Hlavní obsah
Umění a zábava

Pohádka Čarovné jablko zabodovala. Upozorňuje na nebezpečí dezinformací

Foto: Generováno AI: Adobe Firefly

Hned po štědrém dni nám Česká televize naservírovala druhou premiérovou pohádku. Čarovné jablko přineslo napínavý souboj dobra se zlem, ve kterém nechyběla akce, magie ani nečekané zvraty. Nese navíc důležité poselství o aktuální hrozbě dezinformací.

Článek

Štědrovečerní pohádka Tři princezny vzbudila rozpaky. Terčem kritiky u ní nakonec nebylo ani tolik obávané feministické sdělení, jako především herecké výkony, námět, ale i scénář nebo kamera. Podprůměrné hodnocení 26 % na ČSFD mluví za vše a o úspěchu se příliš mluvit nedá. Diváci proto jistě s napětím očekávali následující novinku Čarovné jablko, kterou ČT uvedla na Boží hod.

Souboj dobra a zla

Tak jako Tři princezny, také Čarovné jablko neslo skrytý odkaz. Ten byl opět částečně feministický, protože v hlavních rolích byly především ženy. Na jedné straně léčitelka Hanička, coby představitelka dobra. Proti ní pak zlá čarodějnice Moriana.

Nová pohádka Čarovné jablko ale reflektuje i další aktuální celospolečenská témata. Jsou to například dnes tak problematické dezinformace. To, když čarodějka Moriana svými smyšlenými pomluvami a provokacemi poštvává obyvatele hradu proti sobě navzájem, což následně oslabuje celé království. Naopak zlou čarodějnici toto zlo posiluje.

Jde tak o pomyslné zrcadlo moderních hybridních válek, kdy se například Rusko snaží o destabilizaci jemu nepřátelských zemí pomocí dezinformací a jiných provokací, které mají za cíl rozklížit společnost. Nejde však o žádnou prvoplánovou ideologickou agitaci a pohádka toto složité téma podává jemnou a stravitelnou formou.

Herci i hudba na jedničku

Pochvalu si zaslouží i herecké obsazení. Léčitelka Hanka v podání Viktórie Jurištové byla balzámem na duši a kýžené dobro z ní doslova vyzařovalo. Na Kristýně Turjanové bylo zase na první pohled vidět, že jí záporná role zlé čarodějky dokonale sedí a užívá si ji. Moc se mi líbila i Leona Skleničková v roli dcery čarodějky, kdy svou počáteční loajalitu ke zlé matce vygradovala až k vzepření. Obstarávala tím důležitou dějovou linku dcera versus matka a pokud by svou roli nezvládla, celá pohádka mohla mít rázem o poznání horší hodnocení.

Jedním z nejkvalitnějších prvků pohádky pak byla hudba z dílny Ondřeje Brzobohatého, který má v tomto ohledu bohaté zkušenosti. Hudební doprovod byl emotivní, velmi dobře zdůraznil atmosféru, ale zároveň byl jednoduchý a nerušil.

Foto: Ondrej88CZ, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Profesionálně zvládnutá hudba od Ondřeje Gregora Brzobohatého nás vtáhla do dob středověku a citlivě doprovázela dějovou linku.

Škoda nedotaženého závěru

Jedinou výtku mám k závěrečnému souboji dobra se zlem. Tam, kde měl děj gradovat, dobro zvítězilo téměř bez boje. Pokud by si tvůrci pohádky se závěrem více pohráli, mohl divák odcházet od televizoru s ještě lepším dojmem. Také použitá magie v podobě čarovných koulí už je trochu ohraná, ale to už by se dalo odpustit.

Slováci vsadili na správnou kartu

Ve výsledku byla pohádka Čarovné jablko opravdu povedená a myslím, že musela spravit dojem i těm, komu se nelíbily Tři princezny. Dokazují to i první hodnocení na portálu ČSFD, kde diváci Čarovnému jablku udělili v průměru přes 55 %. Kouzlo úspěchu se v tomto případě skrývá především v jednoduchosti.

Tvůrci byli sice tak jako u Tří princezen poněkud progresivnější, ale neopustili zažitá schémata a pohádka působila skutečně pohádkově. Je velmi dobře, že se do pohádky aktuální téma dezinformací podařilo dostat. Oproti ekologickému odkazu Tří princezen to navíc šlo až překvapivě přirozeně a bez tlačení na pilu.

Za vše mluví i názor jednoho z diváků: „V kontrastu včerejší pohromy je toto božská mana od našich slovenských sousedů. Pokud bychom to považovali za pomyslný souboj vánočních pohádek, tak by nás Slováci jednoznačně knock-outovali. Čarovné jablko je totiž velice příjemnou a kouzelnou pohádkou, která zahřála u srdce a vykouzlila rohlík (ne ten vanilkový) na tváři. Již od prvních minut jde vidět, že tahle produkce je někde úplně jinde.“ I já sdílím potřebu si přiznat, že letos Slováci nad Čechy v souboji vánočních pohádek vyhráli.

Anketa

Kterou z pohádek hodnotíte lépe?
Tři princezny
2,5 %
Čarovné jablko
76,3 %
Nelíbila se mi ani jedna z nich
21,2 %
Celkem hlasovalo 4710 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz