Článek
Hlavními příčinami jsou mimojiné špatný odhad poptávky na straně výrobců léčiv, nižší imunita dětské i dospělé populace po dvou covidových letech i problémy v dodavatelských řetězcích. Absolutně chápu rozhořčení všech, kteří v lékárně nezískali potřebný lék. Věřte mi, jako čtyřnásobný tatínek a dnes už i jako dědeček si ten stres moc dobře dokážu představit a ztotožnit se s ním.
Zajistili jsme dětský sirup Nurofen i antibiotika
Proto se problému s aktuální nedostupností vybraných léků intenzivně věnuji. Zřídil jsem proto speciální pracovní skupinu vedenou mým náměstkem Jakubem Dvořáčkem a na denní bázi komunikujeme s výrobci i distributory nejen o urychlení a navýšení standardních dodávek, ale i o mimořádných dodávkách léčiv z dalších států EU. A troufám si říct, že máme dobré výsledky. Před začátkem vánočních svátků se nám podařilo zajistit mimořádnou dávku 340 tisíc balení dětských sirupů Nurofen. Během ledna a února dorazí půl milionu balení antibiotik napříč jednotlivými skupinami. Nadále jednáme s výrobci, hledáme alternativy a prakticky denně vyhodnocujeme situaci na trhu. Skutečným záchranným lanem je v těchto dnech novela zákona o léčivech prosazená naší vládou koncem roku 2022, umožňující na základě souhlasu vlády stanovit úhradu přípravkům z mimořádných dodávek.
Dezinformace a nepravdy
Vzhledem k úsilí, odvedené práci i dosaženým výsledkům mě tak dnes dokážou skutečně namíchnout neustále opakované nepravdy a dezinformace. Pravda, ve veřejném prostoru s nimi mnoho nenadělám, ale pokud je šíří někteří opoziční poslanci, pravidelně na ně reaguji.
Jedním z těch nejhorších tvrzení je, že léky údajně skončily na Ukrajině. Ne, to není pravda. Tam putovaly především léky určené primárně pro válečnou a urgentní medicínu.
Dále někteří tvrdí, že jsme o výpadku věděli několik měsíců dopředu. Nevěděli a ani to nebylo možno vědět. V září nikdo netušil, jaká bude situace s covidem, ani že průběh viróz (které předvídány byly) bude provázet tolik komplikací vyžadujících nasazení antibiotik. Kdybych to věděl a neřešil, to bych musel být úplný blázen. Kdokoli tyto nesmysly tvrdí, buď neví, o čem mluví, nebo rovnou lže. Nic víc, nic míň.
Pokud jste dočetli až jsem, nejspíš pátráte po příčinách výpadků a přemýšlíte, jak jim budeme do budoucna předcházet. Důvody výpadku jsem stručně nastínil v úvodu článku. Nyní je postupně rozepíšu. Těmi hlavními faktory stojícími za takto rozsáhlým výpadkem jsou:
- Výrazně vyšší nemocnost běžnými respiračními a chřipkovými onemocněními, než tomu bylo v posledních letech.
- K tomu se přidaly výrobní problémy. U řady léčiv chybí některá z jejich komponent nebo obalový materiál.
- Vliv má i covid-19, který narušil dodavatelské řetězce, zejména v jihovýchodní Asii, což vedlo k nedostatku dopadajícímu na celou Evropu.
- Celý ten zmíněný farmaceutický pátek třináctého podtrhnul špatný odhad výrobců. Ti se při plánování výroby opírali o dva až tři roky stará data a vůbec nepočítali s objektivními faktory. A jelikož se výroba plánuje na 6 až 18 měsíců dopředu, bylo na podzim „vymalováno“.
Co s tím budeme dělat?
Ministerstvo zdravotnictví má ze zákona jen velmi omezený prostor k tomu, aby takovým situacím mohlo předcházet. To je mimochodem jedno z dědictví předchozí vlády, která se s tím nenamáhala něco udělat. To jsme změnili, jak jsem uvedl o pár řádků výše a další kroky připravujeme. Jedním z nich bude povinnost výrobců dodat na český trh v případě nahlášení výpadku určitý počet balení léků. Samozřejmě, k tomu ještě bude debata i s výrobci a distributory.
Cílem není jim něco shora diktovat, cílem je najít funkční kompromis a předcházet takto významným nedostatkům nebo je alespoň mírnit.
Závěrem bych chtěl poděkovat lékárníkům a lékařům, kteří se v uplynulých týdnech a měsících potýkali s enormním množství nemocných. Odvádějí skvělou práci a já jim za ni děkuji.