Článek
Nezávislá veřejnoprávní média jsou základním a nezbytným pilířem demokratické společnosti. Aby však tato média byla nezávislá jako dosud, musí být dostatečně financována. To se ale už dlouhé roky neděje. Je alarmující, že stávající poplatek za televizi se neměnil od roku 2008, za rozhlas dokonce od roku 2005.
Ze strany ministerstva kultury ale konečně přišel impuls k jejich zvýšení. Navrhují, aby rozhlasový poplatek stoupl ze současných 45 korun na 55, televizní pak ze 135 na 150 korun. To je pro jednotlivce zcela symbolická částka, ale na fungování bude mít velký vliv. Další zvyšování poplatků by mohlo být vázáno na inflaci, a to v případě, že by od poslední změny překročila hranici šesti procent.
Poplatek by měl platit každý
Koncesionářské poplatky budou lidé muset platit za jakékoliv zařízení, které je dokáže reprodukovat televizní nebo rozhlasové vysílání. Nezáleží na způsobu příjmu. Nově tedy bude platit každý, kdo vlastní počítač nebo chytrý telefon. To je dnes snad každý. Aby nová pravidla byla kontrolovatelná a vymahatelná, poskytovatelé internetového připojení budou mít nově podle návrhu ministerstva povinnost na požádání sdělit vysílateli, s kým uzavřeli smlouvu o poskytnutí připojení.
To je dobře, protože se tím omezí černí pasažéři, kteří jen využívají výhod veřejnoprávních médií, ale nepřispívají na jejich provoz. Platit by ale měl z principiálního hlediska úplně každý, protože veřejnoprávní média slouží všem bez rozdílu, aniž je využíváme.
Česká televize je podfinancovaná
Rozpočet České televize je tento rok 7,95 miliardy korun, což je však na tak velkou mediální společnost směšně málo. Proto peníze chybí i na důležité investice do techniky nebo zastarávajících budov. A pokud by se televizi nedařilo snižovat náklady na hodinu vysílání, nebyla by podle ředitele Součka schopna stále vysílat na šesti kanálech.
Alarmující je, že České televizi chybí v současné době na tvorbu obsahu půl miliardy a deficit se stále prohlubuje. To přitom snížila náklady mezi rokem 2008 a 2022 o 25 procent. Jedna hodina vysílání tehdy stála 401 tisíc korun, teď je to pouhých 311 tisíc korun. Podpora od současné vlády přichází za pět minut dvanáct a je očividné, že za současnou kvalitu ČT vděčíme hlavně nasazení zaměstnanců. Dokázali totiž tuto podfinancovanou instituci udržovat v dobrém stavu i přes nedostatek peněz.
Technika za zenitem
Je na pováženou, že nejmladšímu přenosovému vozu ČT je už deset let. Přenosový vůz v Brně se dá používat jen díky tomu, že už několikrát nečekaně prošel technickou kontrolou. Dalším tristním faktem je, že Česká televize obnovuje kamery jednou za 14 let, což překračuje jejich dobu životnosti. Investice do techniky jsou omezený právě kvůli nedostatku financí a za posledních pět let dosahují sotva třetiny toho, kolik do ní televize investovala dříve.
Některým veřejnoprávní média vadí
Díky své nezávislosti jsou samozřejmě veřejnoprávní média trnem v oku nejedné politické osobnosti. Vadí Andreji Babišovi, Tomiu Okamurovi a dalším populistům, dezinformátorům, extrémistům a proruským silám. Znovu se tím dokazuje fakt, že veřejnoprávní média jsou strážcem demokracie. Proto jsou těmto lidem nepohodlná.
Je zapotřebí, aby si i široká veřejnost dokázala uvědomit význam a potřebnost nezávislých medií pro demokratickou společnost. Pokud totiž nebudou mít zaručenu svobodu novináři, bude ohrožena celkově.