Hlavní obsah
Finance

Žebříček spořicích účtů v srpnu 2023: novinky u tří bank

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash, Braňo
23. 8. 11:01

Většina bank v srpnu nemění úrokové sazby na spořicích účtech, zpozornět by ale měli klienti ČSOB, MAX banky a Monety. Některé plánované změny jim mohou brzy či v budoucnu snížit úrok.

Článek

ČSOB se přidává ke „standardu“

Hodně bank na trhu požaduje po svých klientech aktivitu pro získání bonusového úroku. Bez aktivity, a tedy bez bonusu, může být připisovaný úrok i nulový a spořicí účet je spořicím jen podle názvu. Nejobvyklejší formou aktivity je požadavek na provedení platby kartou vedenou k běžnému účtu.

Důvod této podmínky je jednoduchý. Jednak klient musí mít u stejné banky kromě spořicího účtu založen i běžný účet a zároveň je velká pravděpodobnost, že jde o hlavní běžný účet klienta. U „hlavní“ banky klienta je vyšší pravděpodobnost nákupu dalšího produktu (úvěr, hypotéka, investice) a už jen samotné platby kartou přinášejí alespoň minimální zisk z poplatků za platby hrazené u obchodníků.

Nově ČSOB ohlásila, že od 16.9. 2023 pro získání bonusového úroku je třeba provést 5× měsíčně platbu. Zároveň zůstává druhá podmínka: jednou za tři měsíce se přihlásit do mobilního bankovnictví. Celkový úrok při splnění podmínek je 5 % ročně do částky 250 000 Kč. A pozor: pro získání úroku od 16.9.2023 je třeba splnit podmínku měsíc předem, tedy zaplatit 5× do konce srpna. Pokud klient podmínky nesplní, pak úrok bude jen 2,3 % nebo 3,3 % (pokud klient splní alespoň podmínku mobilního bankovnictví).

MAX banka se přidává ke „standardu“

V případě MAX banky je srpen poslední měsíc, kdy na běžném NEO účtu připisuje 4,61 %. Vysoký úrok na běžném účtu vypadá zajímavě, ve skutečnosti ale nepřináší bance žádnou hodnotu. Banky svou produktovou strategií naučily české klienty neočekávat na běžném účtu jakýkoliv úrok. Nadprůměrný úrok nabízí MAX banka na spořicím účtu (6,01 %) a v marketingové komunikaci se stačí zaměřit právě na tento úrok.

Od září poklesne úrok na běžném účtu NEO na 0,5 %, a pokud chce banka efektivně hospodařit, lze očekávat, že v budoucnu dojde k dalšímu poklesu (třeba až na nulu) a běžný účet bude čistě transakčním nástrojem jako u ostatních bank.

Moneta pokračuje ve svém „standardu“

Moneta Money Bank pokračuje ve strategii, kdy novější spořicí účty mají vyšší úrok a klientům na starších spořicích účtech se v určitém čase úrok snižuje. Tato strategie se pozná jednoduše – v úrokovém lístku se „hromadí“ spořicí účty, podobně jako se Járovi Cimrmanovi hromadili horníci v dole 😀 Nový spořicí účet dostal označení Spoření H. Aktuálně můžeme v úrokovém lístku Moneta Money Bank napočítat 21 různých spořicích účtů pro fyzické dospělé osoby a z nich pouze 2 jsou nabízeny (Spoření H a spořicí účet GOLD).

Srpnový žebříček spořicích účtů

Pouze na Seznam Medium mají čtenáři k dispozici každý měsíc aktualizovaný žebříček spořicích účtů, který zahrnuje všechny podobné produkty pro běžné spotřebitele. V žebříčku jsou zachyceny nabízené, ale i starší produkty, které stále zákazníci využívají. Protože banky používají pásmové úročení, je výše úroku spočítána pro 4 různé hodnoty vkladů. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším úrokem je neuvěřitelných 6,15 %.

Foto: Vidlákovy peníze

Srpnový žebříček spořicích účtů. Nezařazeny produkty, které vyžadují kombinaci spořicího účtu a investice a spořicí účty s minimálním vkladem vyšším než 0,5 miliónu. Zdroj dat: webové stránky bank, úrokové lístky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz