Hlavní obsah
Názory a úvahy

Výzva Evropské unii. Neberte nám naše motory

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: OpenClipart-Vectors, https://pixabay.com/vectors/engine-motor-combustion-automobile-160230/
21. 2. 17:10

Evropská unie, prosíme tě na kolenou, ať nám nebereš naše spalovací motory. My bez nich nemůžeme žít. Nenuť nás vidět výhody těch ďábelských strojů na elektrický pohon

Článek

Co se to s námi děje? To jsme tak nabubřelí nebo se chováme nevhodně z jiného důvodu. Nikdy jsem si nedokázal odpovědět na otázku, proč tak lidé milují spalovací motory a nechtějí se s nimi rozloučit. Svými rysy bych se nebál to nazvat až úchylkou některých jedinců, kteří nedají dopustit na naftový nebo benzínový motor. Je v celku jedno kolik má válců, důležité je jediné. Aby to byl spalovací agregát.


Milujme se s klikovou hřídelí

Zbožňujeme benzínový motor. Když si sedneme do auta a strčíme klíček do zapalování. Při otočení klíčků jsme štěstím bez sebe, že svíčka vytvořila jiskru, která zapálila směs benzínu a vzduchu. Ten se zažehl a vyvolal výbuch. Nebojte se, výbuch nastal pěkně řízeně, ve válci. Pane bože, jsme tak rádi, když tlak výbuchu ve válci vytlačí píst nahoru. Děkujeme Bohu, že je pohyb pístů napojen na klikovou hřídel, která tak pěkně ladně rozpohybuje automobil a my se můžeme svobodně dostat z bodu A do bodu B. Ovšem cestujeme stylově, za pomocí řízených výbuchů ve spalovacím motoru. Jsme rádi za smrad a hnusné emise, které motor vyprodukuje. Skoro jako bychom s radostí v srdci čuchali výpary z výfuku s pyšným výrazem v obličeji. Nos otřele směřuje nahoru pýchou.

Naftový motor, slast mezi pohony. Děkujeme Bože, že dovoluješ pomocí vysokého tlaku vznítit stlačenou směs vzduchu a nafty. Tento proces je skvělý. Náš kamarád klikový hřídel se postará už o zbytek. Je to náš úplně nejlepší kámoš. My se ho nevzdáme. Hej Evropská unie, neber nám náš smradlavý a hluk vytvářející pohon. My nechceme o elektrickém pohonu ani slyšet. Když o něm mluvíte, tak si zacpáváme uši, naše citlivé, spalující motory milující uši. Nám nenamluvíte nic o výhodách elektrického pohonu, běžte s tím někam. Do Norska nebo tak. A už nás s tím neotravujte. Máme zavřené oči a zacpaný nos. My ten smrad ve formě smogu necítíme, my nečmucháme, jsme lidé.

Slova o účinnosti jsou přímo kacířská. Je to jako popírat Boha. Skutečnost, že efektivita spalovacího motoru je někde kolem 40% je nám irelevantní. Elektrický motor má sice účinnost až 97%, ale to je úplně jedno. Chceme prostě vyvinutou energii zbytečně pánu Bohu vracet zpátky ve formě tepla.

Prosím lide bruselský, neber nám naše motory. Jsme s nimi až přehnaně emočně spojení. Jsou to naši miláčkové, náš poklad. Nikdo nám ho nebude brát, je náš. To si máme jako nabíjet auto v zásuvce? Tak kde to jsme? Nejsme prostě na změnu připraveni a budeme trvat na existenci spalovací motoru a na existenci smradu, smogu, emisí a hluku, který vytváří.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz