Článek
Štefánik exceloval jako vědec ve Francii, voják a letec na frontách ve Francii, Itálii, Srbsku a Rusku a jako diplomat při vyjednávání o vzniku Československa. Jeho vize se často střetávaly s představami Edvarda Beneše, ale v jedné oblasti zažíval jen triumfy – v lásce.
Štefánikovi neodolala ani radikální sufražetka
„Když zemřel, padesát žen v Itálii a Francii za něj drželo smutek,“ prohlásil český badatel a novinář Stanislav Motl. Štefánik měl od mládí křehké zdraví, ale ženy ho přesto milovaly a on toho dovedl patřičně využívat pro své politické cíle. Mezi jeho četné milenky patřila italská markýza, francouzská spisovatelka či dcera tahitského náčelníka. Zasnoubený byl minimálně čtyřikrát.
Vnitřnímu charismatu slovenského bouřliváka neodolala ani francouzská politička a bojovnice za práva žen Luise Weiss. Pokorně přicházím vás požádat, abych se stala vaší snoubenkou,“ napsala mu zcela pokorně a odevzdaně tato radikální sufražetka.
Poslední milenkou byla markýza
Podle slovenské spisovatelky Solčanské byl „Milan škaredý chlap. Malý a plešatý, ale sexy. Žil sexy život, měl sexy povolání a dostal každou ženu, na kterou si ukázal.“
Poslední jeho snoubenkou byla o dvacet let mladší italská markýza Guiliana Benzoni. Ke svatbě však nedošlo, protože Štefánik zahynul při letecké nehodě. Jeho mladá snoubenka se následně nikdy nevdala.
Záhadná Smrt Štefánika
Štefánikova smrt zůstává i po více než sto letech záhadou. Příčina pádu letadla nebyla nikdy spolehlivě objasněna. Podle nejpravděpodobnějších verzí šlo o nehodu, jejíž příčinou mohl být poryv větru, technická závada či chyba pilota při manévrování.
Objevily se ovšem i teorie, že šlo o sebevraždu, případně že bylo letadlo sestřeleno. Někteří badatelé se domnívají, že se mohl stát obětí střetu francouzských a italských mocenských hrátek o vliv ve střední Evropě, či ambicí Edvarda Beneše, který viděl v charismatickém Slovákovi soka v naplnění své vlastní vize budoucnosti Československa.
Zdroje: