců, může to mít i celospolečenský dopad.
Anketa
Data ukazují, že lidé mají obecně méně sexu. Je otázkou, zda jim to takto vyhovuje, či se potýkají ve svém životě se sexuální frustrací. Doba se změnila, je logické že se posunul i hodnotový systém i potřeby lidí. Říkává se, že sex je zábavou chudých. Je možné, že informace týkající se frekvence pohlavních styků Čechů je vlastně zprávou o tom, že se máme jako společnost vlastně dobře.
Zdroj: