Hlavní obsah
Aktuální dění

Z bláta do louže. Moskva hází ruskou diasporu v Izraeli přes palubu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: eugeny1988

Památník holocaustu a zároveň synagoga byla vybudována v Moskvě v roce 1998 na Hoře úcty (Poklonnaja Gora) v areálu památníku Velké vlastenecké války.

4. 11. 11:52

V posledních týdnech citelně ochladly vztahy mezi Ruskem a Izraelem. Nejvíc se to podepisuje na početné ruské diaspoře, která si židovský stát zvolila za svůj nový domov - ať už z náboženských nebo ekonomických důvodů.

Článek

Židé to mají složité už víc než dva tisíce let. Nejprve byli viněni za smrt Ježíše Krista, což „ospravedlňovalo“ jejich vyloučení z křesťanské společnosti i časté pogromy, zpravidla zastírající fakt, že dluhy u židovských bankéřů byly tak vysoké, až se je většinové společnosti nechtělo splácet.

Židé totiž měli v Evropě zakázány téměř všechny myslitelné způsoby výdělku včetně řemesel, ale mohli pracovat s penězi, takže si od nich půjčoval ve velkém i malém téměř každý panovník a šlechtic (dvorský život i války byly nákladné), ale i poslední kupec nebo řemeslník.

Ve 20. století se pro změnu stali „viníky“ všeho špatného a v rámci „konečného řešení“ putovali po statisících do koncentračních táborů a na smrt. Výsledkem druhé světové války bylo přes 6 000 000 mrtvých provinivších se „jen“ tím, že se narodili jako Židé.

Nikdy neměli vlastní stát, pokud nepočítáme první vlaštovky v podobě nákupu půdy v oblasti dnešního Izraele, které začínají s přelomem 19. a 20. století. Když po hrůzách druhé světové války OSN konečně přiřkla legitimitu vzniku židovského státu, dodnes se s ním plně nesmířila okolní arabská společnost.

Známe válku o nezávislost židovského státu v roce 1948První arabsko-izraelská válka – Wikipedie (wikipedia.org), Šestidenní válku z roku 1967Šestidenní válka – Wikipedie (wikipedia.org) i Jomkipurskou válku z roku 1973Jomkipurská válka – Wikipedie (wikipedia.org)

Přes všechny válečné střety stát Izrael existuje už víc než 75 let a zvlášť v posledních 40 letech se stal útočištěm pro celou řadu občanů z původního Sovětského svazu (bezmála 300.000 lidí) i jeho následovníků.V Izraeli opět přibývá přistěhovalců z Ruska. Vyhání je obavy z režimu Vladimira Putina | Svět | Lidovky.cz

Samostatnou kapitolou jsou pak uprchlíci z Ruska v momentě, kdy začala loni v únoru válka s Ukrajinou.Rusové prchají do Izraele, někteří ale jen pro zahraniční pas - Novinky I prominentní zpěvačka Alla Pugačevová hledala azyl právě v IzraeliKritizovala válku. Teď ruská popová legenda opouští zemi - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

To vedlo Izrael k poněkud zdráhavější reakci na rusko-ukrajinskou válku i určitou liknavost v pomoci Ukrajině, byť ho další spojenci vyzývali, aby také přispěl Kyjevu svými znalostmi i zbraněmi.

Jenže útok Hamásu z Pásma GazyPásmo Gazy – Wikipedie (wikipedia.org) dne 7.10.2023 úplně změnil vnímání celého chování Moskvy vůči své diaspoře v Izraeli. Do slova a do písmene je hodila přes palubu, když začala otevřeně podporovat nepřátelský Hamás, jehož představitele začala více či méně oficiálně přijímat a podporovatV Moskvě jednala delegace Hamásu, Putin ji nepřijal - Novinky. Kremlu totiž maximálně vyhovuje, že se světová pozornost dočasně odvrací od Ukrajiny a směřuje jinam.

Korunu všemu teď nasadil zástupce Ruska v OSN, který prohlásil, že Izrael je vlastně okupující stát, který nemá právo na sebeobranu. Izrael nemá právo na sebeobranu, tvrdí Rusko - Novinky

A pokud by se ruští Židé pokusili vrátit domů, čeká je tam vše, jen ne vstřícnost. Ještě v 90. letech minulého století to přitom vypadalo, že se blýská na lepší časy a dokonce na Hoře úcty u Moskvy byla mezi dalšími památníky na vítězství ve Velké vlastenecké válce vybudována zbrusu nová synagoga, která zároveň sloužila i jako muzeum holocaustu, což byla do té doby v Rusku věc téměř nemyslitelná.

Teď už ale tolerance přestává platit a opět se i v současném Rusku a jeho satelitech začíná šířit antisemitismus.„Nejsi Žid?“ Na letadlo z Tel Avivu čekal na ruském letišti rozzuřený dav - Novinky

Podpora Hamásu má ale i své stinné stránky, třeba v tom, že Izrael už nevaruje ruské vojáky v SýriiRoztržka se prohlubuje: Izrael už nevaruje Rusko před útoky v Sýrii - Novinky

Je otázkou, jak všechny válečné konflikty skončí, ale jedno je jisté - obyčejní lidé, kteří jen chtěli prostě žít, z něj vycházejí prozatím jako poražení…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz