Článek
Stojím ve frontě u pokladny v obchodě. Je to takový ten čas, kdy člověk nemá do čeho píchnout. Otevřít si na minutu a půl knížku nemá smysl a zavolat někomu z rodiny není také dobrý nápad, když budete brzy potřebovat obě ruce. Tak jen stojím a odpočinkově se dívám kolem.
Tři krátké dialogy
Zaujme mě poměrně mladá paní stojící přímo přede mnou. Na páse má vyskládaný nákup. Pár potravin v hodnotě tak odhadem 150 korun. Nic neobvyklého, co by upoutalo mou pozornost. S pozorností oné paní je to ale úplně jinak. Upřeně se dívá směrem někam za záda paní pokladní. Tam je totiž sekce alkoholu a cigaret.
Přichází zrovna na řadu a prodavačka začíná markovat její několika položkový nákup. Paní přede mnou se po chvíli k pokladní lehce nakloní a začíná první krátký dialog.
- „Ještě bych si vzala ty dvoje modrý camelky.“
- „Tyhle?“
- „Ne ne, ty víc napravo.“
- „Už je mám.“
Následuje druhý podobně krátký dialog.
- „A ještě Vás poprosím o jednu tu vodku, co je v akci zrovna. Tamhle dole.“
- „Ta za těch 99 korun?“
- „Ano, přesně tato.“
Třetí, a pro mě zároveň nejzajímavější dialog, pak nastává v moment, kdy prodavačka váží dvě jablka v sáčku. Jejich cena je totiž poměrně vysoká. Dvacet devět korun. Jedná se totiž o nějakou bio odrůdu, což pravděpodobně zákaznice přede mnou ve frontě přehlédla.
- „Dvacet devět korun? Jé, to je moc drahé, to nejsou ty normální jablka?“
- „To jste si paní vzala ty bio. Ty jsou za 79,90 za kilo.“
- „Aha, to jsem si nevšimla, tak ty já určitě nechci, můžu vám je tady nechat?“
- „Jasně, není problém.“
Cena nákupu se vyšplhala přes 500 korun
Dvoje cigarety, jedna vodka a pár běžných potravin do domácnosti. Zatímco bez cigaret a alkoholu svítila na kase částka kolem 150 korun, po namarkování dvou krabiček a jedné lahve cena skokově vyskočila na 506 korun. A navíc bez toho nejzdravějšího, co dosud celý nákup obsahoval, tedy ovoce v podobě bio jablek.
Finanční negramotnost
V jaké fázi příběhu tedy tato zmíněná zákaznice projevila svou finanční negramotnost? Správnou odpověď zjednodušeně prozrazují všechny tři dialogy. Především ale ten třetí. Navíc umocněný prvními dvěma. Hlavním společným jmenovatelem všech tří rozhovorů totiž byla péče o zdraví.
V podcastu Ve vatě na Seznam Zprávách se v nedávném díle diskutovalo o zdraví jako o finanční investici. Nutriční specialista Miloslav Šindelář použil (od 5. minuty) analogii mezi zdravím a financemi s důrazem nejen na ekonomický profit především ve stáří. Mimo jiné se zde mluvilo i o negativním vlivu alkoholu na zdraví člověka, což také není žádná překvapivá informace.
Z dat vidíme, že tam je obousměrný vztah. Nejen, že ti bohatší lidé mají dle statistik delší život… ale že to funguje i naopak, že ti zdravější jsou zase více bohatí.
To, že cigarety mohou za velkou spoustu životních potíží, není také ničím, co bychom dnes a denně neslyšeli. Když k tomu navíc přidáme absenci ovoce (v našem případě bio jablek), ochudíme se o vitamínovou bombu plnou minerálů, vlákniny a dalších zdraví podporujících látek.
Když to tedy shrneme, mladá paní ve frontě, aniž by si to pravděpodobně vůbec uvědomovala, jednala finančně negramotně.
Investice do zdraví k nezaplacení
Pokud navíc necháme fantazii volný průběh, mohli bychom jít ještě mnohem dál. Stačí předpokládat, že ona mladá paní, která vyměnila nezdravé za zdravé, bude nějaký ten den v roce neschopna přijít ze zdravotních důvodů do zaměstnání. A každý, kdo někdy byl na nemocenské, moc dobře ví, že za daný měsíc, kdy marodil, přijde na účet méně peněz, než kdyby normálně pracoval.
A tak pokud bych chtěl na něco z tohoto krátkého příběhu zacílit naši pozornost, pak je to právě nekoupě oněch „drahých“ jablek. Nebudu tvrdit, že nás dvě jablka ročně zachrání od nemocí a nemocenských. V obecném principu ale ano. Pokud se zaměříme na to podstatné, co zdravý životní styl vyžaduje, třeba přijdeme na to, že koupě dvou bio jablek za dvacet devět korun je vlastně poměrně dobrý nápad, který nám ve finále ušetří spoustu peněz. A zatímco pro někoho to mohou být bio jablka, jiný může svou finanční gramotnost prokázat koupí permanentky do posilovny, novými kvalitními matracemi, nebo třeba kurzem zdravého vaření.
Zdroje: seznamzpravy.cz, penize.cz, irozhlas.cz