Článek
Stezku Českem určitě znáte, i pokud zrovna neholdujete turistice a outdooru. První řada stejnojmenné televizní série, ve které se Miroslav Vladyka vydává na jednotlivé etapy českého národního treku, doslova trhala divácké rekordy. V současné době v České televizi můžete sledovat už sérii druhou. Živo je pak i na Facebooku, kde ve skupině Stezka Českem sdílí své zážitky a zkušenosti přímo z terénu nadšenci, kteří se na jednu ze dvou tisícikilometrových větví Stezky Českem vydali. Soudě podle množství zážitků a zkušeností je na Stezce vážně živo. A to je dobře!
Nic z toho by ale nevzniklo, kdyby v roce 2019 nedostal Martin Úbl nápad Stezku Českem dostat do života. Pokud si myslíte, že od nápadu k realizaci muselo utéct mnoho vody, vlastně se pletete. Stezka Českem vznikla už o rok později, a letos tak oslaví první půlkulatiny.
Pojďme ale hezky popořádku. Martina Úbla vždycky přitahovaly hory a zamiloval si dálkové treky. Nejradši vyráží do míst, která nejsou ještě úplně objevená, ale zároveň se velmi rád vrací do objevených středoevropských končin. O jeho literárním talentu svědčí už jeho první cestovatelská kniha Neuvěřitelné příhody z hor, která vyšla v roce 2017. Už o rok později na ni navázal další opus s názvem Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor a v roce 2020 Lehce neuvěřitelné příhody z hor. Pokud o jeho smyslu pro humor nesvědčí už názvy knih této trilogie, pak jeho autorský životopis dostupný na webu Databáze knih určitě:
„Martin Úbl pochází z Plzně, kde se narodil, což je empiricky dokázáno. Zlomem v jeho životě byla chvíle, kdy ho po vysoké škole kamarádi přihlásili do konkurzu na práci v rychlém občerstvení…. A kam ho nevybrali ani do prvního kola. V tu chvíli pochopil, že svět je temné a kruté místo a že by chtělo trochu prosvětlit. Tak začal o cestování přednášet a posléze i psát knížky. Na tyto činnosti navázal se svými kamarády vytvořením prvního dálkového přechodu v ČR, Stezky Českem.“
Pokud je vám tento styl humoru blízký, pusťte si Westcast, v němž Martin Úbl nejen o Stezce Českem hovoří a humor mu rozhodně ani u mikrofonu nechybí:
Jenže když se vrhnete na takový projekt, jako je Stezka Českem, jen humor nestačí. Když se ale do věci vrhnete po hlavě, všechno jde tak nějak rychleji. „My jsme pankáči, tak jsme si s tím hlavu moc nelámali. Měli jsme zároveň velké štěstí, že mezi partnery projektu byl od začátku i Klub českých turistů. Trasa je tak z většiny vedena po značených stezkách, což byrokracii dost usnadňuje,“ řekl ve Westcastu Martin Úbl. Zároveň ale dodal, že s tím, jak celý projekt roste, ubývá punku a přibývá zodpovědnosti. „To je jako v Marvelovkách,“ říká s úsměvem Martin.
Tak velký projekt, jakým Stezka Českem je, by ale určitě nezvládl kočírovat celý sám. „Za Stezkou Českem stojí velké množství nadšenců a dobrovolníků, kteří se o tento projekt starají ve svém volném čase a bez nároku na honorář. Všechny peníze, které nám komerční partneři pošlou, jdou přímo do Stezky,“ vysvětluje Martin Úbl a dodává, že pokud by se někdo rozhodoval mezi tím, jestli na Stezku pošle peníze, nebo na ni vyrazí, tak rozhodně poradí vyrazit.
A co je na Stezce Českem nejkrásnější? Prý jsou to příběhy, které se na jejích dvou tisících kilometrů dějí lidem, kteří se na Stezku vydají. A dějí se i přímo Martinovi. Ve Westcastu popsal svůj poslední zážitek, když vyrazil do Novohradských hor a v Českých Budějovicích zapomněl bundu a neměl ani sirky. Navíc bylo chladněji, než jak zněly předpovědi meteorologů. Celý víkend tak mrzl. „Ale i to je nějaký zážitek,“ dodává Martin Úbl s humorem sobě vlastním.
zdroje: