Článek
Chci tak více než symbolicky podpořit kampaň bojující s velkým národním zlozvykem, kterým je nadměrná konzumace alkoholu. Více než milion lidí pije způsobem, který lze bez nadsázky označit za rizikový. Nemalý podíl pijáků spadajících do této kategorie navíc konzumuje alkohol denně. To jsou alarmující čísla, která nepochybně přispívají k pravidelným pódiovým umístěním České republiky v žebříčcích největších konzumentů alkoholu v přepočtu na počet obyvatel. I když soutěživost je dobrá, v tomto případě to neplatí.
Suchej únor začíná už za dva týdny, registrujte se už nyní!Brzy začíná 12. ročník Suchýho února, do kterého se každý rok zapojují statisíce lidí a i letos ho podporuje a účastní se ho také Ministerstvo zdravotnictví! Heslo letošního ročníku zní Suchou cestou. Registrace Sušičů probíhá tradičně na stránkách www.suchejunor.cz, kde také můžete "Sucháč podpořit, startujeme na symbolických 29,- korunách, tak se zapojte! Součástí letošního ročníku je i interaktivní výstava a kulatý stůl odborníků. Do podpory Sucháče se zapojila celá řada firem i osobností a odbornými partnery jsou vedle Ministerstva zdravotnictví i Alkohol pod kontrolou, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Národní ústav duševního zdraví.
Posted by Vlastimil Válek on Monday, January 15, 2024
Na tomto místě bych mohl vyčíslit, kolik peněz každoročně vykládá zdravotnický systém na nápravu zdravotních škod způsobených nadměrnou konzumací. Je to vskutku astronomická částka. Stejně tak bych z pozice radiologa mohl vyjmenovat roky, kdy Česká republika držela smutné prvenství v počtu úmrtí na nádorová onemocnění trávicího traktu. Ano, nadměrná konzumace alkoholu a nádorová onemocnění spolu souvisí. Neudělám to, i když jsem to měl původně v plánu.
Výchovný efekt těchto statistik je stejný jako prosté varování před riziky kouření. O jeho destruktivních důsledcích se ví dekády, přesto čtvrtina spoluobčanů kouří. S alkoholem je to podobné. I jeho pravidelná konzumace si vybírá daň na našem zdraví. A tím nemyslím jen ten stav krátkodobé mizérie po prohýřené noci, kterému říkáme kocovina. Kdepak. Pijáci stejně jako kuřáci často umírají předčasně. To jsou holá a smutná fakta, doplněná o desítky miliard vynaložené na společenské náklady nadměrné konzumace alkoholu. Na Ministerstvu zdravotnictví o tom koneckonců informujeme opakovaně.
Co s tím? Postupně potřebujeme změnit způsob, jakým uvažujeme o alkoholu a přistupujeme k němu. Musí ztratit status zcela běžného nápoje. Nevolám po prohibici ani po celonárodní abstinenci. Sám si rád čas od času otevřu lahev nejen jihomoravského vína. Volám spíše po restartu tohoto místy až toxického vztahu Čechů k alkoholu. Čím dříve se tak stane, tím lépe pro celou naši společnost.
Závislosti na tabáku a alkoholu jsou velkým problémem, který musíme řešit a řešíme.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) May 30, 2023
Podíl kuřáků v populaci se sice postupně snižuje, ale chování populace se ohledně tabáku a alkoholu opravdu nelepší.
Důsledkem jsou negativní zdravotní, sociální a ekonomické dopady pro celou… pic.twitter.com/M2dmD47p9g
Ostatně benefity abstinence si můžete během února zkusit také. K výzvě Suchej únor se může připojit kdokoli a já vás vyzývám: Pojďte do toho nejen se mnou, ale i se statisíci dalších „sušičů“! Ověřte si sami na vlastní kůži, jaké benefity pro vás bude mít měsíční abstinence. I za tak krátkou dobu se vám pravděpodobně zlepší spánek, spadne pár přebytečných kil a budete mít celkově více energie.
Tak co, jdete do toho taky?