Hlavní obsah

20 let bez Jana Pavla II. – odkaz odvahy a lidskosti stále inspiruje

Foto: Zdeněk Dominik Uher, generováno DALL.E (OpenAI)

Jan Pavel II. zemřel před 20 lety, ale jeho odkaz odvahy a lidskosti přetrvává. Výzva „Nebojte se!“ oslovila miliony lidí a jeho činy, jako odpuštění atentátníkovi, jsou inspirací dodnes.

Článek

Dnes je to přesně dvacet let, co svět přišel o jednu z nejvýznamnějších osobností moderní historie – Jana Pavla II. Ať už člověk věří, nebo ne, jedno se tomuto papeži upřít nedá: měl obrovskou odvahu. Nejen jako duchovní vůdce, ale i jako člověk, který dokázal promlouvat k lidem bez ohledu na jejich víru.

„Nebojte se!“ – Výrok, který zarezonoval světem

Když byl 22. října 1978 na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu oficiálně uveden do úřadu papeže, pronesl větu, která se okamžitě stala symbolem jeho pontifikátu: „Nebojte se!“ A nebyla to jen fráze do větru. Tohle bylo něco hlubšího. V době, kdy svět balancoval mezi nadějí a katastrofou, kdy ještě doznívala studená válka a lidská práva byla často jen na papíře, přišel papež, který vyzval lidi, aby se nebáli.

Ale proč to vlastně řekl? Co ho k tomu vedlo? V té době čelil světu, který byl rozpolcený – lidé se báli budoucnosti, změn i jeden druhého. A právě tehdy Jan Pavel II. vybídl všechny, aby se otevřeli, aby rozrazili brány – nejen ty fyzické, ale hlavně ty ve svých srdcích. A co bylo na tom nejpůsobivější? Když říkal „Nebojte se!“, neznělo to jako moralizování. Byl to přirozený, upřímný apel na důvěru a odvahu, který oslovil i ty, kteří s církví zrovna nesouzní.

Tento výrok se stal mottem nejen pro jeho pontifikát, ale i pro celé generace, které si ho spojovaly s nadějí a změnou. Dokázal oslovit Poláky v době komunismu, podpořit boj za svobodu a demokracii a stát se hlasem těch, kteří byli umlčeni. V mnoha ohledech byl Jan Pavel II. nositelem nejen náboženského, ale i společenského poselství – že odvaha a víra mohou změnit svět.

Lidskost jako základní princip

Jan Pavel II. nebyl jen papež s teologickými ideály. Byl to člověk, který dokázal překvapit svou lidskostí. Když ho v roce 1981 postřelil turecký atentátník Mehmet Ali Ağca, jeho reakce nebyla plná hněvu nebo odsouzení. Naopak. Když se zotavil, navštívil ho ve vězení a odpustil mu. Seděl s ním, mluvil a podal mu ruku. Žádná zahořklost – prostě odpuštění.

Ale to nebylo jediné gesto, které světu ukázalo jeho osobní odvahu a pokoru. V roce 2000 veřejně požádal o odpuštění za chyby církve v minulosti. Tento krok nebyl jen symbolický – přiznat chybu před celým světem vyžaduje odvahu a hlubokou pokoru. Pro mnohé to byl zásadní moment, který přinesl církvi nový impuls.

Ve chvílích osobního utrpení dokázal také inspirovat. Ke konci života, když bojoval s Parkinsonovou chorobou, se veřejně objevoval navzdory viditelným obtížím. Nezakrýval své slabosti – naopak, ukazoval, že utrpení je přirozenou součástí života a lze ho přijmout s důstojností.

Odkaz, který přetrvává

Dnes, po dvaceti letech od jeho smrti, se možná ptáme: proč na něj pořád vzpomínáme? Protože jeho odvaha překročila hranice víry. Nebál se říct, co si myslí, ani ukázat lidskou tvář i v těžkých chvílích.

Jeho poselství odvahy a odpuštění zůstává aktuální i dnes, kdy se svět stále potýká s krizemi a rozdělením. Jan Pavel II. nám připomíná, že i v chaotickém a nejistém světě můžeme najít cestu k lidství – pokud se nebojíme projevit odvahu a laskavost.

Ať už věříme, nebo ne, jedno se musí uznat: Jan Pavel II. měl schopnost promlouvat k srdci lidí. Jeho „Nebojte se!“ není jen výzvou k víře, ale především k odvaze žít. A to je vzkaz, který platí i dnes – kdy se opět musíme rozhodovat mezi strachem a odvahou, mezi uzavřeností a otevřeností k druhým.

Aktuální poselství odvahy

V dnešní době, kdy čelíme novým výzvám, jako jsou klimatické změny, sociální nerovnosti či války, může být výzva „Nebojte se!“ stále inspirativní. Znamená to nebát se přijmout odpovědnost, nebát se čelit pravdě nebo hledat nové cesty tam, kde tradiční způsoby selhávají. Jan Pavel II. nám ukázal, že odvaha není jen pro hrdiny, ale pro každého, kdo se nebojí vykročit směrem k dobru – bez ohledu na překážky.

Tento přístup k životu, který Jan Pavel II. ztělesňoval, má i po dvaceti letech potenciál oslovit. Jeho slova mohou být připomínkou, že každý z nás má sílu překonat vlastní strach a stát se lepším člověkem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz