Hlavní obsah
Lidé a společnost

Slovinsko uzákonilo eutanazii. V referendu bylo pro 55 % občanů

Foto: pixabay

První postkomunistický stát dal svým občanům možnost dobrovolně ukončit život s pomocí lékaře. Tato informace moc prostoru nedostala a to přesto, že jde o rozhodnutí, které by mohlo ovlivnit i nás.

Článek

Je to důležitý průlom v regionu postkomunistických zemí a o to důležitější, že politické rozhodnutí bylo přijato na základě konzultačního referenda ve kterém eutanazii podpořilo 55 procent občanů. V devadesáti členném slovinském parlamentu pro ni hlasovalo 50 poslanců. Shodou okolností v den, kdy jsem uveřejnil svůj blog napsaný na podporu eutanazie v Česku.

Musím se přiznat, že i mě tato informace, která se bez většího zájmu jen mihla v mediálním prostoru unikla. Slovinská cesta k eutanazii byla zajímavější o to, že ji předcházelo konzultační referendum. To proběhlo spolu s volbami do eurovolbami v minulém roce. Nepodařilo se mi zjistit jak byla vysoká občanská účast, ale dá se předpokládat, že moc vysoká ve spojením s eurovolbami nebyla. To také ovlivnilo výsledek. Ten byl překvapivě nízký ve srovnáním s průzkumem veřejného mínění, které je podobné tomu českému. I ve Slovinsku je to přes 70 procent na podporu eutanazie.

Kdo byl proti? Strany které se označují jako „pravicové“ a „konzervativní“, což dnes může znamenat cokoliv. Pokud chce někdo „pravicově“ a „konzervativně“ trpět a umírat v bolestech, nikdo mu jeho volbu nebere. Dost ovšem nechápu urputnou snahu těchto „pravicových“ a „konzervativních“ sil vnutit tuto situaci všem a nedat jim jinou možnost výběru. Ve Slovinsku tato snaha nakonec prohrála a nejen tam.

Je celkem zajímavé sledovat situaci kolem eutanazie v tradičně katolické zemi jako je Itálie, kde věřící podle středověkých dogmat církve musí trpět až do konce a dobrovolné ukončení života je posuzováno jako velký hřích se vstupenkou do pekla. Ústavní soud zde rozhodl, že eutanazie není trestný čin a tím to skončilo. Celostátně se nic nedělo a tak se aktivity chopily regionální parlamenty, které mají v Itálii silnou a nezávislou moc. Na první pokus to v Benátkách těsně nevyšlo, zákon o eutanazii neprošel o jeden hlas. „Pravicové“ a „konzervativní“ síly dál vybojovaly utrpení a umírání v bolestech pro všechny. V Toskánsku to dopadlo opačně, zde už mají lidé možnost využít dobrovolný a důstojný odchod ze života. Vítězství bylo js velkou převahou vybojováno i přes velký odpor katolické církve.

A kdy zvítězí eutanazie u nás, v údajně nejvíce atheistické zemi světa? Nebo i nadále budeme muset povinně všichni „konzervativně“ a „pravicově“ tváří v tvář smrti beznadějně v bolestech trpět až do konce?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz