Hlavní obsah
Umění a zábava

Partyzán Miloš Willig. Plukovník Kalina z 30 případů hrál sám sebe

Foto: pixabay

Asi jediný nadšeně a uvědoměle hrající herec ve známém normalizačním seriálu. Hrál sám sebe. Byl přesvědčeným komunistou a po válce jako nadějný kádr volil mezi herectvím a nabídkou práce pro StB.

Článek

Nyní bych měl asi napsat, že zvolil správně a díky tomu po něm zůstalo spousta nezapomenutelných rolí. Realita je ovšem jiná. Přesto, že hrál v mnoha filmech, zůstala po něm jediná zapamatovatelná a známá role.

Plukovník Kalina z normalizačního výplachu 30 případů majora Zemana. Uvědomělý komunista z ministerstva vnitra. Guru a morální otcovský vzor majora Zemana. V normalizačním propagačním blábolu je vyobrazen jako oběť roku 1968, kdy byl „uštván“ nepřáteli komunismu. Určitě tehdy ani jedno komunistické oko nezůstalo suché…

Díl Štvanice je ta nejhnusnější komunistická propaganda. Hnus, který má jen jedno pozitivní. V tomto díle umírá nejhůře zahraná postava celého seriálu. Miloš Willig nechal svého plukovníka zemřít dost tragikomicky.

Tuto trapnou a toporně zahranou scénu nechci dál zlehčovat. Smutnou skutečností je, že tehdy už po prvním infarktu nemocný herec umíral i ve skutečnosti. Shlédnutí své „slavné“ umírající scény se už nedožil.

Scénář své jediné známé role, kterou svým životním příběhem a přesvědčením prožíval i ve skutečnosti, naplnil i u jejího konce. Stejně jako jeho plukovník Kalina, umírá i jeho představitel předčasně. Jako podle scénáře, v 58 letech. A to si před tím pochvaloval, jak se svou rolí i lidsky souzní…

Byl nadšený komunista i s bojovou minulostí. Tak jako plukovník Kalina. Asi jako jediný herec mohl nabídnout opravdovou partyzánskou zkušenost.

Nyní se dostáváme na začátek herecké kariéry uvědomělého herce. Miloš Willig pocházel z jihlavské divadelní rodiny a za války už jako velmi mladý hrál v kočovných divadelních společnostech. V Horáckém divadle začal hrát od roku 1943, ovšem brzy musí divadlo opustit.

Jako mnozí další z jeho ročníku (1921) je nasazen na nucené práce do Německa. Odtud se mu podaří po čase uprchnout, skrývá se a poslední měsíce před koncem války působí v partizánské brigádě Mistr Jan Hus. Ta už za války rozjíždí komunistickou agitaci a mnozí partyzáni přešli k StB.

Miloš Willig estébáckou kariéru neudělal. Po válce dostal tuto nabídku. Odmítl, mohl si to v té době asi dovolit. Rozhodl se pro divadlo a v té době chodil s dcerou vysokého komunistického funkcionáře.

Velmi mladá Kamila Nová se za nedlouho, v roce 1947, stala jeho ženou. Byla to zajímavá svatba. U svatebního oběda čekalo novomanžele nepříjemné překvapení. Pro otce nevěsty si přijela StB a odvezla ho k výslechu. Přípravy na komunistické procesy se „zrádci“ se začaly připravovat.

Jeho tchán Vilém Nový byl postupně obviněn, zatčen a nakonec i odsouzen. Nakonec nedopadl nejhůř, odseděl si jen čtyři roky. Ve vězení se stal spolupracovníkem StB a nakonec za normalizace udělal ještě skvělou soudružskou kariéru.

Co to udělalo s novomanžely? S Milošem Willigem evidentně nic, zůstal až do konce života přesvědčeným komunistou. Jeho manželka ovšem začala pochybovat a to nejen o soudruzích.

Z Jihlavy se za rok novomanželé přestěhovali do Prahy, kde spolu s dalšími členy Horáckého divadla začal Miloš Willig spolubudovat nové uvědomělé komunistické divadlo S.K. Neumanna.

Při nadšeném budování ovšem zapomínal na svou mladou ženu. Brzy po narození dítěte se manželství rozpadlo. Našel se někdo jiný, kdo si udělal čas. Konec nastal za pouhé dva roky a pro Miloše Williga to byla těžká rána. Už se nikdy neoženil.

Zato jeho bývalá žena se brzy vdala a její nové jméno už je hodně známé. Kamila Moučková se stala první a populární televizní hlasatelkou. Sama později s lítostí vzpomíná, jak svou mladickou naivitou ublížila rozvodem svému prvnímu muži.

Těžko říci, jak by jim to dál klapalo. Bývalá nadšená komunistka Kamila Moučková se později po zradě v roce 1968 rozešla i se soudruhy a známe ji jako disidentku a chartistku. S komunisty už nechtěla mít nic společného. Ani se svým otcem.

Miloš Willig zatím hrál role nadšených budovatelů, funkcionářů nebo policistů v komunistických agitkách, které už jsou dávno zapomenuty v archivu. Nějak se zapomíná, že mimo pár desítek kvalitních filmů byly natočeny i hromady odpadu. V mnoha těchto šuntech byl k vidění uvědomělý herec. Žádná sláva. Na titul zasloužilého umělce to ovšem stačilo. Vše je pryč…

Zůstal jen soudruh plukovník Kalina.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz