Hlavní obsah
Zdraví

Problémy zdravotnictví? Dopřáváme si komfort, na který jsme si nevydělali

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Pokud by se jako u porodnic měla zrušit třetina klinik, prakticky lusknutím prstů by to vyřešilo problém s přetěžováním lékařů a dalšího personálu.

Typickým příkladem jsou české porodnice. Kdy se v některých narodí průměrně půl až jedno a půl dítěte denně. V porodnici s veškerým personálem, lékaři, sestry, uklízečky.

Článek

„Prezident Petr Pavel přijal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Představil mu strategický dokument dalšího rozvoje českého zdravotnictví. Podle vládních představitelů je třeba řešit financování českého zdravotnictví pomocí dlouhodobé koncepce. Ta by se mohla týkat například připojištění na nadstandard, odměňování zodpovědných pacientů i centrální nákupy léků.“ Napsala před časem ČTK o schůzce ministra zdravotnictví s prezidentem.

Tady se už léta chodí okolo v podstatě jednoduchého problému se zachmuřenou hlavou a kvůli své politické kariéře se každý bojí do toho kyselého jablka kousnout – neefektivní provozy bude nutno zrušit. Seznam Zprávy nedávno zveřejnil seznam porodnic z roku 2022, kde se rodilo nejméně.

Poslední zveřejněná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky za rok 2022: Nemocnice Prachatice (185 porodů ročně), Jesenická nemocnice (237), Domažlická nemocnice (283), Stodská nemocnice (360), Městská nemocnice Čáslav (413), Nemocnice Cheb (416), Nemocnice Litoměřice (430), Nemocnice Neratovice (472), Nemocnice Pelhřimov (487), Nemocnice Ivančice (533), zdroj: ÚZIS.

Ale to není problém jen porodnic, pochopitelně. Komunisti tady v rámci budování „socialistického ráje na zemi“ vybudovali rozsáhlou síť zdravotnických zařízení. I za cenu obrovských dluhů, protože zdravotnictví krvácelo už tehdy jako dnes. Pamětník si jistě ještě vzpomene na dobu před 1989, jak se tady upláceli lékaři, jak se na některé neurgentní operace čekalo i desítky měsíců, například.

Ale Češi si na tohle pohodlí zdravotnického zařízení „za rohem“ zvykli a jen neradi se ho budou vzdávat. To, že si tento komfort nemohou dovolit, protože na něj nevydělali, to minimálně třetině občanů nikdo nevysvětlí. A samozřejmě nejvíc budou křičet ti, za které „nemocenské“ pojištění platí stát nebo kteří do systému přispívají kvůli nízké mzdě jen minimum. Klasika. Tak jim velí jejich neokomunistický král Ubu. Mají na to nárok. Jak už jsem kolikrát psal, tady bude jednou Listina lidských práv, svobod a nároků.

Problém se zdravotnictvím a nutností jeho radikální reformy je naprosto ukázkový příklad. Pokud by se jako u porodnic měla zrušit třetina klinik, prakticky lusknutím prstů by to vyřešilo problém s přetěžováním lékařů a dalšího personálu. Tato skupina by posílila stavy zbylých dvou třetin. Easy! Jenže, na to se objeví hned milion JENŽE, protože pohodlí se lidi obecně jen těžko vzdávají.

Zdravotnictví nikdy do zdi nenarazí, stát to vždycky „zalepí“. Jen se tím zvýší dluh, který zaplatí naše děti a vnuci. A taková by totiž měla být politická rétorika. Když dnes, milí voliči, trošku slevíte ze svého pohodlí, ulevíte v budoucnu svým potomkům na daních, protože nebudou muset za vás platit tak vysoké dluhy. A pokud i tak budou lidi křičet nevolí, tak pak je s tímhle státem Amen!

Petr Vrabec, publicista

Seznam Zprávy: Ve hře je uzavření skoro třetiny porodnic. Důvod? Málo porodů, málo zkušeností. Čtěte ZDE.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz