Hlavní obsah
Krása a fitness

Peeling na vlasy: Jak funguje a proč ho používat?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Nick Mayer (Pexels)

Vlasový peeling je trend, o kterém se v poslední době celkem hodně mluví. Opravdu ale rozumíte tomu, co peeling na vlasy vlastně je? A jak ho správně používat, aby měl maximální efekt?

Článek

Lidé se stále učí něco nového. Bylo tomu tak i v minulosti, s rozmachem internetu a sociálních sítí si ale získané informace, tipy a triky předáváme snáze než kdy dřív. Jenže, ne vždy k nim přistupujeme dostatečně kriticky, což může zapříčinit to, že si nakonec spíše uškodíme.

Dobrým příkladem může být takový peeling na vlasy. Mohlo by se zdát, že ho aplikujete do délek, které pak budete třít o sebe. S tím byste ale velkou parádu nejspíš neudělaly, protože by se mohly vaše vlasy velmi ošklivě poškodit.

Technicky vzato, peelingem na vlasy se nejčastěji rozumí peeling vlasové pokožky, která je jedním ze základních stavebních kamenů krásných a pěstěných vlasů.

Abyste v této disciplíně zbytečně nechybovaly, vše důležité, co se vlasového peelingu týká, si povíme v následujících několika odstavcích.

Foto: Dima Sh (Pexels)

Co je to peeling na vlasy?

Jak už bylo řečeno, peeling na vlasy je technicky vzato spíše peelingem vlasové pokožky. Dává to smysl, protože jsme zvyklé na peeling obličeje a pokožky celého těla, tak proč ho nedopřát i kůži, kterou není na první pohled vidět?

Na druhou stranu, aby vám opravdu prospěl, měly byste si dávat pozor hned na několik věcí. V první řadě byste si peeling neměly dávat přímo do vlasů, protože hrubé částečky mohou negativně ovlivnit jejich texturu a tím mohou přispět k jejich poškození.

Dále se peeling nehodí, když:

  • Máte ve vlasech rány/aktivní infekci
  • Máte vši (pravděpodobnost je sice malá, ale děti je vám je mohou kdykoliv přinést ze školy)
  • Trpíte nějakým závažnějším kožním problémem (lupénka a seboroická dermatitida ve vlasech a podobně)

Například u posledního zmíněného bodu nemusí být peeling vlasové pokožky překážkou, je ale hodně důležité, abyste si správně vybraly jeho typ.

Vlasový peeling a jeho účinky

V případě, že trpíte na lupy, používání peelingu má u vás jednoznačně zelenou, protože zbaví kůži odumřelých částeček, které se z ní pak nebudou samovolně odlupovat. Správně zvolený peeling vlasové pokožky může pozitivně podpořit i suchou pokožku. Pokud je základ hodně výživný a hydratační, po aplikaci přípravku by měla být pokožka hlavy mnohem vláčnější.

V neposlední řadě, po peelingu na vlasy mohou sáhnout i lidé, kteří mají mastnou pokožku hlavy a potřebují regulovat produkci kožního mazu. Vzhledem k tomu, že i pokožka na hlavě může trpět na akné, mohlo by dojít k výraznému zlepšení vašeho dlouhodobého problému.

Technicky vzato, aplikace peelingu na vlasy může pozitivně podpořit i její prokrvení, což může v dlouhodobém horizontu znamenat rychlejší růst vlasů. Peeling by ale neměl být nikdy přehnaně agresivní, protože to naopak hrozí rizikem toho, že vám vlasy vypadnou.

Foto: Kaboompics (Pexels)

Jak ho vybrat a správně používat?

Při výběru se řiďte především podle toho, jaký je váš typ pokožky. Pokud je mastná, bude vám vyhovovat peeling, který obsahuje látky, jež se dlouhodobě spojují s redukcí produkce kožního mazu. Také není na škodu, aby měl peeling dezinfekční účinky. Proto sahejte hlavně po těch, které obsahují jíl, tea tree, levanduli a podobně.

Lidé se sušší pokožkou hlavy budou naopak lépe snášet hutnější a výživnější konzistence peelingů, které mohou dodat pokožce hlavy vláčnost a hydrataci. Dobrým tipem je například olivový olej, růžová voda, ovesné mléko, mandlový olej a podobně.

V neposlední řadě se snažte brát v úvahu i hrubost peelingu. Větší a hrubší částečky sice možná dovedou efektivně odstranit odumřelé kožní buňky, ale mohou vaši pokožku i nepříjemně podráždit.

Abyste si neublížily, peeling vlasové pokožky si dělejte jednou, maximálně dvakrát týdně. Vždy ho navíc dělejte ve chvíli, kdy si umýváte vlasy. Stačí, když si po umytí vlasů šamponem dáte malé množství peelingu na pokožku hlavy a jemným krouživým pohybem ho vmasírujete dovnitř. (Také můžete použít speciální kartáč na masáž hlavy nebo rukavici, pokud máte.) Nakonec si vlasy umyjte tak, jako to děláte normálně.

Asi nemusíme vysvětlovat, že v průběhu umývání byste měly používat šampony a kondicionéry na vlasy, které mají přírodní složení a neobsahují sulfáty. V průběhu času také nezapomínejte na pravidelné užívání doplňků stravy na vlasy s obsahem přesličky rolní, pivovarských kvasnic, vitamínů skupiny B, kopřivy dvoudomé a dalších látek přírodního původu.

Informace z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Peeling, https://www.prozeny.cz/clanek/krasa-a-moda-vlasy-i-vlasy-si-zaslouzi-peeling-nebudou-zplihle-a-porostou-rychleji-95628

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Masky na vlasy

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám