Článek
Tedy, pokud nevadí, že tu „naši tradiční Poldovku“ založili Rakušáci. Nebo teď bude končit Československá plavba labská. Podle odborářů má firma zakázek dost, takže asi jen špatná cenová politika a špatný management. Nic nebrání žádnému vlastenecky naladěnému facebookovému expertu, aby si udělal SWOT analýzu, obešel si banky, získal odborníky do nového managementu, zachránil ČSPL a udržel tuto firmu v čistě českých rukou.
Nebo o kousek dál od Děčína je Kamenický Šenov, známý čedičovou skálou „varhany“, která si zahrála v Pyšné princezně. A zde je ke koupi areál bývalé továrny na lustry. Jak se píše v nabídce realitní kanceláře, jde o jedinečnou nemovitost z roku 1905. „Firmu, která později dodávala lustry do celého světa, v roce 1849 založil Elias Palme (1827–1893). Ty nejluxusnější zde vyrobené lustry osvětlovaly například milánskou operu La Scala nebo operní dům Teatro dell’Opera v Římě.“ To je příležitost pro levou zadní nějakého absolventa Vysoké školy života, katedry továrnické, aby si s tímhle poradil.
Nikdo nikomu nebrání, pokud mu vadí, že zdejší firmy nejsou v českých rukou, aby postavil na nohy kteroukoliv padnuvší českou továrnu, třeba tuhle na lustry v Kamenickém Šenově. Ona je to i historická budova, takže s rekonstrukcí pomohou granty buď Evropské unie nebo státu. Neboli, přestaňte psát na Facebook a stěžovat si a běžte se do něčeho pustit, vlastenci! Dejte si do vyhledávače „brownfield“ a „ČR“ a vypadne na vás tisíce příležitostí.
Petr Vrabec, publicista