Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Tlumočníci duší: Vyprávěj, ať pochopím, co vlastně cítím

Foto: Wizard Michal by Ideogram 3.0

Nejde o to, kolik slov padne. Jde o to, která se vám usadí v duši. Lidé s talentem Communication jsou nosiči ohně. Vypráví příběhy, které mění atmosféru a dávají hlas i těm, kdo mlčí. A přitom potřebují jediné: publikum, které má srdce.

Článek

Vypravěči

Kdysi velmi dávno, když se oheň ještě nerozdělával sirkami, sedávali lidé v kruhu kolem něj a poslouchali. Jeden mluvil. Ostatní mlčeli. Ne proto, že neměli co říct, ale protože věděli, že některé věty se rodí hluboko ve tmě a tichu. A že když budou mít štěstí, ten, kdo promluví, jim dá ne jenom pouhá slova, ale i energii jejich pochopení.

Všichni jsme někdy zažili ten moment, kdy někdo jiný vysloví to, co jsme si sami nedokázali ani přiznat. Nejde ani o radu ani o informaci. Je to něco hlubšího, jako kdyby někdo vložil emoce do řeči, které vy konečně rozumíte. Až zpětně si uvědomíte, že jste celý život věděli, co cítíte, jen jste to nedovedli říct.

Někteří lidé to umí. Umí vzít beztvarý oblak slov, váhání a bolesti a přetavit ho do jiskřivé věty, která vás rozesměje nebo vám pohnutím stáhne hrdlo. Nejsou to mluvkové. Jsou to tlumočníci duší. Ti, kdo mluví ne za sebe, ale za nás všechny, když to právě potřebujeme slyšet.

A v dnešním světě? Inu, dnes, kdy slova ztrácí váhu dříve než dozní, pozornost trvá jen vteřiny a ticho bolí víc než šum dopravní špičky, je možná jejich práce důležitější než kdy dřív.

Co vlastně umí ti, kdo „jen mluví“

Slovo může být strašlivá zbraň, to víme všichni, kdo jsme jí už byly zasaženi. Ale také může být most. Nebo náruč. Nebo rozbuška, která zapálí celý tým, skupinu, komunitu, ne konfliktem, ale tím, že najednou všichni pochopí.

Lidé, kteří se narodili se schopností mluvit „za ostatní“, často nejsou ti nejhlasitější. Jsou to ti, kteří dokážou srovnat svět do věty, když se ostatní ztrácejí ve větvích detailů. Ti, co dávají smysl tomu, co už je dávno ve vzduchu, ale nikdo to ještě nepojmenoval.

Mají zvláštní schopnost: mluvit tak, aby slova nepřebíjela, ale zpřítomňovala. Jejich věty nejsou fluoreskující, ale září jako malý uhlík pod povrchem ohně. Hřejivě, tichounce a dlouho.

A víš, kdy jsou nejlepší? Když nemluví hned. Když čekají, až se v tobě věta začne sama rodit, a pak ji jen lehce doplní. Anebo převypráví. A vrátí ti ji zpátky tak, jak jsi ji ještě neslyšel.

Tlumočníci duší

Na jednom výcviku mi to došlo. Přišla za mnou klientka, žena arabského původu, tehdy ještě ne úplně jistá v češtině. Zadívala se na mě vážně a řekla: Ty jsi skvělý tlumený nočník.

Na vteřinu jsem ztratil řeč. A pak jsem se rozesmál. Chtěla říct „tlumočník“. Myšleno obrazový, vizuální. Někdo, kdo umí přeložit symboly a jejich význam, barvy, tvary a vrstvy tak, aby jim rozuměl i ten, kdo s tímto jazykem nikdy nepřišel do kontaktu. A já si v tu chvíli uvědomil, že to vlastně bylo geniálně přesné.

Lidé, kteří mají dar komunikace, nejsou nutně nejvíc slyšet. Ale často jsou nejvíc slyšeni. Nehledají slova pro sebe, ale pro druhé. Dávají tvar tomu, co tu právě visí ve vzduchu. A hlavně pomáhají ostatním pochopit, co cítí, když to ještě nedokážou vyslovit.

To ale nejde bez podmínek. Aby mohli mluvit, potřebují prostor. Ne jen čas, ale i vztah, ve kterém je možné být opravdově slyšen. Někdy stačí jediný člověk, který je nepřeruší. A pak stačí jedna jediná věta, která projde zamlženým tichem a dopadne na křižovatce vašeho života přesně tam, kde se právě něco rozhoduje. A vy můžete jít dál.

Když slovo změní čas i prostor

Když někdo vysloví větu, která se trefí do živého, něco se stane. Atmosféra najednou ztichne, lidé se napřímí, někdo si zhluboka vydechne. Vzduch zhoustne a všechno najednou dává větší smysl.

Slova, která přicházejí od tlumočníků duší, nedělají rámus. Ale mění prostor. Mění lidi. Ti, kdo byli před chvílí uzavření, znervózněli, nedůvěřiví, najednou změknou. Ztiší se a zakotví v čase. A namísto poletování v minulosti (vzpomínky) nebo budoucnosti (představy) začnou být přítomni.

Slovo, které je přesné a pravdivé, nevyžaduje, aby někdo další „rozpouštěl bariéry“. Samo se to udělá. Ne tím, že se prosadí, ale tím, že se propojí.

A pak přichází u lidí vědomí toho, že umí cítit i naslouchat. Vnímat. Kteří v tichu nepanikaří, ale soustředí se. A lidé, nyní nositelé empatie, pozornosti i jemného ladění, si pak už sami pomohou slovo ukotvit v těle. Dát mu dopad. Stačí jeden pohled. Krátký záblesk a pochopení „to je přesně ono“.

A najednou víš, že jsi někomu pomohl potkat se se sebou samým. Tohle je ten správný tanec. Mezi tím, kdo mluví, a tím, kdo je připraven slyšet. Mezi sdělením a přijetím. A když k tomu dojde, nevzniká jen komunikace. Vzniká vztah.

Most, který zůstává

Někdy stačí jediná věta. Je jako oheň ve tmě. Jako most přes propast, kterou jsme až dosud považovali za nepřekročitelnou.

Lidé, kteří nesou dar této komunikace, nejsou stavitelé scén. Jsou stavitelé mostů. Ne těch viditelných, z betonu a železa, ale těch ohnivých, které spojují mysl s tělem, minulost s přítomností a jednoho člověka s druhým.

Když mluví, nejde o výkon. Jde o pohyb duše. O možnost překročit neviditelné a zanechat za sebou něco, co tady předtím nebylo - smysl.

A když se to opravdu povede, zůstane ten most stát i poté, co už odešli. Jako něco, po čem můžeme jít i my. A možná po něm jednou půjde i někdo další.

Možná, že by nám všem slušelo víc naslouchat, že?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz