Hlavní obsah
Názory a úvahy

Když Elon vystřelí fašírku a pak si to radši rozmyslí

Foto: Zdeněk Dominik Uher, generováno DALL.E (OpenAI)

Když se do sporu pustí Musk s Trumpem, je to víc než hádka. Tentokrát šlo o rozpočet, vepřové fašírky i omluvy. Diplomacie po americku — na síti X.

Článek

Začalo to nevinně. Donald Trump se pochlubil čerstvě schváleným rozpočtovým balíčkem, který sám nazval „velkým a krásným zákonem“. V jeho představách měl být triumfem zdravého rozumu a politické šikovnosti. Jenže v publiku seděl i Elon Musk, který měl jiný názor.

Místo potlesku vytáhl těžší kalibr a zákon označil za „nechutnou ohavnost“. Aby bylo jasno, přidal příměr: „fašírka z vepřového“. Americký státní rozpočet přirovnal k pokrmu, o němž se raději nechcete moc dozvídat, co všechno obsahuje. V politickém překladu: směs podivných kompromisů a zákulisních dohod, které sotva drží pohromadě.

Kdo co viděl? A kdo neviděl?

Trump se samozřejmě nenechal zahanbit. Připomněl, že Musk přece zákon viděl. Musk ale kontroval, že tak rychle schválený zákon neviděl pořádně nikdo – možná kromě několika asistentů s kávou. Celé to tak začalo připomínat klasickou americkou přetahovanou, v níž jde hlavně o to, kdo si poslední udrží mikrofon.

Do toho všeho ještě Musk stihl na síti X (bývalý Twitter) navrhnout vznik nové politické strany, která by podle něj lépe zastupovala „80 % středu Ameriky“. Definice natolik pružná, že by se do ní vešel každý od babičky z Nebrasky po surfaře z Kalifornie. Kritici si ale všimli, že Musk opět testuje vody americké politiky a sondáže možného vlivu.

Omluva? Tak trochu

Když už se zdálo, že se slovní souboj bude dál stupňovat, přišlo překvapení. Elon Musk náhle oznámil: „Lituji některých svých příspěvků o prezidentovi Donaldu Trumpovi z minulého týdne. Zašly příliš daleko.“

Bez konkrétního seznamu, bez vysvětlování. Prostě jakési digitální „nechme to spát“. Zda litoval výroku o vepřovém, Epsteinovi, nebo ranní kávy, se už veřejnost nedozvěděla. Trump omluvu přijal vcelku shovívavě, i když s tradiční poznámkou, že vlastně moc nechápe, proč byl Musk vůbec naštvaný.

Moderní diplomacie mezi tlačítkem „Odeslat“ a „Smazat“

Celá epizoda znovu připomněla, jak vypadá politika v době sociálních sítí. Stačí pár kliknutí, aby z běžného nesouhlasu vznikla celosvětová debata. Vše se odehrává v reálném čase a za dohledu milionů sledujících.

Oba protagonisté navíc dobře vědí, jak s publikem pracovat. Trump má své věrné voliče, Musk má zase fanoušky technologických inovací. A oba vědí, že trochu show nikdy neuškodí. Proto je někdy těžké rozeznat, kdy jde o upřímnou hádku, kdy o promyšlený tah na šachovnici a kdy jen o přehnanou emoci po příliš silném espressu.

Fašírka jako metafora dnešní politiky

Zůstává tak vlastně jen symbolická fašírka – směs všeho možného, která drží pohromadě jen díky rychlé tepelné úpravě. Přesně jako některé kompromisní zákony. A stejně jako politika samotná: jeden den exploduje, druhý den se tváří, že se vlastně nic nestalo.

V každém případě jsme byli svědky další kapitoly zvláštního druhu moderní diplomacie, kde někdy stačí jedna omluva na síti X k tomu, aby se i prudký konflikt změnil na „pohodu pro kamery“ — alespoň do další bouře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz