Článek
Redaktoři Kudyznudy vytipovali hned deset takových míst po celé České republice. Západní Čechy lze přitom označit za kraj mumií, protože téměř třetina z tohoto počtu leží v Plzeňském nebo Karlovarském kraji.
Klatovské katakomby
Kdo západní Čechy zná, tomu se po vyslovení slova mumie, hned po Egyptu určitě vybaví Klatovy. Mezi turistická lákadla a historické perly této brány Šumavy totiž patří krypty pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi. Ve většině průvodců je najdete pod označením klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.
Expozice rodu Gryspeků v Kralovicích
A z Klatov šup na severní Plzeňsko. Kdo sem plánuje výlet, toho nejspíše zláká stále ještě (z části) novotou zářící Santiniho perla - Mariánská Týnice, případně nedaleké Plasy s cisterciáckým klášterem, založeným roku 1144 a s Centrem stavitelského dědictví. To je otevřeno naopak od roku 2015. Nedaleko přitom leží město Kralovice, a to ukrývá další perlu. V podzemní kryptě místního kostela sv. Petra a Pavla můžete vidět nejstarší mumie u nás. Zajímavý je přitom i samotný svatostánek. Kolik znáte renesančně přestavěných kostelů se sgrafitovou výzdobou?
Zámek Kynžvart
Třetí západočeské mumie jsou k vidění v Karlovarském kraji, i když jen kousek od hranice s krajem Plzeňským. Klasicistní zámek Kynžvart je spojen především s rodem Metternichů. Návštěvníci obvykle spolu s ním obdivují rozlehlý anglický park s drobnými stavbami, který volně přechází v golfové hřiště. Kde tady uvidíte mumie? Tentokrát ne v podzemí, ale v interiéru zámku. Zde totiž můžete vidět i kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi. Takže nakonec i ten Egypt!
zdroje: