Článek
Snad končí doba natažených rukou
A je to tady. USA mají svého staronového prezidenta, tentokrát s daleko silnějším mandátem a nadějí, že pohne a bude kormidlovat americké plavidlo ke světlým zítřkům. Bude to mít těžké, protože předešlá administrativa prezidenta Bidena za sebou zanechala pořádný chaos a svinčík, který je teď potřeba uklidit. Začal z ostra. V oválné pracovně okamžitě podepsal směrnici o vyhlášení nouzového stavu s Mexikem, armáda má zároveň příkaz uzavřít hranice a zmírnit tak tok nelegálních drog do Spojených států. S tímto nařízením také souvisí exekutivní příkaz, který vrací 70 tisíc mexických žadatelů o azyl zpět do Mexika, je to součástí Trumpovo politiky, tzv. „Zůstaňte v Mexiku“. Trump se ale u otázek migrace nezastavil, nýbrž dalšími kroky bylo odstoupení od Pařížské klimatické dohody a zrušení opatření Bidenovy administrativy, balíku ekologických legislativních úprav, tzv. „New Green Dealu“. Trump tím také jasně dal najevo, že nepovede USA stejnou sebevražednou cestou drakonických opatření na likvidaci uhlíkové stopy a spalovacích motorů a celého dodavatelského řetězce automotive, který je pro americkou ekonomiku stejně mandatorní, jako pro tu evropskou. „Opatření selského rozumu“ - exekutivní příkaz, který stanovuje, že USA uznávají pouze dvě pohlaví, je pak už jen logickým vyústěním Trumpovo balíčku příkazů, které chtěl uvést v život. A to vše stihl za první den v oválné pracovně.
Křičí a pláčou, nic s tím ovšem neudělají
Dalo se to očekávat, ale neoliberalistická fronta jak v USA, tak v Evropě pravděpodobně vyhlásila ve svých řadách nejvyšší stupeň pohotovosti. Dekadence, bezvládí a úpadek bez jakýchkoliv pravidel se najednou hroutí, protože se objevil politik, který se chce vrátit k základů amerických hospodářských úspěchů a zázraků, tj. k tvrdému konzervativismu a ryzímu a národnímu kapitalismu. Vysoká podpora podnikání a korporací na domácí půdě a obchodní války s ostatními světovými mocnostmi. Tedy obchodní války, abych to upřesnil. Skutečnou celní a obchodní válku chce Trump vést jen S Čínou, potažmo Ruskem, k čemuž ho vedou spíše geograficko-politické důvody. K Evropě má Trump daleko smířlivější postoj, protože jako pragmatik chápe, že jsme logickými historickými spojenci. Ale nechce nás v takové kondici, v jaké aktuálně jsme. Vtipné bylo vystoupení Tomáše Zdechovského, který se rozčiluje a vysílá Trumpovi výhružné zkazky, že si s námi nemá zahrávat a že mu na ruku nepůjdeme. Když pominu, že pro tuto situaci platí staré indiánské pořekadlo, že „tvé výkřiky jsou jako bzučení komára v mých uších“ (volně řečeno - pozn. autora), protože Donalda Trumpa těžko rozhodí český politik, i kdyby to náhodou zaregistroval, tak je to úsměvné v samé podstatě sdělení. Zdechovský říká, abychom byli tvrdí, asertivní a suverénní. A to přece Donald Trump chce. Abychom aktivně investovali do zbrojení a zároveň samostatněji řešili dopady i samotnou Ukrajinskou krizi. Velký bratříček z USA nám už pomáhal dost dlouho a je čas se osamostatnit. To se ovšem socialistům nelíbí, protože Donald Trump jasně ukáže, že konzervativní pravicová politika nese své ovoce, na rozdíl od evropského zeleného skanzenu, kde se bortí ekonomika, krachují podniky a dochází k povážlivému snížení životní úrovně.
Anketa
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-usa-prehledne-prudke-otoceni-kormidlem-prvnich-pet-veci-ktere-uz-trump-zmenil-268489
https://cnn.iprima.cz/zdechovsky-na-trumpa-jsme-nyni-pripravenejsi-eu-hraje-divokou-hru-nesouhlasi-konecna-463839
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-donald-trump-podruhe-prezidentem-268609