Hlavní obsah
Aktuální dění

Do Česka dorazí během ledna a února půl milionu balení antibiotik

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Vlastimil Válek
20. 1. 0:00

Situaci v dodávkách některých léčiv bych popsal jako farmaceutický pátek třináctého. Co se mohlo pokazit, to se pokazilo. Svou roli ve výpadcích některých léků sehrálo několik faktorů.

Článek

Hlavními příčinami jsou mimojiné špatný odhad poptávky na straně výrobců léčiv, nižší imunita dětské i dospělé populace po dvou covidových letech i problémy v dodavatelských řetězcích. Absolutně chápu rozhořčení všech, kteří v lékárně nezískali potřebný lék. Věřte mi, jako čtyřnásobný tatínek a dnes už i jako dědeček si ten stres moc dobře dokážu představit a ztotožnit se s ním.

Zajistili jsme dětský sirup Nurofen i antibiotika

Proto se problému s aktuální nedostupností vybraných léků intenzivně věnuji. Zřídil jsem proto speciální pracovní skupinu vedenou mým náměstkem Jakubem Dvořáčkem a na denní bázi komunikujeme s výrobci i distributory nejen o urychlení a navýšení standardních dodávek, ale i o mimořádných dodávkách léčiv z dalších států EU. A troufám si říct, že máme dobré výsledky. Před začátkem vánočních svátků se nám podařilo zajistit mimořádnou dávku 340 tisíc balení dětských sirupů Nurofen. Během ledna a února dorazí půl milionu balení antibiotik napříč jednotlivými skupinami. Nadále jednáme s výrobci, hledáme alternativy a prakticky denně vyhodnocujeme situaci na trhu. Skutečným záchranným lanem je v těchto dnech novela zákona o léčivech prosazená naší vládou koncem roku 2022, umožňující na základě souhlasu vlády stanovit úhradu přípravkům z mimořádných dodávek.

Dezinformace a nepravdy

Vzhledem k úsilí, odvedené práci i dosaženým výsledkům mě tak dnes dokážou skutečně namíchnout neustále opakované nepravdy a dezinformace. Pravda, ve veřejném prostoru s nimi mnoho nenadělám, ale pokud je šíří někteří opoziční poslanci, pravidelně na ně reaguji.

Jedním z těch nejhorších tvrzení je, že léky údajně skončily na Ukrajině. Ne, to není pravda. Tam putovaly především léky určené primárně pro válečnou a urgentní medicínu.

Dále někteří tvrdí, že jsme o výpadku věděli několik měsíců dopředu. Nevěděli a ani to nebylo možno vědět. V září nikdo netušil, jaká bude situace s covidem, ani že průběh viróz (které předvídány byly) bude provázet tolik komplikací vyžadujících nasazení antibiotik. Kdybych to věděl a neřešil, to bych musel být úplný blázen. Kdokoli tyto nesmysly tvrdí, buď neví, o čem mluví, nebo rovnou lže. Nic víc, nic míň.

Pokud jste dočetli až jsem, nejspíš pátráte po příčinách výpadků a přemýšlíte, jak jim budeme do budoucna předcházet. Důvody výpadku jsem stručně nastínil v úvodu článku. Nyní je postupně rozepíšu. Těmi hlavními faktory stojícími za takto rozsáhlým výpadkem jsou:

  • Výrazně vyšší nemocnost běžnými respiračními a chřipkovými onemocněními, než tomu bylo v posledních letech.
  • K tomu se přidaly výrobní problémy. U řady léčiv chybí některá z jejich komponent nebo obalový materiál.
  • Vliv má i covid-19, který narušil dodavatelské řetězce, zejména v jihovýchodní Asii, což vedlo k nedostatku dopadajícímu na celou Evropu.
  • Celý ten zmíněný farmaceutický pátek třináctého podtrhnul špatný odhad výrobců. Ti se při plánování výroby opírali o dva až tři roky stará data a vůbec nepočítali s objektivními faktory. A jelikož se výroba plánuje na 6 až 18 měsíců dopředu, bylo na podzim „vymalováno“.

Co s tím budeme dělat?

Ministerstvo zdravotnictví má ze zákona jen velmi omezený prostor k tomu, aby takovým situacím mohlo předcházet. To je mimochodem jedno z dědictví předchozí vlády, která se s tím nenamáhala něco udělat. To jsme změnili, jak jsem uvedl o pár řádků výše a další kroky připravujeme. Jedním z nich bude povinnost výrobců dodat na český trh v případě nahlášení výpadku určitý počet balení léků. Samozřejmě, k tomu ještě bude debata i s výrobci a distributory.

Cílem není jim něco shora diktovat, cílem je najít funkční kompromis a předcházet takto významným nedostatkům nebo je alespoň mírnit.

Závěrem bych chtěl poděkovat lékárníkům a lékařům, kteří se v uplynulých týdnech a měsících potýkali s enormním množství nemocných. Odvádějí skvělou práci a já jim za ni děkuji.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz