Čeští hokejisté výhrou nad Finskem překvapili a zbavili se role outsidera

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Český hokejový tým v prvním zápase trápila mizerná produktivita a otřesné přesilovky. Mrzel i nesmyslně neuznaný gól rozhodčími. Přesto dokázali Češi nad Finskem vyhrát a zbavili se role outsidera.

Národní tým dokázal uspět nad Finskem i přes oslabení, které mu uštědřil trenér Radim Rulík, když nepochopitelně nenominoval hráče z NHL i nejlepší hokejisty extraligy. Díky tomu mnoho fanoušků považovalo letošní nároďák za outsidera skupiny a pochybovalo, že mohou Češi v zápase s Finy uspět. Místo kvality ale rozhodl týmový výkon, síla a dobré bruslení. Přesně na tyto atributy by se tak náš tým měl soustředit i v ostatních zápasech, pokud chce ještě pomýšlet alespoň na postup ve čtvrtfinále.

Dostál čaroval v brance

Na úspěchu v zápase s Finskem měl lví podíl zejména brankář Lukáš Dostál. Na něj šlo navíc v prvních dvou třetinách naprosté minimum střel, což pro něj nebylo vůbec komfortní. Na druhé straně čeští hráči obstřelovali finského gólmana jednou střelou za druhou, ale dopláceli na svou střeleckou impotenci. Nedokázali proměnit ani vyložené gólové šance. Ve třetí třetině, v prodloužení a zejména v samostatných nájezdech Dostál prokázal svou kvalitu a nepustil ani jeden gól. Za vítězství tak vděčíme hlavně jemu.

Zářez rozhodčích

Ve 39. minutě hrací doby začala hala jásat, když Ondřej Palát překonal finského gólmana Sateriho a Češi vedli 1:0. Euforie však byla jen chvilková. Seveřané využili trenérskou výzvu a naprosto nepochopitelně uspěli. Český hráč, který byl v době vstřelení gólu v brankovišti, přitom brankáři nijak nebránil ve hře. Rozhodčí zřejmě zapomněl, že hokej není balet. Výkony pruhovaných byly celkově velmi podprůměrné a neuznaný gól tuto bídu jen korunoval.

Hrůzná třetí třetina

Ve třetí třetině začali Finové český tým jednoznačně přehrávat. Češi už neměli sílu držet dosavadní rychlé tempo a naplno se projevila chyba trenéra Rulíka, který se rozhodl téměř ignorovat mladé energické hráče. Seveřané nás doslova mačkali a museli jsme se bát o výsledek. Gudas navíc mužstvo zbytečně oslabil nesmyslným faulem.

Klíčové zápasy teprve přijdou

To, jestli Rulík nebude kvůli nepovedené nominaci hrobařem úspěchu na domácím mistrovství, se však ještě ukáže. Před sebou máme především těžké zápasy s Kanadou a Švýcarskem, kde se bude lámat chleba. Výkon celého týmu se dá navíc zatím označit za krajně ošemetný, i když se výhrou zbavil nálepky outsidera. Třetí třetinu a prodloužení mužstvo spíše protrpělo.

Výkon brankáře Dostála se dal naopak označit za vynikající a mělo by být samozřejmostí, že bude i nadále jedničkou. U trenéra Rulíka však nikdy nevíme. Možná Lukáše Dostála za odměnu pošle jako nepotřebného domů, tak jako Vránu, Noska, Rychlovského nebo Ticháčka.