Hlavní obsah
Rodina a děti

Chytrá máma: jedno dítě ve školce, druhé s ní doma

Foto: Viktor Hakl / generováno AI toolem Ideogram

Obrázek je ilustrační

Jedno dítě odvede do školky, s druhým v kočáru se vrátí domů. Jde o typický příklad maminky, která nemusí být líná a sobecká. Naopak. Může jednat chytře ve prospěch svůj i svého staršího dítěte.

Článek

Pro naši společnost je často typické, že hodnotíme různé postoje a chování druhých, aniž bychom pořádně znali kontext. Častá je například kritika takové maminky, která si odloží dítě do školky, zatímco s druhým zůstává doma. Proč si dítě vůbec dělala, když ho pak dává do školky? Vždyť ho může mít doma, to ho nemá ráda? To jí nevadí, že zabírá místo jiným? A mohl bych pokračovat.

Jsem rodičem dvou dětí a obě navštěvovaly (jedno ještě stále navštěvuje) mateřskou školku. I moje manželka byla jeden čas terčem podobných útoků. Stejně jako některé další mé známé, které si prošly podrobnou negativní zkušeností. Útoky přicházely ze strany nechápavé společnosti, kamarádek, ale i samotné rodiny. Těmto často zraňujícím útokům ale chyběla znalost kontextu.

Dal jsem proto ve spolupráci s těmito ženami dohromady tři zásadní důvody, které je nejčastěji vedly k tomuto rozhodnutí. Tedy jedno dítě poslat do školky a s druhým zůstat doma. A tyto důvody dávají rozhodně hlavu a patu. Proto všechny tyto ženy, které mohou být prototypem maminky 21. století, považuji za chytré.

Školka je pro dítě přínosnější, než být doma

Dítě se doma nudí. Ve školce má více hraček, propracovaný program, kamarády, možnost sociálního i fyzického rozvoje. Je toho spousta. V některých případech dávají maminky starší dítě do školky kvůli dítěti samotnému. Nemohou se mu kvůli mladšímu sourozenci tolik věnovat. Ve školce je to naopak. A to obzvláštně v této době, kdy už školka není dávno jen „hlídací místo“. S dítětem se totiž systematicky pracuje ve všech různých oblastech. Tematicky, zábavně, se zaměřením na tělo, motoriku, psychiku. Vše má tady skvěle pod hlavičkou MŠMT, které neustále aktualizuje rámcový vzdělávací program právě pro předškolní vzdělávání. Ano, opravdu něco takového jako RVP pro školky existuje. A tak často tedy maminky volí školku pro dobro samotného dítěte.

Fyzické načerpání sil

Druhá oblast je o fyzické schránce žen. Ne nadarmo se říká, že mateřství je často mnohem náročnější než běžná práce. Maminky totiž fungují 24/7. Mnohdy ve spánkové deprivaci. Po druhém porodu navíc běžně trvá déle, než se tělo dostane zpátky „do formy“. A starat se doma o několikaměsíční miminko, a k tomu vymýšlet program čtyřletému torpédu, je opravdu fyzicky náročné. K tomu starání se o domácnost, zajištění všech nutných potřeb pro chod rodiny. Věřte tomu, že je naprosto zásadní dopřát si alespoň krátký odpočinek, když matčino nejmladší dítě spí a to druhé je zrovna ve školce. Právě tady by se mělo myslet mnohem více na kvalitu než kvantitu. Raději se starším dítětem strávit trochu méně času, ale zato kvalitního a s vědomím vlastní energie, než se s ním fyzicky vyčerpaně trápit celý den doma. I u maminek platí Maslowova hyerarchie potřeb v čele se základními tělesnými potřebami.

Psychické načerpání sil

Velmi častým důvodem, proč maminky posílají své starší děti do školky, je pak potřeba načerpání psychických sil. Hezky to shrnula organizace Úsměv mámy, z.s. jednou prostou větou: „Pro dítě není nic důležitějšího než mít maminku, která je šťastná a v pohodě.“ Nejsem psycholog, ani odborník na mateřství. U všech žen z mého „mini výzkumu“ se ale objevovala podobná argumentace. Mám pocit, že žiju, když je jedno moje dítě ve školce, druhé spí a já se můžu věnovat alespoň malou chvíli sama sobě. Pak mám pocit, že žiju. Ať už jde o věnování se vlastním koníčkům, brigádě na pár hodin týdně, nebo jinou formu seberealizace. To vše ženy dle svých slov potřebují k udržení psychické rovnováhy a k pocitu „žití“. A s dvěma dětmi doma to může být o mnoho složitější než s jedním.

A tak tohle jsou důvody, proč některé maminky posílají své starší děti do školky, zatímco s těmi mladšími zůstávají doma. Nejde o jejich pohodlnost, flákání se, nebo dokonce nelásku ke svým dětem. Jde, alespoň v případě některých, o chytré a velmi prozíravé chování. Souhlasíte?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz