Hlavní obsah
Názory a úvahy

Konec dětí pokuřujících na zastávkách

Foto: Canva AI

Děti pokuřující na zastávce

Možná jste se už doslechli o plánovaném zákazu ovocných příchutí elektronických cigaret a tzv. vaporizérů. Tento zákaz, který by měl platit od roku 2025, je ale velmi diskutovaným tématem.

Článek

Podle některých adiktologů by to mohlo znamenat přechod současných kuřáků těchto cigaretových alternativ na klasické cigarety, které všichni moc dobře známe pro jejich škodlivost. Proč chce ale stát vapování „zakázat“, co si o tom myslí společnost a jak to vidím já?

Důvod vyhlášky o „zákazu vapování“

Ministerstvo zdravotnictví plánuje vyhlášku z důvodu atraktivity a oblíbenosti ovocných náplní a vaporizérů mezi mladými lidmi. Ministerstvo se domnívá, že tyto alternativy bohužel nemají takový účinek náhrady klasických cigaret, nýbrž podněcují lidi, převážně děti a mladistvé, aby s kouřením začali. Zde může (dle mého názoru) nastat opačný efekt, a sice to, že naopak někteří mladí mohou z „ovocného“ kouření přejít na kouření „tvrdé“. Součástí vyhlášky má také být omezení propagace těchto produktů v médiích a na sociálních sítích a snížení tak jejich dostupnosti a atraktivity pro mladé lidi.

Vzhledem ke stálé neprozkoumanosti účinků ovocných cigaret nelze také vyloučit negativní dopad na zdraví uživatelů a podle některých dostupných studií může vznikat například onemocnění zvané „popcornové plíce“ atd.

Reakce odborné veřejnosti

Odborníci na veřejné zdraví a zdravotnické organizace se staví na stranu pro regulaci, resp. zákaz vapování, a to zejména z obav o nárůst nových kuřáků. Podle názoru těchto jedinců a společností může tento krok pomoci snížit počet dětí a mladistvých závislých na vapování.

Podle odborníků na respirační onemocnění je důležité omezit počet lidí, kteří skrze tyto alternativy vdechují neprozkoumané chemické látky, které mají neznámý dopad na jejich zdraví.

Mezi odbornou veřejností jsou ale také kritici tohoto návrhu, kteří argumentují hlavně možným návratem ke klasickým cigaretám, které prokazatelně způsobují všemožná onemocnění, mezi nejvýznamnější patří např. CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) nebo rakovina plic.

Výrobci vaporizérů varují před propuštěním zaměstnanců v tomto sektoru a před zvýšením intenzity prodeje těchto produktů na černém trhu, který samozřejmě není nijak regulovaný a nelze tak získávat objektivní data o počtech aktivních kuřáků elektronických cigaret.

Reakce široké veřejnosti

Například rodiče mladistvých a dětí tento návrh vítají a souhlasí s jakýmikoli regulacemi elektronických cigaret z obav o zdraví svých dětí.

Velkou skupinou kritiků jsou právě samotní uživatelé, kteří se obávají, že po zákazu nebudou schopni se odnaučit kouření, ale naopak se vrátí ke klasickým, předraženým cigaretám. Někteří dokonce tvrdí, že je v zájmu vlády zákaz ovocných náplní, protože po návratu ke klasickým cigaretám budou utrácet peníze za velmi vysokou daň, která činí zhruba 30 % tržní ceny, a stát na tom podle nich vydělá. Jedná se ale o pouhou spekulaci, kterou nelze vnímat jako fakt.

Existují také obavy o svobodu volby, protože podle některých jedinců by se stát neměl zabývat tím, co lidé užívají a co ne, a „nic mu do toho není“.

Můj osobní názor

Dle mého osobního názoru je tato regulace dobrým krokem. Sám vídám mladé lidi, někdy dokonce i děti, kterým nemusí být ani 10 let, jak na zastávkách MHD potahují z ovocných vaporizérů a nevidí žádný problém v konání takové činnosti. Děti si samozřejmě neuvědomují negativní dopady kouření na jejich zdraví. Proto, stejně jako je pro ně nebezpečný alkohol, může být pro ně potenciálně nebezpečné i kouření ovocných náplní. Nevidím lepší způsob, jak takovému jednání zabránit, vzhledem k důvodům uvedeným výše. Nechci už vídat děti s cigaretou v ruce, neuvědomující si, že jejich jednání není nikterak reprezentativní a zkrátka jak se v moderním slovníku říká, „není to cool“.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz